Pred mesiacom vypísala trenčianska fakultná nemocnica verejnú súťaž na dodávku pozáručného servisu na CT zariadenie. Súťaž mala trvať takmer do polovice novembra, no nemocnica ju náhle zastavila už siedmeho, oficiálne pre zmenu okolností, za ktorých bolo verejné obstarávanie vyhlásené.

Podľa spoločnosti realizujúcej tender, sa nemocnica rozhodla súťaž na servis zastaviť, aby pripravila spoločné obstarávanie pre viacero zariadení, ktoré tiež potrebujú servis. Pre prístroje chce nemocnica údržbu od jedného dodávateľa. Asistentka riaditeľa trenčianskej nemocnice Zuzana Nagyová pre ZdravéZdravotníctvo.sk odôvodnila zrušenie tendra snahou o efektívnejšie vynakladanie finančných prostriedkov. Preto prehodnotila svoje rozhodnutie a v súčasnosti spracúva dodatočné interné analýzy.

Iba pár dní predtým Transparency International Slovensko (TIS)  zverejnilo informácie, podľa ktorých mohol byť nákup CT zmanipulovaný. V porovnaní s podobnými nákupmi v iných nemocniciach za posledných päť rokov, bol trenčiansky CT prístroj druhý najdrahší.

Pozáručný servis hľadala nemocnica pre CT (počítačový tomograf) od spoločnosti Siemens zakúpený v roku 2010. Obchod vtedy sprostredkovala spoločnosť Med Leader, ktorej  nemocnica zaplatila viac ako dva milióny eur. V tejto cene bola aj záruka na dva roky. Keďže prevádzku tomografu spustili v septembri 2010, záruka na prístroj vypršala už skoro pred dvomi mesiacmi. Ponuky dodávateľov mali byť známe 12. novembra. Jednou z podmienok účasti bol aj platný certifikát o odbornom vyškolení vydaný výrobcom alebo oprávneným zástupcom výrobcu uvedeného zariadenia.

Keďže v trenčianskej nemocnici majú tomograf od spoločnosti Siemens, servis môže  poskytnúť iba táto spoločnosť. V súčasnosti má Siemens pracovníkov certifikovaných pre údržbu CT po celom Slovensku dokopy šesť.  Vylúčené je aj to, žeby servis poskytla iná firma, ktorú by na to Siemens oprávnil.  „Servisní technici spoločnosti Siemens vykonávajú na Slovensku  servis výlučne v mene spoločnosti, na zariadeniach vyrobených, alebo dodaných spoločnosťou Siemens“ potvrdil hovorca Siemensu Martin Noskovič pre portál ZdravéZdravotníctvo.sk.

Trenčín našil podmienky súťaže na mieru Siemensu podľa TIS pri samotnom nákupe tomografu. Pred dvomi rokmi totiž nemocnica hľadala zariadenie chladené vodou a také ponúka len Siemens.

Autorka je externou spolupracovníčkou Transparency International Slovensko.

Ilustračné foto na titulke - Pavol Danko