Objem prepravy ruského plynu cez Ukrajinu od januára do októbra tohto roku klesol v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku o 21,6 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil ukrajinský štátny prevádzkovateľ plynárenskej prepravnej sústavy GTSOU.

Ukrajina obviňuje Moskvu, že využíva energiu ako zbraň proti Európe. Rusko to  popiera a opakovane tvrdí, že plní svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy o dodávkach plynu.

Objemy boli čerpané pod rezervovanou kapacitou

V samotnom októbri sa objem prepravy plynu cez Ukrajinu znížil na 2,634 miliardy kubických metrov zo zhruba troch miliárd kubických metrov v septembri. Za desať mesiacov tohto roku sa potom prepadol na 35,3 miliardy metrov kubických z 45 miliárd metrov kubických v rovnakom období vlani.

„Sme znepokojení znížením tranzitu ruského plynu ukrajinskou trasou: k 1. októbru boli čerpané objemy pod rezervovanou kapacitou," uviedol šéf GTSOU Serhyj Makohon.

Gazprom znížil denný objem prepravy

Na začiatku tohto týždňa Makohon povedal, že ruský plynárenský gigant Gazprom znížil už štvrtýkrát v tomto roku svoj denný objem prepravy plynu cez Ukrajinu, a to na 60 miliónov metrov kubických. To je zhruba polovica toho, čo Gazprom posielal v predchádzajúcej vykurovacej sezóne. Navyše päťročná zmluva medzi Ukrajinou a Ruskom o tranzite plynu stanovuje, že Rusko musí zaplatiť za prepravu najmenej 109 miliónov metrov kubických plynu denne, a to aj v prípade, že toľko plynu neprepraví.

Plynová kríza a nedostatok plynu v nasledujúcich mesiacoch Slovensku nehrozia. Poèas dnešného kontrolného dòa na centrálnom dispeèingu prevádzkovate¾a prepravnej siete Eustream v Nitre to potvrdil predseda predstavenstva Eustream Antoine Jourdain. Firma od 17. novembra tohto roka prevádzkuje tri kompresorové stanice.
Neprehliadnite

Gazprom a Európa: Ako vzniklo spojenectvo? Prvý plynovod viedol cez Slovensko