Cez Slovensko pretekajú v novembri do západnej Európy v rámci tohto roka rekordné množstvá zemného plynu. Po počiatočnom poklese na 40 – 50 miliónov kubických metrov  denne z prvých novembrových dní sa tranzit meraný na vstupe vo Veľkých Kapušanoch zvýšil od 10. novembra na aktuálnych približne 94 miliónov kubíkov. Vyplýva to z údajov zverejnených prepravcom plynu Eustream.

Preprava plynu kolísala

V tomto roku preprava ruského plynu cez Ukrajinu najčastejšie kolísala od 40 do 80 miliónov kubických metrov. K vyšším hodnotám sa šplhala najmä od apríla do augusta. V septembri klesli denné prepravované množstvá pod 70 miliónov kubických metrov a v októbri Eustream prepravil priemerne 74 miliónov kubíkov plynu denne. Kapacita plynovodu je však napriek súčasným hodnotám prepravy výrazne vyššia. Napríklad koncom roka 2019 prichádzalo z Ukrajiny denne až okolo 200 miliónov kubických metrov plynu.

Trhy ovláda neistota

Napriek tomu, že sa dodávky zemného plynu cez územie Slovenska zvýšili, cena budúcoročných dodávok plynu sa po krátkodobom novembrovom poklese vrátila tesne pod úroveň 60 eur za megawatthodinu. Trhy sa stále obávajú nedostatku plynu. „Trhy veľmi citlivo reagovali na rozhodnutie nemeckého regulátora pozastaviť certifikáciu plynovodu Nord Stream 2," ozrejmil analytik portálu energia pre vás Jozef Badida.

Pozastavenie certifikácie má podľa analytika vplyv aj na vysoké ceny elektriny, keďže je vyrábaná i v paroplynových elektrárňach. Nervozitu odberateľov zvýšilo aj dočasné prerušenie dodávok plynu do Európy cez plynovod Jamal začiatkom novembra. „Trhové ceny energií by mohli utlmiť zvýšené dodávky ruského plynu do Európy, čo sa zatiaľ deje len v obmedzenej miere," dodal Badida.

WA 17 New York - Burzový maklér obchoduje na newyorskej burze v pondelok 1. novembra 2021. Na Wall Street sa november začal prelamovaním rekordov. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average sa dostal počas obchodovania nakrátko dokonca nad 36.000 bodov. FOTO TASR/AP  

Trader Ben Tuchman works on the floor of the New York Stock Exchange, Monday, Nov. 1, 2021. Stocks are opening modestly higher on Wall Street Monday, bringing major indexes a bit further past the record highs they set last week. (
Neprehliadnite

Kto najviac zarobil a kto prerobil na energetickej kríze?