Situácia na česko-slovenských hraniciach je stabilizovaná, tranzit cez Českú republiku sa výrazne obmedzil. Námatkové kontroly zostávajú, účinné sú aj spoločné kontroly vlakov už na slovenskej strane hranice. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal český vicepremiér a minister vnútra Vít Rakúšan (STAN). Kontroly majú rozhodnutím českej vlády pokračovať zatiaľ do 25. januára, v decembri ich zmiernila na náhodné.

Kontroly boli kvôli migračnej vlne zavedené v septembri, podľa Rakúšana priniesli výrazné zníženie počtu migrantov. Spočiatku boli záchyty v stovkách, aktuálne sú v jednotkách, maximálne nižších desiatkach.

Od septembra zachytili vyše 9-tisíc migrantov

Česká polícia od septembra podľa údajov z decembra zaistila 9292 ľudí pri nelegálnej migrácii a 134 prevádzačov. Podmienky pre vstup do ČR nesplnilo 2291 ľudí, na Slovensko vrátila 3484 ľudí.

Zníženie tranzitu cez Česko je podľa Rakúšana dané niekoľkými faktormi. Okrem kontrol na hraniciach je to aj zimným obdobím alebo harmonizáciou vízovej politiky niektorých krajín so štátmi Európskej únie. "Zatiaľ kontroly náhodného typu na slovensko-českých hraniciach nechávame,“ poznamenal Rakúšan.

Veľmi účinná je podľa neho spoločná kontrola vlakov už na slovenskej strane hranice. „Vedie predovšetkým k tomu, že sa nedostávame do zložitej situácie právnych výkladov readmisnej dohody,“ podotkol.

Ďalšie dôležité správy

WA 13 archív Ellwangen - Na archívnej snímke z 18. marca 2022 tri Ukrajiny s kuframi prichádzajú do prijímacieho centra pre utečencov v nemeckom meste Ellwangen. Väčšina z jedného milióna Ukrajincov, ktorí po ruskej invázii utiekli do Nemecka, sa tam cíti byť vítaná. Približne 37 percent z nich by sa pritom chcelo v Nemecko usadiť natrvalo alebo tam stráviť aspoň niekoľko rokov. Vyplýva to z prieskumu, ktorého vypracovanie podporila aj nemecká vláda. Prieskumu sa zúčastnilo 11.225 ukrajinských u
Neprehliadnite

Hraničnými priechodmi prešlo v uplynulom týždni vyše 24-tisíc ľudí z Ukrajiny