Japonská automobilka Toyota v piatok oznámila, že zatvára svoj závod neďaleko Petrohradu pre problémy v dodávateľskom reťazci. To je ďalšia ukážka toho, ako sankcie Západu proti Moskve za inváziu na Ukrajinu zasiahli firmy pôsobiace v Rusku. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Definitívny odchod

Výroba v priemyselnom areáli s celkovou rozlohou viac ako 224 hektárov sa zastavila už v marci, krátko po začatí ruskej vojenskej operácie na Ukrajine.

Vo vyhlásení spoločnosti sa uvádza, že sa rozhodla zatvoriť závod Toyota Motor v Petrohrade, keďže po šiestich mesiacoch odstávky nevidí reálnu možnosť opätovného spustenia výroby v blízkej budúcnosti.

Japonská automobilka bola nútená zavrieť továreň pre veľké výpadky v dodávke elektronických súčiastok, napísal v piatok hospodársky denník Kommersant s odvolaním sa na zdroje zo spoločnosti.

Koniec fabriky, ktorú otváral aj Putin

Na otvorení závodu sa v roku 2007 zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin. Toyota tam zamestnávala približne 2 600 ľudí. Minulý rok v závode vyrobila približne 80-tisíc modelov Camry a RAV4.

Údaje Asociácie európskych podnikov (AEB) zase ukázali, že sa predaj áut Toyota v Rusku od januára do augusta 2022 prepadol o 69 percent na 19-tisíc kusov.

Ale predaj v Rusku predstavuje len veľmi malý zlomok z globálneho odbytu Toyoty.

Sankcie, ktoré Západ uvalil na Rusko od začiatku vojny na Ukrajine, výrazne narušili dodávateľské reťazce. Zasiahli najmä technológie a sektor výroby automobilov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zamestnanci automobilky počas výroby vo výrobnom závode spoločnosti Kia Slovakia dňa 11. augusta 2022 v Tepličke nad Váhom. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Honda a Toyota pre problémy v zásobovaní opäť znížia výrobu áut