Patrick Schulte vedel už od svojich pätnástich, že sa chce stať maklérom. Po škole získal skúsenosti na burze v Minneapolise a neskôr sa presťahoval do Chicaga. Tu začal obchodovať s opciami na kukuricu, pšenicu či sóju, so zlatom či Dow futures.

V práci aj živote sa mu darilo. Čoraz viac si ale začal všímať, že si jeho priatelia a známi začali zakladať rodiny. Schulte s manželkou sa na to ešte necítili, a tak sa rozhodli, že začnú cestovať. V roku 2003 sa vydali na plavbu okolo sveta a odvtedy sú stále na cestách. Dosť im v tom pomáha skutočnosť, že Schulte sa nemusel vzdať svojej práce makléra. O svoje skúsenosti sa podelil s portálom CNBC.

Život nomáda

Manželia strávili prvé štyri roky na mori a za ten čas sa im podarilo navštíviť až 45 krajín. „Loď sme sa učili obsluhovať za pochodu,“ prezradil Schulte, ktorý čoskoro zistil, že jeho povolanie sa dokonalo hodí k cestovaniu na plný úväzok. „Všetko, čo potrebujem, je notebook, internet a môžem žiť, kde len chcem,“ pochválil sa maklér.

Život na cestách môže pôsobiť ako drahý špás. Schulte, teraz už otec dvoch detí, však míňa menej peňazí, než keby žil na jednom mieste. Jeho rodina nedisponuje veľkým majetkom, pretože v jej očiach majú väčšiu hodnotu zážitky a skúsenosti. „Navyše nemáme prístup k Amazonu, Starbucksu či iným miestam, ktoré ukrajujú z rodinného rozpočtu,“ zažartoval si Američan.

Počas prvej plavby si Schulteho žena poctivo zapisovala každý minutý cent. Podľa jej výpočtov manželia mesačne minuli v priemere okolo 3,1-tisíca dolárov. Najviac peňazí dávali na stravu, zábavu a palivo. Väčšinu času loď kotvila v prístavoch zadarmo, a tak Schulteovci nemuseli platiť za ubytovanie.

Cenné rady

Maklérov spôsob života za tie roky zaujal mnohých ľudí, ktorí sa o ňom chceli dozvedieť viac. Schulte sa preto rozhodol napísať knihu „Live on the Margin“ a v roku 2016 založiť blog Bumfuzzle, kde okrem zážitkov z ciest píše aj o obchodovaní s opciami.

O niečo neskôr založil firmu Wanderer Financial, ktorá ľuďom radí v oblasti investícií. Väčšinu klientov však zaujíma, ako by sa aj oni dokázali venovať obchodovaniu a zároveň cestovať na plný úväzok.

„Buď už majú životný štýl podobný tomu môjmu – žijú niekde na lodi či v karavane – alebo by ho len chceli mať,“ prezradil Schulte. Nováčikom radí, aby nemali príliš veľké očakávania. Nie každému sa podarí premeniť tisíc dolárov na milión. „Nebudem sa tváriť, že nejakým zázrakom začnete zarábať veľké sumy peňazí,“ dodal Američan.

Najdôležitejšie je podľa neho naučiť sa žiť jednoduchým životom a neodkladať veci na neskôr, pretože už môže byť neskoro.

Ďalšie dôležité správy

Precious Priceová
Neprehliadnite

Má 27 rokov a vlastný dom, za ktorý nič neplatí. Američanka opisuje, ako sa jej to podarilo