Jedno z najdôležitejších rozhodnutí si tento rok súdy nechali na koniec roka. Európsky súdny dvor v Luxemburgu rozhodol v spore barcelonských taxikárov proti Uberu v neprospech digitálneho obra zo San Francisca.

Sudcovia odmietli argumenty Uberu, že poskytuje len sprostredkovateľskú službu – teda cez smartfón a internet spája ponuku a dopyt po preprave v meste. Vo verdikte, proti ktorému sa nedá odvolať, označili sprostredkovanie len za neoddeliteľnú súčasť komplexnej dopravnej služby, ktorú Uber poskytuje.

Uber totiž podľa súdu poskytuje tiež aplikáciu nevyhnutnú pre obe strany, stanovuje cenu jazdy, peniaze vyberá od zákazníka predtým ako ich časť vyplatí vodičovi a pod hrozbou vylúčenia vykonáva kontrolu kvality vozidiel aj vodičov. Má teda rozhodujúci vplyv na podmienky, za ktorých vodiči poskytujú službu.

Symbol zdieľanej ekonomiky preto súdny dvor zaradil medzi firmy, ktoré podliehajú predpisom v oblasti dopravy. Keďže EÚ nemá spoločnú dopravnú politiku, reguláciu si v tejto oblasti určuje každý členský štát samostatne.

V každej krajine bude preto Uber posudzovaný zvlášť, no všade ako dopravná spoločnosť. Na Slovensku má len jednu zákonnú možnosť – taxi služba s licenciou.

Vodiči preto budú musieť mať taxameter, elektronickú pokladnicu, označené auto nie staršie ako päť rokov či prejsť psychologické testy. Uber bude potrebovať koncesiu na poskytovanie taxi prepravy a spolu s vodičmi bude kontrolovaný štátom aj obcami, políciou aj ďalšími úradmi – v mene bezpečnosti a kvality služby pre občana.

Alebo...

Je tu ešte jedna možnosť. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa