Vladislav Inozemcev je ruský ekonóm a riaditeľ moskovského Centra pre výskum postindustriálnej spoločnosti. V rozhovore pre RadioFreeEurope/RadioLiberty hovoril o zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina, o tom, či by Rusi mali pociťovať kolektívnu vinu. Predpovedal tiež, ako skončí Putinov režim.

Zisk území nie je nezvratný

Inozemcev sa v rozhovore vyjadril, že získanie území na Ukrajine nie je nezvratné, pretože ukrajinská armáda sa stáva čoraz silnejšou a v určitý moment podnikne protiútok. Preto podľa neho postup ruských síl nie je konečný, no Putin ho bude chcieť spraviť konečným, skonsolidovať ho a odôvodniť.

Inozemcev konštatuje, že v najbližších týždňoch bude Putin podľa neho chcieť zorganizovať nejaký druh referenda alebo vydať jednostranné rozhodnutia, pokiaľ ide o okupované územia, akými sú takzvaná Luhanská ľudová republika a Donecká ľudová republika a možno aj oblasť Cherson. Cieľom má byť ich pripojenie k Ruskej federácii, pretože Putin bude chcieť, aby bolo získanie týchto území nezvratné. Ekonóm dodal, že ak potom ukrajinská armáda postúpi vpred, tak Putin bude môcť tvrdiť, že ide o agresiu proti Rusku, čo mu umožní použiť jadrové zbrane a všetky prostriedky obrany.

Mylné vnímanie sveta

Na margo Putinovho zdravia sa Inozemcev v rozhovore vyjadril, že dúfať v to, že ruský prezident zrazu zomrie, je len zbožným prianím. Pokiaľ ide o Putinov duševný stav, tak ten podľa neho až taký zrejmý nie je. Inozemcev si myslí, že Putin už roky žije vo svojom imaginárnom svete a problémom súčasnej situácie na Ukrajine je, že ju spôsobili absolútne nedostačujúce informácie, ktoré Putin pred inváziou získal od svojich radcov a poradcov.

Inozemcev dodal, že Kremeľ minul veľa peňazí, ktoré zneužil na to, aby získal informácie o nálade v ukrajinskej spoločnosti a pripravenosti ukrajinskej armády. Putin však podľa neho dosal absolútne nepravdivé informácie a potom sa na ich základe rozhodol.

Teraz sa ruský prezident podľa Inozemceva snaží pochopiť, čo sa pokazilo, no nejde mu to, pretože ak prijme myšlienku, že takmer všetko, čo vedel, bolo mylné, tak by jeho všeobecné vnímanie sveta dostalo tvrdú ranu. Preto má teraz problém opraviť svoj obraz sveta a pochopiť, čo má ďalej urobiť.

Inozemcova vízia je, že Kremeľ nemá žiadny kompletný plán, pokiaľ ide o to, čo ďalej urobí, no ďalším krokom z jeho pohľadu bude anexia územia s cieľom nejakým spôsobom zaistiť v rámci tohto vojnového obdobia výsledky.

Kolektívna vina

Na otázku, či ide o vojnu ruskú alebo Putinovu, Inozemcev odpovedal, že on by medzi nimi nerozlišoval. Tvrdí, že myšlienka, že Putin je Rusko a Rusko je Putin, je celkom odôvodnená a preto by povedal, že ide skôr o ruskú než Putinovu vojnu.

Dodal, že si na sto percent myslí, že by mala existovať ruská kolektívna vina.

Mier s Putinom je takmer nemožný

Autor rozhovoru načrtol myšlienku, že na západe existuje odborný konsenzus, podľa ktorého sa Putin pripravil na predĺžený konflikt a staví na to, že vydrží dlhšie než Západ – že v súvislosti s pomocou Ukrajine toho Západ bude mať skôr či neskôr plné zuby. Že Západ Kyjev buď opustí, alebo ho prinúti uzavrieť nevýhodnú dohodu či nejaký druh prímeria.

Inozemcev s týmto scenárom nesúhlasil, pričom dodal, že tento scenár bol veľmi pravdepodobný ešte pred inváziou. Teraz si myslí, že Západ sa rozhodol, že už toho bolo dosť. Všetci podľa neho vidia, že aj keby sa Ukrajina vzdala tretiny svojho územia, tak by to nepomohlo, pretože Rusko sa v roku 2014 zmocnilo Krymu a na ďalší rok si Putin zabral časť Donbasu.

Teraz by si zobral ďalšie tri regióny. Inozemcev si myslí, že ak by došlo k prímeriu či mierovej dohode, tak by to neznamenalo, že o štyri roky sa Putin nepokúsi znovu zabrať Kyjev. Preto je podľa neho akýkoľvek mier s Putinom takmer nemožný.

Návrat do stredoveku

Po skončení vojny sa Rusko podľa Inozemceva stane veľmi izolovanou krajinou a jej imperiálna identita bude buď stratená, alebo prehodnotená. Skonštatoval, že ide o veľkú výzvu – mentálnu, ideologickú, ekonomickú a geopolitickú. Rusko podľa neho nikdy nebude také, aké si ho pamätáme v rozmedzí rokov 1991 až 2022. Pôjde o inú krajinu, spiatočníckejšiu, menej prepojenú so svetom, oveľa izolovanejšiu a dokonca konzervatívnejšiu než tomu bolo pred vojnou.

Inozemcev zhodnotil, že Rusko sa stane mocnosťou, ktorá sa pozerá len späť. Takúto krajinu nazval nesúčasnou krajinou a podľa neho to urýchli návrat Ruska do stredoveku.

Vo výsledku sa však Rusko nutne nestane nebezpečnejším, konštatoval Inozemcev, pričom dodal, že možno dôjde k zhoršeniu propagandy, no ak Rusko túto vojnu prehrá, tak Putin alebo iný vládca Ruska bude vo svojej rétorike agresívnejší. Dodal, že v skutočnosti však tá agresia nebude až taká a že nedôjde k začatiu ďalšej vojny, ak v tejto dôjde k prehre Ruska.

Rusko nemá šancu na výhru

Na margo toho, čo by pre Rusko znamenalo víťazstvo, Inozemcev odpovedal, že nevidí žiadnu šancu na výhru Ruska. Môžu podľa neho predstierať, že vyhrali – napríklad anexiou niektorých oblastí Ukrajiny – no Ukrajina sa súčasne stane členom EÚ a možno dokonca aj členom NATO. NATO sa rozšíri o Švédsko a Fínsko, takže Putin a jeho bábkové režimy, akým je ten v Bielorusku, sa stanú oveľa slabšími. Inozemcev na záver dodal, že jeden to môže prezentovať ako víťazstvo, no víťazstvo to nie je.

Ďalšie dôležité správy

KK19 Moskva - Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu počas stretnutia 19. apríla 2022 v Moskve. Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok uviedol, že Moskva sa snaží
Neprehliadnite

Oslobodenie Luhanskej ľudovej republiky sa blíži ku koncu, vyhlásil Šojgu