Dánska strojárska spoločnosť Topsoe plánuje postaviť najväčšiu európsku továreň na výrobu elektrolyzérov, teda prístrojov na výrobu ekologického vodíka považovaného za dôležitú súčasť prechodu k čistejšej energii. Agentúre Reuters to povedal generálny riaditeľ Topsoe Roeland Baan.

Vodík je označovaný za ekologický, ak je produkovaný za použitia obnoviteľnej energie. Je považovaný za dôležitý pre dekarbonizáciu ťažko transformovateľných priemyselných odvetví, ako je výroba ocele a ťažké nákladné vozidlá, aj keď technológia nie je plne vyvinutá a je nákladná.

Dánska továreň má byť uvedená do prevádzky v roku 2024. Výstavba bude stáť dve miliardy dánskych korún. Konečné rozhodnutie o investícii bude prijaté v auguste.

Európska komisia tento mesiac predstavila plány na ukončenie závislosti na ruských fosílnych palivách. Okrem iného je cieľom plánu vyrábať do roku 2030 v EÚ desať miliónov ton vodíka z obnoviteľných zdrojov. K tomu budú podľa Baana potrebné elektrolyzéry s kapacitou 100 gigawattov, v súčasnosti sú v prevádzke elektrolyzéry s kapacitou len 0,3 megawattu.

Baan dodal, že cieľ EÚ bude závisieť aj od rozvoja solárnej a veternej energie, pretože na splnenie produkcie vodíka bude potrebných zhruba 200 GW obnoviteľnej energie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Karol Galek, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie ministerstva hospodárstva SR na tému Aktuálna situácia v súvislosti s dodávkami plynu 27. apríla 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Prvý vodíkový vlak by mal premávať do konca tohto volebného obdobia, tvrdí Sulík