Najväčšie krachy prídu na jeseň

Tento týždeň sa v rámci Slovenska uzavreli podniky v piatich čiernych okresoch. Obyvatelia Bardejova, Čadce, Kysuckého Nového Mesta, Starej Ľubovne a okresu Svidník si tak môžu na čas, kým sa situácia nezlepší, objednané jedlo vyzdvihnúť len z výdajného okienka. Počty zákazníkov v reštauráciách sa zo dňa na deň znižujú aj v ostatných regiónoch krajiny. Ľudia začínajú uprednostňovať donášku jedla a potravín.

Pokles tržieb je aktuálne na hranici 50 percent, uvádza Aliancia slovenskej gastronómie (ASG). Zároveň dodáva, že pri tretej pandemickej vlne sa od vlády očakávalo, že na situáciu bude pripravená lepšie, ako počas tých predošlých.

„Čakali sme, že v momente, keď bude ministerstvo zdravotníctva na základe platnosti covid automatu vyhlasovať obmedzenia a tvrdé zákazy, hneď na to bude minister financií, minister hospodárstva, minister dopravy, minister práce sociálnych vecí a rodiny a ministerka investícii a regionálneho rozvoja predkladať konkrétne riešenia a kompenzácie spolu s dátumami, kedy s nimi dotknuté prevádzky môžu počítať. Žiaľ, ani po 1,5 roku trvania pandémie tento obraz poučenej a múdrejšej vlády neprišiel,“ hovorí Viliam Pavlovský, prezident ASG.

Neprehliadnite

Neznížiť DPH na gastro by znamenalo jeho pád späť do deväťdesiatych rokov, hovorí Oto Kóňa

Aktuálne je na Slovensku stále asi polovica ľudí nezaočkovaných druhou dávkou vakcíny proti covidu, čo výrazným spôsobom ovplyvňuje výšku tržieb, ktoré prevádzky na konci dňa dosiahnu. Toto je podľa V. Pavlovského otázka, na ktorú gastro podniky nevedia reagovať, pretože nemôžu z mesiaca na mesiac prepustiť polovicu zamestnancov len preto, aby dokázali efektívne fungovať. „Upozorňujem, že už teraz z gastra odišlo 10-tisíc schopných zamestnancov, z ktorých väčšina sa už do gastra nikdy nevráti,“ zdôrazňuje šéf Aliancie, ktorý je sám majiteľom gastropodniku v Banskej Bystrici.

Filip Fingl, CEO donáškovej platformy Foodpanda a českého Dámejídlo pre TREND uviedol, že situácia v gastre je v Čechách v porovnaní so Slovenskom trochu odlišná. Na otázku, koľko partnerov opustilo platformu počas pandémie práve kvôli nútenému zatvoreniu a prípadným krachom firmy odpovedal, že minimum. „Dotácie, ktoré im štát poskytol, pomohli. Mysleli si, že cez leto sa zákazníci vrátia, že prídu turisti. Realita je však krutejšia. Turisti sa do Česka nedostavili a zákazníkov sa vrátilo len nízke percento, možno 40 percent,“ vysvetľuje F. Fingl.

Čo je však podľa jeho slov horšie, reštauráciám sa nevrátil ani personál. Cez leto mali majitelia reštaurácií ešte nádej v letných terasách. Je pravda, že im pomohli. „Aj tak si však myslím, že tá najväčšia vlna bankrotov príde na jeseň,“ dodal. Na Slovensku predpokladajú odborníci rovnaký scenár.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa