Zaočkované okresy by si mohli vydýchnuť

Na jeseň sa opäť sprísnia opatrenia v snahe zabrániť šíreniu pandémie. Uniknutý dokument z dielne ministerstva zdravotníctva, je aktuálne v pracovnej verzii a hovorí o troch variantoch, ktoré by v septembri mali začať platiť a meniť sa v závislosti od okresu a vážnosti situácie v ňom.

Dobrá správa je, že plošné zatváranie reštaurácií, obchodov či fitnescentier by sa už konať nemalo. Rozhodovať bude podľa všetkého zaočkovanosť v danom okrese a s tým spojená miera imunity. Covid automat bude mať opätovne päť farieb. „Jediné, čo nám z toho vychádza, je chaos. Nielen v tom, akým spôsobom sú informácie z tohto dokumentu komunikované, respektíve nekomunikované, ale aj v tom, akú ťarchu to dáva na plecia gastropodnikateľom,“ reaguje na informácie z dokumentu Oto Kóňa, konzultant na pomoc malým a stredným podnikateľom. Dodáva, že majitelia reštaurácií sa ešte nespamätali z dvoch pandemických vĺn a už majú rozhodovať o ďalších opatreniach.

Medzinarodna gastronomicka sutaz strednych odbornych skol.
Sutazne kategorie - kuchar, casnik, aranzer, barman
Neprehliadnite

Máme problém s nedostatkom kvalifikovanej sily, tvrdí šéf Aliancie slovenskej gastronómie

K tomu, či budú mať zaočkovaní obyvatelia výhody oproti ostatným, nezaočkovaným, sa podľa O. Kóňu relevantne vyjadriť nedá. „V uniknutej verzii covid automatu je veľmi veľa nejasností. Nie je tam upresnené, akým spôsobom majú prevádzkári kontrolovať covid pasy, negatívne testy a ostatné doklady, nevieme, čo musia prevádzky spĺňať a ani to, akým spôsobom budú technicky zabezpečené,“ vysvetľuje. To, či im vybavenie na kontrolu QR kódov poskytne štát, alebo finančná ťažoba padne na zdevastované podniky, ktoré dodnes nedostali pandemické kompenzácie za druhú vlnu, ktoré im prináležia, zatiaľ nikto nevie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa