1. Skončil sa stop-stav, posilnená sústava utiahne Mochovce aj zelené zdroje

Cez Slovensko na juh sústavne tečie veľké množstvo elektriny. Na hraniciach s Maďarskom však mala prenosová sústava dlhodobo úzke miesto. Počas Veľkej noci boli do prevádzky uvedené dve nové cezhraničné vedenia, vďaka ktorým sa problém vyriešil. Vyššia kapacita prenosovej siete umožní, aby na juh tieklo elektriny viac. To bude dôležité najmä po spustení tretieho bloku Mochoviec, kedy sa Slovensko zbaví závislosti na dovoze elektriny a jej nadbytok bude môcť predávať.

Rovnako dobrou správou je, že časť novo nadobudnutej kapacity je rezervovaná pre obnoviteľné zdroje energie. Čoskoro by tak mohli do výrobného portfólia pribudnúť solárne či veterné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom až 407 megawattov. Energetickí investori neskrývajú nadšenie z uvoľnenia sedem rokov trvajúceho zákazu pripájania zelených elektrární. Zároveň pripomínajú potrebu dotiahnuť revolúciu do konca zjednodušením povoľovacích procesov a znížením sieťových poplatkov.

Veľký biznis: Pri stavbe elektrického vedenia a transformátorov preinvestuje SEPS len v tomto roku sto miliónov eur.
Neprehliadnite

Elektrobiznis čaká nádych. Obávaná úžina na maďarskej hranici je minulosťou

2. V bratislavskom prístave vyrastie čerpacia stanica pre lode

Miestom, kde si budú môcť lode plaviace sa po Dunaji doplniť palivo, by v budúcnosti mohla byť aj Bratislava. Štátna firma Verejné prístavy predstavila investíciu za 40 miliónov eur, ktorej výsledkom bude terminál na skvapalnený zemný plyn. Súčasťou terminálu by malo byť aj zariadenie na skvapalňovanie zemného plynu, skladovacia nádrž a plávajúce prečerpávacie mólo, pri ktorom by si lode palivo dopĺňali.

Výhodou bratislavského prístavu je jeho poloha. Nachádza sa približne uprostred riečnej trasy z holandského Rotterdamu do rumunskej Konstance. Z hľadiska ekológie pritom riečna doprava výrazne zaostáva za vývojom v cestnej doprave. Skvapalnený plyn je alternatívou k dnes využívanému ťažkému vykurovaciemu oleju. Na rozdiel od neho spaľovanie LNG nevytvára prakticky žiadne emisie.

Pristav
Neprehliadnite

Bratislavský prístav chce čerpaciu stanicu pre lode. Tankoval by LNG

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa