Nezaplatený účet za krach

Viac ako 300-tisíc zákazníkov skrachovaného alternatívneho dodávateľa Slovakia Energy hľadá nové zmluvy. O veľkú časť sa aspoň dočasne budú musieť zo zákona postarať tzv. dodávatelia poslednej inštancie, teda príslušná regionálna distribučná firma alebo štátny Slovenský plynárenský priemysel. Legislatíva im umožňuje pýtať si od nanútených zákazníkov výrazne vyššie ceny ako od bežných klientov. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví preto tieto firmy vyzval, aby novým klientom predávali energie za regulované ceny a nespôsobili státisícom ľudí dramatický cenový skok.

Prerozdeliť si účet za skrachované podnikanie súkromného alternatívneho dodávateľa sa však povinným energetickým firmám veľmi nechce. Stredoslovenská energetika (SSE) upozornila, že ak bude pre nových zákazníkov dokupovať elektrinu na spotovom trhu, zaplatí za ňu približne trojnásobok. To by jej spôsobilo náklady približne 11 miliónov eur a vymazalo plánovaný tohoročný zisk. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) im odkázal, že dodávateľmi poslednej inštancie sa stali dobrovoľne a štát ich straty sanovať nebude.

plyn
Neprehliadnite

Ak skrachoval dodávateľ, domácnosť neostane bez energií

Únia žiada nižšie dane

Prudké zdražovanie energií sa netýka len Slovenska, recept na zmiernenie dopadov hľadajú prakticky všetci. Európska komisia aktuálne vyzvala členské štáty, aby pristúpili k zníženiu daní a k ďalším podporným opatreniam. Do úvahy prichádzajú energetické poukážky, alebo aj odklad platieb. Chrániť podľa nej treba najmä zraniteľných spotrebiteľov. Z dlhodobého hľadiska je podľa EK nutné akcelerovať investície do obnoviteľných zdrojov energie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa