Európa zvyšuje zelené ambície

Z prostredia Európskej komisie unikla na verejnosť prvá verzia návrhu novej smernice o obnoviteľných zdrojoch. Hovorí o ambícii zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na koncovej spotrebe energií na 38 až 40 percent do roku 2030. Doterajšou stratégiou bolo dostať za dané obdobie na úroveň 32 percent. Členské štáty Európskej únie by následne museli nové ambície zohľadniť aj vo svojich národných plánoch. Konečná verzia smernice by mala byť oficiálne známa v polovici júla.

Photovoltaic,Solar,Power,Panel,On,Sky,Background,,Green,Clean,Alternative
Neprehliadnite

Chyba v štatistike odkláňa vládu od zelenej energie

Ozývajú sa hlasy, že ambície európskeho spoločenstva mohli byť ešte vyššie. Najmä lobisti v prospech solárnej energie sú presvedčení, že realistický by bol aj 45 percentný podiel, píše portál Euractiv. Výrazné zvýšenie obnoviteľných zdrojov je nevyhnutným predpokladom dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050. Tá sa pred minulý týždeň stala prijatím nového klimatického zákona právnym záväzkom, nie len politickým sľubom.

Poslanci chcú novelizovať teplárenský zákon

Koaličný poslanecký návrh na novelizáciu teplárenského zákona sa dostal do druhého čítania. Jeho cieľom je okresať možnosti centrálnych dodávateľov tepla pri vetovaní rozvoja konkurencie na trhu. Novela by tak uľahčila budovanie lokálnych kotolní v bytových domoch. Novelu zákona o teplárenstve, ktorej súčasťou bolo aj zrušenie takzvaného teplárenského nevoľníctva, v minulom roku predložilo aj ministerstvo hospodárstva, vtedajší premiér Igor Matovič ju však zastavil.

TREND: ĽUBOŠ LOPATKA - MH MANAŽMENT
Neprehliadnite

Lopatka: Možnosti šetrenia a optimalizácie sú všade

Veľké centrálne teplárne majú od roku 2014 právo vetovať zámer výstavby malých kotolní. Ich stanovisko v rámci stavebného konania je záväzné, čo im defacto zaisťuje monopolné postavenie. Vláda má zrušenie tohto stavu aj v programovom vyhlásení, zatiaľ sa k nemu však neodhodlala. Výzvou je, že znižovanie trhového podielu veľkých teplárov môže vytvárať tlak na zvyšovanie cien pre zostávajúcich odberateľov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa