Elektrárňam pandémia pomohla

Najväčšiemu domácemu výrobcovi elektrickej energie, spoločnosti Slovenské elektrárne (SE), sa vlani podarilo dosiahnuť zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) vo výške 363 miliónov eur. To predstavuje medziročný nárast o viac ako šesť percent. Čistý zisk firmy stúpol vlani na 60 miliónov eur, oproti 23 miliónom dosiahnutým predvlani. Firma vlani preinvestovala 304 mil. eur, pričom prevažná časť smerovala do dostavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. Spoločnosť Slovenské elektrárne, je spoločným podnikom štátu v 34-percentnej menšine a česko-slovenskej skupiny Energetický a průmyslový holding. V dôsledku naťahujúcej sa dostavby jadrovej elektrárne začiatkom roka hrozilo, že akcie SE si do záruky vezme financujúca ruská banka Sberbank.

Pozitívne hospodárske výsledky sa Slovenským elektrárňam podarilo dosiahnuť v náročnom pandemickom roku. Celkový objem vyrobenej elektriny medziročne klesol. Rast tržieb a zisku bol podporený okrem úsporných opatrení aj priaznivým vývojom cien elektriny. Tie v marci na začiatku pandémie zaznamenali vyše 35 percentný prepad, na konci roka však vďaka nadpriemernej spotrebe vzrástli. Nárast je spojený aj so zdražením komodít, vrátane zemného plynu, uhlia a emisných povoleniek.

Křetinský a Tkáč skúmajú krok na burzu

Spoločnosť EP Infrastructure (EPIF), energetická divízia Energetického a průmyslového holdingu (EPH), informovala, že skúma možnosť verejnej ponuky akcií (IPO). Firma je zameraná primárne na skladovanie, prepravu a distribúciu zemného plynu. Na Slovensku je matkou strategických infraštruktúrnych plynárenských firiem Eustream, SPP – Distribúcia, Nafta či Pozgas. Celkovo združuje jedenásť dcérskych firiem na Slovensku, v Česku a v Nemecku.

Za minulý rok EPIF reportoval tržby 3,2 mld. eur a očistenú EBITDA 1,5 mld. eur. V akcionárskej štruktúre EPIF má 69-percentný podiel EPH finančníkov Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča. Zvyšných 31 percent patrí spoločnosti CEI Investments, ktorá je registrovaná v Luxembursku a spravuje ju konzorcium Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).

Vďaka silnému zázemiu v rozvinutej infraštruktúre má EPIF v budúcnosti dobrý výhľad. S rovnakými zásobníkmi a prepravnými potrubiami sa totiž počíta pri vodíkovej transformácii Európy. Projekt transformácie časti infraštruktúry na vodíkovú je medzi návrhmi na pridelenie štatútu dôležitých projektov európskeho spoločného záujmu (IPCEI). Úspech uľahčí prístup k čerpaniu európskych fondov a k Plánu obnovy pre Európu.

Plynová kríza a nedostatok plynu v nasledujúcich mesiacoch Slovensku nehrozia. Poèas dnešného kontrolného dòa na centrálnom dispeèingu prevádzkovate¾a prepravnej siete Eustream v Nitre to potvrdil predseda predstavenstva Eustream Antoine Jourdain. Firma od 17. novembra tohto roka prevádzkuje tri kompresorové stanice.
Neprehliadnite

Křetínský sa chystá na burzu. EP Infrastructure, dcéra EPH, robí prípravné kroky pre IPO

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa