Ceny ako pred krízou

Kým vlani sa na konci mája megawatthodina elektriny predávala za 45 eur, v súčasnosti je pri hranici 70 eur. Už o mesiac pritom bude Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) určovať na základe priemeru cien na pražskej burze PXE za prvých šesť mesiacov roka maximálnu cenu dodávky elektriny pre regulované subjekty. S veľkou mierou istoty tak možno povedať, že ceny za elektrinu pre domácnosti, ako aj pre malé a stredné podniky budú od januára 2022 vyššie.

Cena za elektrinu na úrovni viac ako 70 eur pripomína stav pred vypuknutím finančnej krízy v roku 2008. Za vysokými cenami stoja aj vyhliadky na očkovaním umožnené opätovné naštartovanie priemyslu, ktorý vlani zabrzdila koronakríza. Ešte väčší vplyv na rast cien však má zrejme súbežné zdražovanie emisných povoleniek kvôli sprísňovaniu európskych klimatických cieľov na rok 2030. Do tretice, za drahou elektrinou stojí aj zemný plyn, ktorý tiež v posledných mesiacoch cenovo nepoľavuje.

Energie tlačia aj na priemysel

Vysoká cena elektriny, emisných povolenie, vstupných surovín a aj súčasne vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce vyvolávajú nervozitu aj v priemysle. Najväčší zamestnávatelia na Slovensku z Klubu 500 preto žiadajú vládu, aby zasiahla. Združenie tvrdí, že pre pandémiu vyčerpali všetky svoje rezervy a dostávajú sa tak na hranicu konkurencieschopnosti.

Príkladom sú ceny komodít používaných v chemickom priemysle, ktoré medziročne vzrástli až o 450 percent, rovnako v desiatkach až stovkách percent sa počíta medziročné zvyšovanie cien za dopravu zo zahraničia a stavebné materiály. Výrobcovia pritom tento rast nedokážu premietnuť do cien vlastných výrobkov. Priemyselníci preto žiadajú vládu, aby obdobie prvej pomoci predĺžila až do konca roka 2021, uvoľnila jej pravidlá a zároveň sa zdržala ďalšieho zvyšovania daní a odvodov.

Tibor Gregor
Neprehliadnite

Slovenský priemysel začínajú likvidovať vysoké ceny vstupov, tvrdí Klub 500

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa