Elektrina prudko zdražela

O prekonávaní historických maxím veľkoobchodných cien elektrickej energie sa hovorilo už v máji. Vtedy sa cena za jednu megawatthodinu pohybovala okolo úrovne 66 eur. Odvtedy sa však situácia na trhu stihla zdramatizovať ešte viac. Na začiatku júla sa megawatthodina elektrickej energie predáva rádovo až za 76 eur. Cenu ženú nahor okrem iného aj vysoké ceny vstupov, teda emisných povolenie a zemného plynu. Druhým významným faktorom je mimoriadne teplo a čoraz početnejšie klimatizačné jednotky.

Echo vysokých cien elektriny na burzách sa šíri aj slovenským trhom. Niektorí zákazníci ju odmietli nakúpiť, no napriek tomu ju spotrebovali. Ide o špekuláciu, kedy odberateľ elektrinu nenakúpi a dúfa, že ju ani nebude potrebovať. Ak predsa, priráta sa mu k nákupnej cene len neveľká pokuta. V praxi však v istých momentoch vznikol v sieti výrazný nedostatok výkonu. Situáciu tak musela zachraňovať prečerpávacia elektráreň Čierny Váh, ktorej sa po prvý krát za štyri roky roztočili všetkých šesť turbín. Zdražovanie prispeje v neposlednom rade aj k vyšším čiastkam na budúcoročných faktúrach za elektrinu v regulovaných segmentoch.

Atómová elektráreň v Mochovciach.
Zdroj: MATEJ KALINA
Atómová elektráreň v Mochovciach.

Poslanci schválili repowering

Podpora výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, ku ktorej sa vláda zmluvne zaviazala pôvodne na pätnásť rokov, sa predĺži o ďalších päť rokov bez navýšenia celkového objemu. Podporovať sa teda bude dlhšie, no v menších čiastkach. Bez ohľadu na to, čo si o tejto zmene myslí druhá strana zmluvného vzťahu, teda samotní výrobcovia. Tí sa už v predstihu pred parlamentným hlasovaním voči zámeru ohradili, hovorili o protiústavnosti a dokonca sa štát varovali pred možnosťou, že ho poženú pred arbitrážny súd.

V pôvodne natesno šitom zákone sa napokon predsa len objavila úzka štrbina. Repoweringu sa vďaka úspešnému pozmeňujúcemu návrhu môžu vyhnúť tí výrobcovia, ktorí by svoje elektrárne nebudú vedieť v novej podpornej schéme prevádzkovať. Svoju neschopnosť vtesnať sa do podpory však musia dokázať, pričom musí ísť o dôvody nimi nezavinené. To, že štát jednostranne zmenil podmienky zmluvy, ktorú mal dlhodobo podpísanú so stovkami výrobcov a ktorí na túto podporu naviazali svoj biznismodel však ostáva problémom prinajmenšom v rovine ďalšieho naštrbenia istoty v podnikateľskom prostredí na Slovensku.

zelená energia
Neprehliadnite

Výrobcovia zelenej energie odmietajú povinné predĺženie podpory obnoviteľných zdrojov energie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa