Diaľničiarov sužujú drahé stavebniny

Trh so stavebnými materiálmi spôsobuje komplikácie firmám, ktoré sa štátu zaviazali vybudovať dopravnú infraštruktúru. Nároky zhotoviteľov stavieb na zvýšené výdavky zaznamenali prakticky všetci veľkí obstarávatelia vrátane Slovenskej správy ciest, Železníc Slovenskej republiky, či Národnej diaľničnej spoločnosti. Len posledná menovaná eviduje požiadavky v objeme približne 40 miliónov eur.

Ceny stavebných materiálov tlačí nahor postpandemické oživenie ekonomiky, v ktorom dopyt prevyšuje ponuku. Hrozí tak, že stavebné firmy nebudú schopné veľké stavby pre štát postaviť za cenu, k akej sa zaviazali v zmluvách. Prípadné omeškanie dostavby či nedostavanie projektov by v niektorých prípadoch mohlo ohroziť ich spolufinancovanie zo strany Európskej únie. Aktuálna situácia v stavebníctve sa už dostala aj na stôl vládnych ministrov. Zelenú na zvýšenie zmluvných cien však zatiaľ dať odmietli, riešenie chcú oprieť o sektorové analýzy.

Andrej Doležal
Neprehliadnite

O probléme so zdražovaním stavebných materiálov chce Doležal rokovať aj s premiérom

Podpora nákladných vlakov po novom

Ministerstvo dopravy pripravuje systémové nastavenie podpory železničnej nákladnej dopravy. Pomoc má byť pritom určená pre všetkých dopravcov. Schéma by mala obsahovať napríklad nový režim spoplatňovania prístupu na železničnú infraštruktúru, či podporu intermodálnej a kombinovanej dopravy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa