Bratislava jazdí rýchlejšie

Po diaľničnom obchvate hlavného mesta je po novom možné jazdiť rýchlejšie. Spustenie nového spôsobu riadenia dopravy umožní Národnej diaľničnej spoločnosti zvýšiť na mestskom okruhu v určitom čase na 130 kilometrov za hodinu. Podľa prepočtov diaľničiarov nové líniové riadenie, ktoré operatívne zohľadňuje stav premávky a podľa neho usmerňuje vodičov, zvýši kapacitu obchvatu o desať až dvadsať percent. V prvej fáze je zmena na diaľnici D1 medzi križovatkou Pečňa a výjazdom Vajnory, v druhej fáze sa počíta s diaľnicou D2 medzi Mlynskou dolinou a Jarovcami. Výhľadovo by líniové riadenie mohlo byť zavedené aj mimo územia mesta v smer na Senec a Stupavu.

Voči zmene organizácie dopravy na mestskej diaľnici sa zdvihla vlna kritiky. Názor, že negatíva maximálnej rýchlosti zvýšenej na 130 kilometrov za hodinu vo vnútromestskom priestore prevažujú nad možnými benefitmi, zastáva aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Obavou je najmä nárast hluku a emisií, ktoré autá pri vyššej rýchlosti vyprodukujú. Vyššia maximálna rýchlosť by mohla viesť aj k vylúčeniu mestskej hromadnej dopravy z diaľnice a tým k časovým stratám a finančným nákladom pre mestský dopravný podnik.

Na snímke primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo počas tlačovej konferencie k monitoringu komárov v aktuálnej sezóne v Bratislave 27. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Vyššia rýchlosť na bratislavskej D1 má podľa Valla viac negatív, NDS s ním plánuje rokovať

Štát zadotuje osobné železnice

Štátna akciovka Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) získa od štátu dotáciu takmer 90 miliónov eur. Prostriedky majú zabezpečiť prevádzku osobnej vlakovej dopravy v tomto roku. Celkovo tak do prakticky monopolného vlakového dopravcu štát tento rok naleje 383 miliónov eur. Stále to však nebude dosť. Aj po zarátaní aktuálnej finančnej injekcie dokáže národný dopravca operovať nanajvýš do začiatku novembra. O ďalšom osude osobných železníc, respektíve o cene za ich prevádzku, sa rozhodne v rámci rokovaní.

Hospodárenie ZSSK
Zdroj: Trend
Hospodárenie ZSSK
Regionálne trate východného Slovenska sa dočkajú nových súprav za 76 miliónov eur. Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) v piatok na železničnej stanici v Bratislave podpísal so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na deväť nových elektrických jednotiek. Na snímke nová elektrická jednotka na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave v piatok 13. augusta 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Dovolenky, pandémia, podstav. Železniciam chýbajú rušňovodiči, niektoré vlaky preto odriekli

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa