Podpora pre autobiznis

Prevádzkovatelia autoškôl, medzinárodnej linkovej autobusovej dopravy alebo školiacich stredísk pre výcvik profesionálnych vodičov dostanú prostredníctvom ministerstva dopravy od štátu dotáciu vo výške 19,4 milióna eur. Peniaze majú podnikateľom v automobilovom biznise kompenzovať časť výpadku príjmov, spôsobeného pretrvávajúcou globálnou pandémiou. Limit na jedného žiadateľa je 200-tisíc eur, pričom spôsobilým žiadateľom je ten, ktorý zaznamenal minimálne tridsať percentný pokles tržieb v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Kríza spôsobila vážne problémy vo všetkých oblastiach v sektore autodopravy. Práve prepravy osôb sa pritom dotkla najviac. Počet prepravených pasažierov vlani po vypuknutí pandémie klesol v medziročnom porovnaní o približne šesťdesiat percent. O adresnejšiu kompenzáciu vzniknutých škôd však čoraz hlasnejšie žiadajú aj nákladní dopravcovia, ktorí v prípade neriešenia vzniknutej situácie nevylučujú ani protestný štrajk.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) prichádza na 73. rokovanie vlády SR 2. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Doležalov rezort spúšťa schému pomoci pre sektor dopravy, vyčlenili vyše 19 miliónov eur

Špinavé lety zdražejú

Plán Európskej komisie plošne zdaniť využívanie znečisťujúcich leteckých palív sa postupne stáva realitou. Uniknutý draft nového opatrenia opisovaný agentúrou Reuters minulý týždeň hovorí o postupnom zavádzaní regulácie v desaťročnom horizonte, pričom uplatňovať s nulovou sadzbou by sa mala od roku 2023. Návrh zatiaľ nespresňuje, aká by mala byť cieľová miera spotrebnej dane leteckých palív. Pripúšťa však, že obdobné zaťaženie by sa mohlo týkať aj lodnej dopravy.

Avizované zdanenie prichádza ako ďalší krok v európskom ťažení za dosiahnutím 55-percentného zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030. Znevýhodnenie využívania znečisťujúcich palív má zároveň rozprúdiť záujem trhu o ekologickejšie alternatívy, ktorých využívanie je v súčasnosti v európskom leteckom priemysle minimálne. Akákoľvek nová daň je však v Európskej únii politicky náročným procesom. Na jej presadenie bude totiž potrebná jednohlasná zhoda všetkých členských štátov.

WA 22 archív Hahn - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2020 lietadlá írskej leteckej spoločnosti  Ryanair sú zaparkované na letisku v nemeckom Hahne, ktoré sa nachádza 120 km od Frankfurtu. Írska letecká spoločnosť Ryanair sa v 1. štvrťroku svojho finančného roka 2020/21 prepadla do straty. Ale menšej, ako jej predpovedali analytici. Dôvodom straty boli cestovné obmedzenia a blokády na zabránenie šírenia nového koronavírusu, ktoré uzemnili lietadlá na celom svete. FOTO TASR/DPA  

ARCHIV - 14.04.
Neprehliadnite

Boj o klímu pokračuje. Zdaniť alebo nezdaniť lietanie v Európe?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa