Človek prestáva byť nákazlivý po piatich dňoch

Posledné dáta Oxfordskej univerzity ukazujú pravdepodobnosť nákazy pred a po prepuknutí symptómov. Pred prepuknutím symptómov existuje 40-percentná šanca, že sa choroba prenesie na ostatných. Počas prvých dvoch dní symptómov existuje 35-percentná šanca prenosu na ostatných.

Dôležité však je, že nákazlivosť s časom prudko klesá. Po desiatich dňoch je iba dvojpercentná. Podľa britských úradov nie je preto dôsledne nutné dodržiavať až 10-dňovú karanténu pri stretnutí sa s nakazeným. Z podobného dôvodu aj Nemecko znížilo dobu trvania karantény na päť dní.

Nákazlivosť covidom podľa času prepuknutia choroby
Zdroj: Telegraph
Nákazlivosť covidom podľa času prepuknutia choroby

Nezaočkovaní Francúzi prehrali boj o svoje práva

Francúzsky ústavný súd vo veľkej zhode podporil nové covidové pravidlá, ktoré zaviedla Macronova vláda. Tie si vyžadujú potvrdenie o očkovaní alebo negatívny test na covid pre vstup do rôznych zaradení, vrátane reštaurácií, kaviarní, vlakov či nemocníc.  

Základom pre zistenie imunologického stavu človeka je očkovaní pas, ktorý ukazuje stav očkovania a testovania občana. V praxi sa začne používať od 9. augusta.

Ani početné demonštrácie odporcov nového zákona nedokážu zabrániť platnosti novej legislatívy. Výhrou pre nich je však rozhodnutie, že zamestnávatelia nebudú môcť ukončiť krátkodobé pracovnú zmluvy pre tých, ktorí nemajú platný očkovaní pas.

Na obrázku protesty proti konaniu Olympijských hier
Neprehliadnite

Covid je späť: vírus sa vrátil do Wuchanu, Izraelu hrozí lockdown a floridské nemocnice sú plné

Pfizer bude čoskoro plne uznaná vakcína

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa