Jozef Brhel zostáva naďalej vo väzbe

Podnikateľa Jozef Brhela, ktorého obvinili a zadržali v rámci tohtoročnej januárovej policajnej akcie Mýtnik, budú naďalej väzobne stíhať. Rozhodla o tom sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Sudkyňa ŠTS tak zamietla žiadosť obvineného o prepustenie z väzby. Išlo v poradí o štvrtú žiadosť o prepustenie z väzby, objasnil advokát. Jozef Brhel sa aktuálne nachádza v útekovej a kolúznej väzbe. Rozhodnutie ŠTS nie je právoplatné, pokiaľ jedna z procesných strán podá sťažnosť, bude o nej rozhodovať Najvyšší súd SR.

obvinený podnikateľ Jozef B.
Neprehliadnite

Podnikateľ Jozef Brhel zostáva naďalej vo väzbe. Súd zamietol jeho žiadosť o prepustenie

Čaputová vetovala novelu o štátnej službe

Prezidentka vetovala aj novelu zákona o štátnej službe policajtov, ktorú k prerokúvanému zákonu o štátnej službe vložili prílepkom. Tento postup je v rozpore s legislatívnymi pravidlami, keďže sa v jednom zákone mení iný, nesúvisiaci zákon. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

V prípade zmien, týkajúcich sa policajtov, považuje prezidentka cieľ navrhovanej úpravy za legitímny. Nemožno ho však podľa nej dosiahnuť v rozpore s legislatívnymi pravidlami, cez posilňovanie kompetencií politických predstaviteľov a spôsobmi, ktoré sú podľa judikatúry súdov problematické.

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v pléne so správou o stave republiky
Neprehliadnite

Prezidentka vetovala novelu zákona o štátnej službe a štátnej službe policajtov

 

Rezort zdravotníctva posiela odkaz Kollárovi

Ide o reakciu na pondelňajšie slová predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), ktorý vyhlásil, že je proti tomu, aby sa zrušila nemocnica v Trstenej.

„Zástupcovia ministerstva zdravotníctva kolegom z predmetnej politickej strany minulý týždeň jasne vysvetlili, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude. Ako na stretnutí zaznelo, optimalizácia siete nemocníc spolu s reformou všeobecnej ambulantnej sféry prinesie pacientom kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, lepšie pracovné podmienky pre zdravotníkov a zadefinuje nárok pacienta," vysvetlila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

To podľa hovorkyne rezortu znamená, že pacient už nebude bezradne blúdiť v systéme, ale bude presne vedieť, kde mu poskytnú adekvátnu a potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Rezort zdravotníctva prosí hnutie Sme rodina, aby cez emócie ľudí v regiónoch nebrzdilo reformu

 

Pandémia sa najviac dotkla práce

Pandémia nového koronavírusu najviac negatívne ovplyvnila životy Slovákov v pracovnej sfére. Túto možnosť zvolilo 42 percent respondentov prieskume HR Pulse, ktorý zrealizoval pracovný portál Profesia.sk v spolupráci s iniciatívou Open HR fórum. Informovala o tom hovorkyňa Profesie Nikola Richterová. Na prieskume sa zúčastnilo viac než 3 200 respondentov.

Viac než tretina ľudí (37 percent) priznala aj negatívny vplyv pandémie na súkromie a Slováci často naznačovali problémy pri štúdiu či vo finančnej oblasti. Pandémia nijako negatívne nedoľahla na 19 percent respondentov, päť percent označilo možnosť iné.

Pracovať sa dá aj pri mori
Neprehliadnite

Slováci pociťujú najväčší vplyv pandémie v pracovnom živote

 

Tretí blok je bližšie k spusteniu

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce (EMO) je o krok bližšie k spusteniu. Rozkladová komisia Úradu jadrového dozoru (ÚJD) zložená z externých špecialistov odporučila predsedníčke úradu Marte Žiakovej odmietnuť námietky rakúskej mimovládnej spoločnosti Global 2000.

Námietky doručili po rozhodnutí ÚJD o povolení uvedenia tohto jadrového zariadenia do prevádzky. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie ÚJD Miriam Vachová.

„Rozkladová komisia prijala odporúčanie na ďalší postup: rozklad zamietnuť a potvrdiť prvostupňové rozhodnutie s rozšíreným odôvodnením. Aktuálne sa druhostupňový orgán venuje štúdiu dokumentácie a ďalších podkladov a dôkazov a pripravuje návrh druhostupňového rozhodnutia,“ uviedla M. Vachová.

Elektráreň Mochovce
Neprehliadnite

Tretí blok je bližšie k spusteniu, ÚJD má odporúčanie odmietnuť námietky rakúskej mimovládky