Znečistenie ovzdušia na Slovensku viedlo až k eurožalobe

Po desiatich rokoch formálnych varovaní pristúpila Európska komisia k podaniu žaloby na Slovensko na Súdnom dvore EÚ. Dôvodom je dlhodobá neschopnosť adekvátne a efektívne riešiť problém so znečisteným ovzduším. Hlavným zdrojom znečistenia sú totiž domácnosti, v ktorých v starých peciach horí drevo, uhlie, či dokonca odpad. Dôsledkom tejto situácie je alarmujúcich 1 600 predčasných úmrtí na pľúcne ochorenia, na infarkt myokardu či na rakovinu.

Znečistenie ovzdušia tuhými časticami je do veľkej miery odrazom toho, že aj po takmer sedemnástich rokoch od vstupu Slovenska do Európskej únie, žije v krajine veľké množstvo ľudí, ktorí sa musia uchýliť k tým najprimitívnejším metódam, ako sa uchrániť pred mrazmi. Sú to ľudia, ktorí sú na rebríčku spoločnosti tak nízko, že nedosiahnu na zatepľovacie, kotlíkové či solárne dotácie. Prinajmenšom nie pri splnení nastavených vysokých kritérií.

Ružomberčania sa boja vychádzať von: Mesto už druhý týždeň trápi extrémny smog!
Neprehliadnite

Znečistenie ovzdušia stojí Európanov vyše 160 miliárd eur ročne, vyplýva z analýzy

Křetínský chce mať to Slovenska vodíkového lídra

Spoločný projekt Eustreamu, distribútora zemného plynu SPP-Distribúcia a prevádzkovateľa podzemných plynových zásobníkov Nafta, podporila Slovenská inovačná a energetická agentúra. V užšom výbere ju navrhla Európskej komisii na pridelenie štatútu dôležitých projektov európskeho spoločného záujmu. V prípade úspechu by mal projekt ľahší prístup k čerpaniu európskych fondov a Plánu obnovy pre Európu.

Trojica slovenských energetických firiem má pre získanie štatútu dobrú východiskovú pozíciu. Výhodu im dáva aj fakt, že sú súčasťou jedného portfólia, energetickej skupiny EPH. Infraštruktúra pre zemný plyn sa veľmi nelíši od potrieb distribúcie vodíka. Veľké transportné plynovody, lokálne distribučné siete aj podzemné zásobníky je možné upraviť a využívať pre novú surovinu. Slovensko by tak mohlo ťažiť zo svojej existujúcej infraštruktúry a z plynovej križovatky sa zmeniť na vodíkovú.

Plynová kríza a nedostatok plynu v nasledujúcich mesiacoch Slovensku nehrozia. Poèas dnešného kontrolného dòa na centrálnom dispeèingu prevádzkovate¾a prepravnej siete Eustream v Nitre to potvrdil predseda predstavenstva Eustream Antoine Jourdain. Firma od 17. novembra tohto roka prevádzkuje tri kompresorové stanice.
Neprehliadnite

Potečie cez Slovensko v plynovodnej rúre vodík? Křetínskeho firmy chystajú strategický projekt

Mochovce strašia nielen aktivistov, ale aj dodávateľov

Povolenie spustiť tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach naďalej čelí námietkam. Obe sa týkajú vrtov, ktoré boli v elektrárni vykonané ako súčasť prác na spevnenie konštrukcie. Rakúska mimovládna organizácia Global 2000, rovnako ako firma MBL, ktorá vŕtacie práce vykonávala no nedostala zaplatené, tvrdia, že dokumentácia prác nesedí. Úrad jadrového dozoru teraz musí pripomienky vyhodnotiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa