Najvyšší súd uznal povinnosť transparentnosti štátnych firiem

Spor medzi štátnym Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) a slovenskou pobočkou organizácie Transparency International (TIS) sa skončil úspechom aktivistov. Žaloba sa týkala neochoty SPP poskytnúť na základe infozákona informácie o platoch a odmenách vedúcich predstaviteľov firmy, a tiež podrobností jej zmluvy s marketingovou spoločnosťou. Plynári argumentovali tým, že nehospodária s majetkom štátu ani s verejnými financiami aj napriek tomu, že ich jediným akcionárom je štát.

Rozsudok môže mať veľký vplyv na ďalšie štátne a mestské firmy, keďže mnohé z nich odmietajú zverejňovať informácie o svojom hospodárení. TIS, ktorá pravidelne zostavuje rebríček transparentnosti najväčších slovenských verejných firiem, pripomína, že až 40 percent z nich nebolo ochotných údaje o platoch a odmenách svojich manažérov poskytovať.

SPP, Slovenský plynárenský priemysel
Zdroj: SITA / Marián Peiger

SEPS má definitívne nové predstavenstvo

Štátny energetický kolos Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS), ktorý je zodpovedný za prevádzku a rozširovanie nadradených elektrických vedení, budú viesť manažéri, ktorí predtým v energetike prevažne nepôsobili. Dôvodom vstupu nových ľudí do dôležitej infraštruktúrnej firmy je podľa ministra financií Eduarda Hegera potreba pretrhnúť väzby na oligarchov.

Dvaja z piatich členov predstavenstva, ekonóm a súčasný generálny riaditeľ firmy Jaroslav Vach a právnik Martin Riegel, boli do funkcie priamo vymenovaní už vlani v apríli. Teraz svoju nomináciu potvrdili úspechom vo výberovom konaní. Aj nový predseda predstavenstva, IT expert Peter Dovhun, do energetickej firmy prišiel už vlani ako poradca generálneho riaditeľa. Päticu členov predstavenstva dopĺňajú energetik Miroslav Janega a finančník Marián Širanec.

Na snímke v pozadí minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) a predseda predstavenstva Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) Peter Dovhun počas tlačovej konferencie v Bratislave 11. februára 2021. Téma: Predstavenie nových členov predstavenstiev SZRB a SEPS. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Heger potvrdil personálne obsadenie v SEPS-e, druhej najziskovejšej štátnej firme

Slovensko posúva do Bruselu pätnásť vodíkových projektov

Odborníci Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) vybrali pätnásť projektov, ktorých spoločným menovateľom je vodík. Pred Európskou komisiou sa teraz budú uchádzať o štatút dôležitých projektov spoločenského európskeho významu. V prípade schválenia by tak mohli ľahšie čerpať európske peniaze. Očakáva sa, že rozhodnutie o notifikácii jednotlivých projektov by mohlo padnúť na konci roka 2021.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa