Trnka Gorilou Haščáka nevydieral

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka nevydieral finančníka Jaroslava Haščáka nahrávkou Gorily. „Dobroslav Trnka ma nikdy nevydieral, ani mi zvukovú nahrávku Gorila neponúkal a ani mi ju nikdy nepúšťal,“ vypovedal v minulosti finančník. Pripomenul, že mali byť všetky nahrávky z akcie SIS pod krycím názvom Gorila zlikvidované.

Pokiaľ by D. Trnka nahrávkou disponoval, mal ju, podľa J. Haščáka, odovzdať. „Dostával som ponuky na odkúpenie zvukových a dokonca aj videonahrávok, a to od anonymných osôb. Nikdy som na žiadne ponuky nereflektoval,“ uvádza sa v svedeckej výpovedi.

Podľa advokáta bývalého generálneho prokurátora Martina Krakovského bola akcia SIS aj odposluchy s ňou súvisiace nezákonné. Poznamenal, že ako advokát sa však pozerá na to, či sa odposluch urobil zákonným spôsobom. Upozornil tiež, že nahrávka sa našla až počas druhej domovej prehliadky u podnikateľa Mariana Kočnera.

ŠTS pokračuje s pojednávaním vo veci vraždy J.Kuciaka
Neprehliadnite

Jaroslav Haščák tvrdí, že Dobroslav Trnka ho nikdy nahrávkou Gorila nevydieral

Nord Stream 2 čaká na spustenie

Posledná časť potrubia plynovodu Nord Stream 2 je zvarená. Teraz poputuje na dno Baltického mora v nemeckej časti a prepojí sa so zvyškom prepravnej sústavy. Projekt zhruba za 11 miliárd dolárov má ročnú prepravnú kapacitu 55 miliárd metrov kubických zemného plynu.

Potrubie obchádza územie Poľska a Ukrajiny, ktoré tak už nebudú dostávať tranzitné poplatky ako doteraz, a prídu aj o časť svojho diplomatického vplyvu. Dlho sa proti nemu staval aj Washington, ten však uzavrel s Berlínom dohodu, ktorá umožnila dokončenie plynovodu Nord Stream 2 bez uvalenia ďalších amerických sankcií.

Práce na Nord Stream 2 začali v roku 2018. Plyn z 1 230 kilometrov dlhého potrubia by mal pokryť potreby 26 miliónov domácností. Prvý plyn by do Nemecka mal touto cestou doraziť druhou z dvoch potrubných liniek Nord Streamu 2, ktorá bola dokončená už v júni.

Nord Stream 2
Neprehliadnite

Plynovod Nord Stream 2 je vo finále, zvarili poslednú časť potrubia

Finančne sa potápa čoraz viac ľudí

V auguste zbankrotovalo 849 Slovákov, čo je oproti rovnakému obdobiu minulého roka nárast o viac ako štvrtinu. Zároveň ide o druhý najvyšší počet osobných bankrotov v tomto roku, vyplýva z analýzy správcu úverových registrov CRIF – Slovak Credit Bureau.

Z celkového počtu ich pripadalo 514 na mužov a 335 na ženy, pričom v obidvoch skupinách mali najväčší podiel na osobných bankrotoch štyridsiatnici. Najviac ich bolo vyhlásených v Banskobystrickom kraji, a to 138, najmenej v Trnavskom kraji, kde súdy povolili 60 konkurzov.

Od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca augusta 2021 zbankrotovalo 54 215 obyvateľov, pričom v tomto roku do konca augusta ich bolo 4 794.

peniaze
Neprehliadnite

Finančne sa potápa čoraz viac ľudí, počet osobných bankrotov v auguste vzrástol o štvrtinu

Taliban dobyl Pandžšír

Sily odporu proti radikálnemu hnutiu Taliban v afganskom údolí Pandžšír sa zaprisahali, že budú v boji pokračovať. Vyhlásili to po tom, ako Taliban oznámil, že dobyl celú túto oblasť.

Front národného odboja spresnil, že je rozmiestnený na „strategických pozíciách“ v celom údolí, a dodal, že „boj proti Talibanu a jeho spojencom bude pokračovať“.

Front pozostáva z niekoľkých tisícov príslušníkov miestnych milícií a zvyškov afganskej armády i špeciálnych jednotiek. Pandžšír je odľahlá, z veľkej časti neprístupná horská oblasť. Oblasť Taliban predtým v minulosti nikdy nedobyl a nepodarilo sa to ani sovietskej armáde.

Bojovník Talibanu
Neprehliadnite

Taliban oznámil, že dobyl Pandžšír. Boje budú pokračovať, odkazujú sily odporu

Možnosti sporenia v 3. pilieri sa majú rozšíriť

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží reformu 3. penzijného piliera. Mohli by sa tak rozšíriť možnosti sporenia v 3. pilieri, čo by prinieslo výhody pre ľudí i zamestnávateľov.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) chce vylepšením piliera zaviesť napríklad osobný dôchodkový produkt. Po novom by do 3. piliera okrem zamestnávateľa a zamestnanca prispieval aj štát. Legislatívou chce ministerstvo aj rozšíriť zoznam subjektov, ktoré by takýto produkt mohli poskytovať.

Pri analýzach porovnával rezort práce stav na Slovensku s Českom. Na Slovensku v priemere zamestnanec prispieva do 3. piliera asi 20 eurami a zamestnávateľ 31 eurami, v Česku si zamestnanec sporí v tomto pilieri 30 eurami a zamestnávatelia im prispievajú v priemere 40 eurami. Naakumulovaných úspor sú v 3. pilieri na Slovensku tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP) a v Česku deväť percent.

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Možnosti sporenia v 3. pilieri sa majú rozšíriť, ministerstvo predstavilo reformu