Pre pendlerov budú platiť výnimky

Pendleri, ktorí nespĺňajú definíciu plne zaočkovanej osoby, budú môcť prísť na územie Slovenska bez toho, aby museli ísť do domácej karantény. Budú však potrebovať negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní.

„Ľuďom naďalej dôrazne odporúčame dať za zaočkovať proti ochoreniu covid-19, pretože ide o najúčinnejší spôsob, ako zabrániť šíreniu nákazy, zvýšenému počtu hospitalizácií a následnému preťaženiu zdravotníckeho systému,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková. Vyhláška bude účinná od pondelka 30. augusta.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Nezaočkovaní pendleri nepôjdu do karantény, ak budú mať negatívny PCR test

Rezort zdravotníctva podáva sťažnosť aj trestné oznámenie

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podáva sťažnosť Slovenskej lekárskej komore (SLK) na jej člena, lekára Petra Liptáka. Dôvodom sú jeho výroky týkajúce sa pandémie nového koronavírusu. Rezort tvrdí, že lekár bagatelizoval závažnosť ochorenia, šíril dezinformácie o očkovaní a odrádzal od očkovania seniorov. SLK zatiaľ konkrétnu sťažnosť nedostala. Lekár môže dostať napomenutie alebo pokutu až do výšky 1 659 eur. Pri opakovanom porušení môže byť z komory vylúčený.

MZ SR takisto oznámilo, že podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre verejné obstarávania na poskytovanie podporných služieb pre zabezpečenie prevádzky informačných systémov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Podľa ministerstva existuje podozrenie, že s podkladmi vypracovanými pre účely vyhlásenej verejnej súťaže sa mohlo manipulovať. NCZI nedávno vyhlásilo verejné obstarávania spolu za viac ako 58 miliónov eur. V podkladoch sa však vyskytli viaceré nezrovnalosti a chyby.

Protest proti očkovaniu a zotročovaniu Slovenska. Zhromaždenie na Námestí slobody v Bratislave organizované iniciatívou Slovensko si nedáme. Na snímke je lekár Peter Lipták.
Neprehliadnite

MZ SR podáva na lekársku komoru sťažnosť na lekára Petra Liptáka pre jeho výroky o pandémii

Sulík predpovedá nové ceny elektriny

Cena elektrickej energie pre domácnosti by mohla od januára budúceho roka vzrásť o 1,5 eurocenta za kilowatthodinu, čo je po prepočte na ročnú spotrebu domácností zvýšenie o niekoľko desiatok eur za rok. Povedal to minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že ide o jeho osobný odhad a konečné slovo bude mať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Podľa R. Sulíka rezort zdražovanie energií neteší, no nejde o žiadnu drámu. Pri mesačnej spotrebe 200 kWh je to nárast o tri eurá a po prepočte na rok ide o zvýšenie približne o 40 eur. „Len minimálna mzda ide hore o 23 eur mesačne,“ porovnal R. Sulík. Minister upozornil, že zvyšovaniu cien elektriny od začiatku budúceho roka sa nedá zabrániť. Očakávaný rast R. Sulík pripisuje aj minulým vládam Roberta Fica, ktoré podľa neho vytvorili systém dotácií pre spriaznených podnikateľov cez výkupné ceny elektriny a zároveň zanechali historický dlh vo výške takmer 400 miliónov eur voči distribučným spoločnostiam. Ten vznikol nízkym nastavením  a umelým znižovaním cien pre domácnosti a malé podniky.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie na tému Ceny elektriny v Bratislave v piatok 27. augusta 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Sulík odhaduje, že cena elektriny od nového roka narastie o 1,5 eurocenta za kilowatthodinu

Prezidentka považuje obvinenie Kovaříka za vážne

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje obvinenie policajného prezidenta Petra Kovaříka za vážnu vec. Je podľa nej dôležité presvedčivo ho verejnosti vysvetliť. „Nateraz prezidentka nemá dostatok informácií, aby v tomto štádiu mohla vznesenie obvinenia posúdiť a počká si na ďalší priebeh vyšetrovania,“ pripustil riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej. Obvinenie policajného prezidenta nateraz nechce komentovať ani premiér Eduard Heger. Predseda vlády sa musí oboznámiť s podrobnosťami a počká si na vývoj ďalšieho vyšetrovania.

Krajská prokuratúra v Bratislave obvinila vo štvrtok 26. 8. policajného prezidenta zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Mal zmariť prebiehajúci zásah zadržiavania, ako aj vykonanie trestnoprocesných úkonov s obvinenými osobami Matejom Zemanom a Petrom Petrovom. P. Kovařík obvinenie odmieta, podal voči nemu sťažnosť.

Premiéra filmu Známi Neznámi v bratislavskom Bory Mall. Na snímke je Wanda Adamík Hrycová a prezidentka Zuzana Čaputová.
Neprehliadnite

Prezidentka dvíha na krajskú prokuratúru varovný prst: Obvinenie Kovaříka musíte vysvetliť

Pandémia vlani utlmila cestovanie Slovákov

Koronakríza vlani výrazne utlmila cestovanie Slovákov. Počet pobytov sa prepadol o 59 percent. Pokles počtu ciest s prenocovaním sa minulý rok oveľa viac dotkol zahraničných pobytov, ktoré klesli až o 81 percent. Vyplýva to z údajov zo zisťovania v domácnostiach, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Obyvatelia Slovenska vlani absolvovali takmer päť miliónov súkromných pobytov s prenocovaním doma či v zahraničí.

Koronakríza sa prejavila aj skrátením dĺžky ciest či s poklesom výdavkov na cestovanie. Pri tuzemských pobytoch išlo podľa ŠÚ len o mierny medziročný pokles zo 151 eur na 148 eur na cestu. Výrazný prepad však nastal pri zahraničných pobytoch, obyvateľ Slovenska minul na jednu cestu o štvrtinu menej ako v roku 2019, celkovo 357 eur.

Cestovatelia sú pripravení vyraziť.
Neprehliadnite

Pandémia vlani utlmila cestovanie Slovákov,počet pobytov sa prepadol o 59 percent