M. Žilinku sa chcú pýtať na možné porušenie tlačového zákona

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal na Výbore Národnej rady SR pre kultúru a médiá vysvetľovať, prečo na štvrtkovú tlačovú konferenciu nevpustil niektorých novinárov. Požiadala o to strana SaS. Predseda výboru Kristián Čekovský informoval, že výbor bude v utorok (7. 9.). Hovorca GP SR Dalibor Skladan reagoval, že uvedenú požiadavku generálna prokuratúra eviduje.

„Požiadal som predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristiána Čekovského, aby na najbližšie zasadanie výboru pozval aj generálneho prokurátora. Dôvodom je jeho neprijateľný postoj k niektorým novinárom, ktorých nepustil na verejnú tlačovú besedu,“ uviedol člen výboru Roman Foltin. Tvrdí, že M. Žilinka mohol porušiť tlačový zákon.

Na štvrtkovú tlačovú konferenciu GP SR neboli vpustení novinári z redakcií Denník N, SME a Aktuality. M. Žilinka to vysvetlil kapacitou miestnosti, v ktorej sa brífing konal. Šéfredaktori spomínaných médií poslali otvorený list generálnemu prokurátorovi. Považujú za nepochopiteľné, že GP ignoruje tlačový zákon, ktorý zaručuje pre novinárov slobodný prístup k informáciám.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann
Neprehliadnite

Žilinka má čo vysvetľovať. Na výbore sa chcú pýtať na nevpustenie novinárov na tlačovú besedu

Ekonomika v 2. kvartáli vzrástla takmer o 10 percent

Ekonomika Slovenska v 2. kvartáli tohto roka medziročne vzrástla o 9,6 percenta. Potiahli ju najmä export, vyššie investície, ale aj domáca spotreba. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Predpandemické obdobie však ekonomika ešte nedohnala, v porovnaní s 2. kvartálom roka 2019 jej chýbalo ešte 2,3 percenta. Takmer desaťpercentný nárast je však podľa štatistikov najvyššou dosiahnutou hodnotou od posledného kvartálu roku 2007.

Väčšina odvetví medziročne rástla, predpandemickú úroveň pridanej hodnoty však dosiahli len tri skupiny. „Veľkoobchod, maloobchod, doprava a skladovanie, ubytovacie a stravovacie služby dosiahli vysoký nielen medziročný rast (o 12,9 percenta), ale aj rovnaké obdobie pred pandémiou už prekonali o takmer 12 percent, najmä vďaka rastom vnútorného obchodu," vymenovali štatistici.

V medziročnom poklese zotrvali odvetvia finančné a poisťovacie činnosti o 14,3 percenta, umenie, zábava a rekreácia o 1,1 percenta, odborné, vedecké a technické činnosti o 0,5 percenta.

Zamestnankyňa pracuje na spájaní komponentov zadného svetla vo výrobnej hale spoločnosti Hella, 26. augusta 2021 v Bánovciach nad Bebravou. Bánovský subdodávateľ pre automobilový priemysel bude vyvíjať zadné svetlá pre celý európsky trh. Vývojové centrum tam koncern Hella presunie zo svojej centrály v Nemecku a z časti z Českej republiky. Prácu si tam nájde postupne 100 zamestnancov. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Ekonomika v 2. kvartáli vzrástla takmer o 10 percent, potiahli ju export a investície

Šéfom afganskej vlády bude druhý muž Talibanu

Novú vládu v Afganistane povedie spoluzakladateľ militantného hnutia Taliban mulla Abdal Ghaní Barádar. Okrem neho obsadia vysoké posty v novej vláde podľa nemenovaných zdrojov i Muhammad Jakúb, syn zakladateľa tohto fundamentalistického hnutia mullu Omara, a Šér Mohammad Abbás Stánikzaj. Oficiálne predstavenie novej vlády bude pravdepodobne v sobotu.

Taliban v stredu ohlásil, že najvyššie postaveným predstaviteľom Afganistanu, ktorému bude podriadený premiér aj prezident, bude vodca tohto radikálneho hnutia Hajbatulláh Áchúndzáda. Podľa Talibanu sú už diskusie o zložení vlády ukončené. Taliban už predtým uviedol, že nový kabinet vytvorí až po odchode všetkých amerických vojakov z krajiny.

KK6 Moskva - Na archívnej snímke z 18. marca 2021 Abdal Ghaní Barádar, spoluzakladateľ Talibanu, prichádza na medzinárodnú mierovú konferenciu v Moskve. Vedúci politického úradu militantného hnutia Taliban Abdal Ghaní Barádar pricestoval do Kábulu. V utorok 17. augusta 2021 o tom informovala agentúra AFP, ktorá sa odvolala na vyhlásenie hovorcu talibov. Barádar je spoluzakladateľom Talibanu. Jeho život podľa AFP zmenila sovietska invázia z roku 1979, ktorá z neho urobila mudžahída a podľa všetké
Neprehliadnite

Novú vládu v Afganistane povedie spoluzakladateľ hnutia Taliban mulla Barádar, tvrdia zdroje

Priemerná mzda sa zvýšila o 10,5 percenta

Priemerná mesačná mzda na Slovensku v 2. kvartáli tohto roka pokorila hranicu 1 200 eur. Rástla najrýchlejšie za posledných 16,5 roka, informoval Štatistický úrad SR. Vyšší nárast bol naposledy v poslednom štvrťroku 2004. „Rast miezd ťahal najmä priemysel, zdravotníctvo a sociálna pomoc,“ vysvetlili štatistici.

V porovnaní so situáciou pred pandémiou najvýraznejší rast dosiahla priemerná mzda v zdravotníctve a sociálnej pomoci, vzrástla o 23 percent. Spomedzi regiónov sa priemerná nominálna mesačná mzda medziročne zvýšila vo všetkých krajoch, až na jeden región rasty prekonali úroveň desiatich percent. Najvyššie relatívne prírastky boli v Žilinskom (o 13,8 percenta) a Prešovskom kraji (o 13,4 percenta). Najnižší rast o 7,4 percenta bol v Bratislavskom kraji.

Putujú z ruky do ruky a často ich považujú za prenášačov rozličných chorôb. Na peniaze si posvietil Frank Vriesekoop so svojim tímom z austrálskej univerzity v Ballarate. Aký bol záver výskumu? Bankovky i mince prichádzajú do styku s mnohými baktériámi, ale mikróby na nich dlho neprežijú. Austrálski vedci ich našli v takom malom množstve, že infekcia je skôr nepravdepodobná. Hoci na minciach ich je viac, môžete byť pokojní. Centy obsahujú meď, ktorá baktérie zabíja.
Neprehliadnite

Priemerná mzda prekročila 1 200 eur, medziročne sa zvýšila o 10,5 percenta

Konzílium odporúča znížiť počet dní domácej izolácie

Konzílium odborníkov namiesto aktuálnych 14 dní karantény navrhuje na základe vedeckých dôkazov zníženie na desaťdňovú domácu izoláciu pre tých, ktorí môžu ukončiť karanténu bez testovania. Rovnako tak navrhujú pre tých, ktorí idú najskôr na piaty až šiesty deň na PCR test a výsledok je negatívny, aby izoláciu mohli ukončiť na siedmy deň od začiatku karantény. Politické strany návrh konzília odborníkov vítajú a podporujú.

Konzílium odborníkov rokovalo o viacerých témach. Jednou z nich bolo aj podanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu covid-19. Odborníci otvorili diskusiu jej podania pre rizikové skupiny populácie. „Téma zostala nateraz otvorenou, k uvedenému oslovili ešte ďalšie odborné medzinárodné autority,“ priblížila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

V Bratislave identifikovali nové  ohnisko nákazy novým koronavírusom. Pri pravidelných testovaniach ľudí bez domova na ochorenie COVID-19 sa ukázalo, že vírus sa v tejto komunite začal nebezpečne šíriť. Kapacitu karanténneho mestečka pre ľudí bez domova, ktoré hlavné mesto zriadilo na Hradskej ulici vo Vrakuni, museli v posledných troch dňoch už druhýkrát zvyšovať na celkový počet 100 ľudí. Na snímke noclaháreň Mea Culpa pre ľudí bez domova, ktorá slúži ako karanténne mestečko pre ľudí nakazenýc
Neprehliadnite

Konzílium odborníkov odporučilo znížiť počet dní domácej izolácie