Návšteva pápeža neovplyvnila šírenie koronavírusu

Spúšťačom šírenia ochorenia covid-19 sú najmä väčšie rodinné zábavy, ako napríklad svadby. Naopak, masové podujatia počas návštevy pápeža Františka k zintenzívneniu pandémie prispieť výrazne nemali. „Z informácií, ktoré máme a ktoré konzultujeme, nemala návšteva Svätého Otca nejaký výrazný efekt na šírenie,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Počet pozitívnych prípadov v posledných dňoch prudko rastie. Situácia sa odráža aj na covid automate. Od pondelka 27. 9. bude v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, päť okresov. Červených bude 39 okresov a oranžových 34. V zelenej farbe, teda v stupni monitoringu, zostane od pondelka iba jediný okres, Dunajská Streda.

Na novej mape okresov ostal už len posledný zelený okres - Dunajská Streda.
Neprehliadnite

Od pondelka bude zelený už len jeden okres, bordových päť

Komisia už pripravila 10 riešení, ktoré pomôžu spravodlivosti

Odborná skupina, pracujúca na riešeniach, ktoré majú pomôcť obnoviť dôveru v právny štát, má už pripravené riešenia. „Existuje už asi desať konkrétnych riešení, ktoré zásadným spôsobom pomôžu spravodlivosti a odstránia pochybnosti, či je proces spravodlivosti spravodlivý. Čakáme, že v najbližších dňoch prídeme s ďalšími riešeniami,“ povedal líder OĽaNO Igor Matovič. Dodal, že bokom momentálne musia ísť iné témy. „Podstata je 363-ka a spravodlivosť,“ zdôraznil.

To, že komisia má prísť s riešeniami v horizonte niekoľkých dní, potvrdil aj minister obrany Jaroslav Naď, ktorý uviedol, že o možných riešeniach je všeobecná zhoda.

Vznik pracovnej skupiny oznámila koalícia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zvolal ju premiér Eduard Heger po tom, ako v minulých dňoch Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie.

32. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Komisia už pripravila asi 10 riešení, ktoré pomôžu spravodlivosti, hovorí Matovič

Obvinili bývalého šéfa operatívcov NAKA

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obvinil bývalého šéfa operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Kaľavského. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR. Podľa medializovaných informácií má NAKA v pláne vyšetrovať viacero známych mien vrátane jej exriaditeľa Branislava Zuriana či vyšetrovateľky z inšpekcie Diany Santusovej.

„Prokurátor ÚŠP dňa 21. septembra 2021 vzniesol obvinenie osobe J. K. pre pokračujúcu korupčnú trestnú činnosť spáchanú v súbehu s pokračujúcim trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ povedal hovorca GP SR Dalibor Skladan. Doplnil, že vzhľadom na aktuálne štádium trestného stíhania nie je možné sprístupniť podrobnejšie informácie.

NAKA
Neprehliadnite

Obvinili bývalého šéfa operatívcov NAKA J. Kaľavského, dôvodom je pokračujúca korupčná činnosť

Ministerstvo sľubuje inštitút sezónnych prác

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak uviedol, že tzv. inštitút sezónnych prác by mal fungovať od budúceho roka. Reagoval tak na výzvu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a pestovateľských zväzov. „Áno, veľmi o návrhu o inštitúte sezónnych práce uvažujeme. Chceme jeho zavedenie stihnúť aj v spolupráci s poslancami Národnej rady (NR) SR a v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva do začiatku budúcoročnej poľnohospodárskej sezóny. Nemá sa týkať iba poľnohospodárskych prác, ale napríklad aj cestovného ruchu, v ktorom sú tiež zamestnania sezónneho charakteru,“ priblížil.

Informoval, že začiatkom tohto týždňa dostal analýzu o tom, ako v jednotlivých krajinách EÚ riešia spomínanú problematiku. O probléme rokujú najmä s poslancami Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a s ministerstvom pôdohospodárstva. „Riešenie bude určite prijaté aj schválené do začiatku budúcej poľnohospodárskej sezóny,“ dodal M. Krajniak.

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Inštitút sezónnych prác by mal fungovať od budúceho roka, tvrdí Milan Krajniak

Slovenská ekonomika stúpne o 3,7 percenta

Slovenská ekonomika sa pre tretiu vlnu pandémie oživuje miernejšie, ale rásť bude aj naďalej. Za celý rok 2021 stúpne hrubý domáci produkt (HDP) o 3,7 percenta. Vyplýva to z aktuálnej makroekonomickej prognózy na roky 2021 – 2024 Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií SR. V júnovej prognóze rezort predpokladal rast HDP na úrovni 4,6 percenta.

„Oživenie ekonomiky koncom roka stlmí tretia vlna pandémie. Spotreba domácností v štvrtom kvartáli klesne o necelé dve percentá a zasiahnuté tak budú najmä sektory ubytovania, stravovania, rekreácie a kultúry. Priemysel ale zostane odolný, vďaka čomu HDP klesne len o 0,1 percenta,“ uviedol rezort financií.

IFP očakáva, že miera nezamestnanosti tak v roku 2021 len mierne presiahne sedem percent a v ďalších rokoch začne postupne klesať. Nominálne mzdy budú v budúcom roku rásť na úrovni 5,5 percenta.

ekonomika
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika stúpne o 3,7 percenta, rásť bude aj v ďalších rokoch