Najvyšší súd zamietol žiadosť V. Pčolinského

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd SR, keď zamietol sťažnosť obvineného voči uzneseniu Špecializovaného trestného súdu. Vladimír Pčolinský je vo väzbe od 29. marca.

„Môžem potvrdiť, že dnes nám bolo oznámené emailom z Najvyššieho súdu SR, že zamietol našu sťažnosť, čiže klient zostáva vo väzbe. Dôvody sú kolúzna a preventívna väzba. Rozhodnutie nemáme, čiže bližšie odôvodnenie nepoznáme. Jediné čo máme, je zápisnica z neverejného zasadnutia, kde je výrok uznesenia. Dávali sme aj záruky nahradzujúce väzbu, ale keďže bola zamietnutá, tak tomu nebolo vyhovené,“ uviedol obhajca Ondrej Urban.

Vladimír Pčolinský prichádza na ŠTS v Pezinku
Neprehliadnite

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský zostáva vo väzbe

V stupni ostražitosti bude štrnásť okresov

Od pondelka 30. 8. bude podľa covid automatu v stupni ostražitosti 14 okresov. Všetky ostatné sú v stupni monitoringu. V stupni ostražitosti – oranžová fáza – budú zaradené okresy: Banská Štiavnica, Bardejov, Gelnica, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levoča, Nové Zámky, Poprad, Vranov nad Topľou a Žiar nad Hronom.

V oranžových okresoch platia prísnejšie podmienky napríklad pre hromadné podujatia, reštaurácie, fitness centrá či wellness, ale aj svadby a kary. Počet ľudí sa bude odvíjať od režimu, ktorý si vyberie organizátor. Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup. Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní covid-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.

Napriek vyššiemu počtu okresov v oranžovej farbe, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že situácia s ochorením covid-19 je aj naďalej pomerne stabilná. Nerastú počty hospitalizovaných a relatívne stabilný je aj počet nakazených novým koronavírusom.

Covid automat bude mať v búducom týždni (30.8. - 5.9.) 14 oranžových okresov.
Neprehliadnite

Od pondelka bude v stupni ostražitosti štrnásť okresov

Na diaľnici v Bratislave povolia aj rýchlosť 130 km/h

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spúšťa na bratislavských diaľniciach D1 a D2 najmodernejšie líniové riadenie dopravy na Slovensku. Zavedením systému tzv. inteligentných diaľnic sa má výrazne znížiť výskyt kolón a ich rozsah, zlepšiť plynulosť dopravy a zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky. Po obchvate bude zároveň možné v niektorých časových úsekoch jazdiť rýchlosťou až 130 kilometrov za hodinu. „Rýchlosť nebude platná počas celého dňa, ale bude dynamicky riadená podľa stavu cestnej siete,“ zdôraznil Peter Peťko, člen predstavenstva a riaditeľ prevádzkového úseku NDS.

Vstupné údaje pre riadiaci systém bude zbierať 178 senzorov umiestnených na diaľnici. Riadenie premenných dopravných značiek bude automatické, nastavenie bude prehodnocované každých 60 sekúnd. V prípade zhoršenia či pri závažných incidentoch budú na značkách rozsvietené obmedzenia, zákazy a výstrahy, v ideálnych podmienkach budú dopravné značky zhasnuté.

Ilustračná foto.
Neprehliadnite

Na diaľnici v Bratislave povolia aj rýchlosť 130 km/h

Vláda odvolala Z. Kumanovú aj M. Valentoviča

Štátna tajomníčka Ministerstva kultúry SR Zuzana Kumanová končí vo svojej funkcii. Návrh na jej odvolanie a zároveň menovanie jej nástupkyne Viery Leščákovej schválila vláda. O odvolanie Z. Kumanovej požiadala vicepremiérka Veronika Remišová. Svoj krok komentovala tým, že rozhodnutie o výmene na pozícii štátnej tajomníčky MK SR patrí v zmysle koaličnej dohody do kompetencie strany Za ľudí.

Vláda odvolala aj generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Mariána Valentoviča. Na stoličke riaditeľa ho nahradí Karol Zimmer. Návrh na výmenu predložil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. K. Zimmer doteraz pôsobil ako konzultant na ministerstve práce. Pracoval na úlohách spojených s posúdením či zlepšením vecných procesov ÚPSVaR.

Etnografka a historička Zuzana Kumanová vo funkcii štátnej tajomníčky Ministerstva kultúry SR končí. O personálnu zmenu požiadala Veronika Remišová.
Neprehliadnite

Vyhoveli Remišovej. Vláda odvolala štátnu tajomníčku Kumanovú, na post vymenovala Leščákovú

Delta variant bude mať na ekonomiku obmedzený vplyv

Vysoko nákazlivá koronavírusová mutácia delta bude mať pravdepodobne iba obmedzený vplyv na ekonomiku eurozóny, ktorá zostáva na ceste k silnému rastu v tohtoročnom aj budúcom roku. Uviedol to hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Philip Lane. „Povedal by som, že v podstate nie sme príliš ďaleko od toho, čo sme na celý rok predpovedali v júni,“ uviedol P. Lane. Podľa júnových odhadov ECB by sa mal hrubý domáci (HDP) produkt eurozóny tento rok zvýšiť o 4,6 percenta a na budúci rok o 4,7 percenta.

Štatistický úrad Eurostat minulý týždeň potvrdil, že HDP eurozóny sa v druhom štvrťroku zvýšil o dve percentá po poklese 0,3 percenta v prvom kvartáli. Ekonomika eurozóny sa tak vymanila z dvojitej recesie, ktorú spôsobila pandémia ochorenia covid-19.

ECB
Neprehliadnite

Hlavný ekonóm ECB: Mutácia delta bude mať na ekonomiku eurozóny zrejme iba obmedzený vplyv