Rokovanie stále trvá

Pondelku dominovala mimoriadna schôdza na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, ktorú inicioval opozičný Smer-SD. Parlament začal o veci rokovať už predpoludním. Diskusia zákonodarcov stále trvá. Šéf strany Robert Fico ozrejmil, že dôvodom majú byť podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej M. Kolíková figurovala. Ministerka však už ráno naznačila, že cíti „veľmi silne“ podporu od premiéra Eduarda Hegera a jeho vlády. Viacerí predstavitelia hnutia OĽaNO však majú k ministerke výhrady. Hovoria, že by mala vyvodiť politickú zodpovednosť.

Nezaradení poslanci pôsobiaci v strane Hlas-SD sa už vyjadrili, že budú hlasovať za odvolanie ministerky. Koalícia však avizovala, že M. Kolíkovú podrží. Hoci má hnutie OĽaNO ešte viaceré „nejasnosti“, s opozíciou hlasovať nebude. Vláda vo svojom stanovisku uvádza, že návrh na vyslovenie nedôvery šéfke rezortu spravodlivosti vníma ako súčasť politického boja, ako prejav obsahovej prázdnosti navrhovateľov, ale zároveň aj ako vážny útok na princípy právneho štátu.

Mária Kolíková
Neprehliadnite

Top 5 udalostí v politike: M. Kolíková proti svetu a úvahy I. Matoviča o DPH

 

USA čelili kyberútoku

Americká vláda vyhlásila v nedeľu stav núdze potom, čo kybernetický útok vyradil z prevádzky sieť potrubí spoločnosti Colonial Pipeline, ktorá prepravuje ropné produkty z Texasu na východné pobrežie USA. Spoločnosť je objemovo najväčším prevádzkovateľom ropovodov v USA. Výpadok trvá už tri dni. Spoločnosť Colonial Pipeline teraz obnovuje svoje IT systémy. Vo vyhlásení uviedla, že celý systém bude v režime online až vtedy, keď si spoločnosť bude istá, že je to bezpečné. Za útokom zrejme stojí hekerská skupina DarkSide prepojená s Ruskom.

Skupina DarkSide sa stala známou v lete roku 2020. Spravidla sa nedopúšťa trestných činov na území rusky hovoriacich krajín. Hekeri z tejto asociácie sa považujú za akýchsi „moderných Robinovi Hoodov“. Vyhlasujú, že neútočia na nemocnice, školy a iné neziskové organizácie, ale „iba vyberajú“ peniaze od veľkopodnikateľov a takto získané prostriedky potom posielajú na dobročinné účely.

Colonial Pipeline
Neprehliadnite

Za kyberútokom na spoločnosť Colonial Pipeline sú možno hekeri spájaní s Ruskom

Dôvera sa zvyšuje

Recesia spôsobená koronakrízou bola prekonaná. „Ekonomická situácia v eurozóne sa naďalej zlepšuje,“ tvrdí spoločnosť Sentix. Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny v máji vystúpila na svoje maximum od marca 2018. Prispelo k tomu optimistické hodnotenie súčasnej situácie, ale i rekordný rast čiastkového indexu očakávaní. 

Nárast indexu dôvery bol oveľa výraznejší, než očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters májovú hodnotu indexu odhadovali na 14 bodov. Index dôvery sa však zvýšil na 21 bodov z aprílovej hodnoty 13,1 bodu. Čiastkový index hodnotenia súčasnej situácie sa dostal do pozitívneho pásma. Rekordne vzrástol taktiež čiastkový index očakávaní. Dostal sa na 36,8 bodu z aprílových 34,8 bodu.

Ak svoje percentá nepoukážete, vaše peniaze skončia v štátnom rozpočte.
Neprehliadnite

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny je najvyššia od marca 2018

Ethereum stále rastie

Druhá najväčšia kryptomena ethereum pokračuje v raste. Jej cena sa v pondelok dostala nad 4-tisíc dolárov (3 317 eur). Kryptomena tak stanovila nové rekordné maximum už tretí deň po sebe. Podporujú ju špekulácie týkajúce sa jej širšieho využitia. „Myslím si, že inštitúcie sa kryptomenami zaoberajú viac, než si myslia ľudia, ktorí nesledujú trh,“ potvrdil pre ČTK šéf výskumu v investičnej spoločnosti Pepperstone Chris Weston.

Najúspešnejšia kryptomena bitcoin sa dostala na trojtýždňové maximum. Od začiatku roka sa jej cena zhruba zdvojnásobila. Dogecoin, čo je kryptomena, ktorá pôvodne vznikla ako vtip, naopak, po výraznom nedeľnom poklese spôsobenom komentármi šéfa Tesly Elona Muska, stagnovala.

Ethereum
Neprehliadnite

Cena etherea sa prvýkrát dostala nad 4-tisíc dolárov

Do Česka jednoduchšie

Cestovanie do susednej Českej republiky je od pondelka jednoduchšie. Na vstup do krajiny stačí Slovákom antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo PCR test nie starší ako 72 hodín. Tiež povinná karanténa po príchode sa ruší. Naďalej je však potrebné vyplniť príjazdový formulár, a to ešte pred vstupom do krajiny. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Martin Klus predpokladá, že sa situácia bude už len zlepšovať. „Situácia sa naďalej zlepšuje, a tak verím, že v druhej polovici mája uvoľníme viaceré opatrenia,“ poznamenal M. Klus.

 „Na českej 'cestovateľskej mape' sme po novom oranžoví, to znamená, že z okolitých štátov nás Česi ako jediných zaradili medzi krajiny so stredným rizikom nákazy,“ zdôvodnil zmeny M. Klus. Po dobu 14 dní od príchodu do Česka je však stále potrebné nosiť všade okrem domova respirátor, a to i vo vonkajších priestoroch. 

Od pondelka 26. apríla 2021 od 6.00 h sa predlžuje diaľkový limit pre pendlerov zo susedných štátov z 30 na 100 kilometrov. Potrebný je negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu nie starší ako sedem dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva k režimu na hraniciach. Na snímke polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti 26. apríla 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Cestovanie do Českej republiky je od pondelka jednoduchšie