Očkovanie Sputnikom bude už čoskoro

Očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V by sa malo začať najneskôr 7. júna, potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Mal by byť určený pre vekovú kategóriu od 18 do 60 rokov. Zároveň by sa mal spustiť aj systém voľného výberu vakcíny.

„Bude použitých 200-tisíc kusov, ostatné len ak budú schválené Európskou liekovou agentúrou (EMA). Pri ďalších prípadných nákupoch sa bude postupovať striktne podľa európskych pravidiel,“ informoval minister.

Cieľom rezortu zdravotníctva je zvýšiť percento zaočkovanosti. Problém, pre ktorý sa vakcína doteraz nevyužívala, bol najmä v nekompletnosti údajov z ruskej strany. O bezpečnosti vakcíny sa podľa ministra pochybovať nemusí.

WA 15 Budapešť - Zdravotná sestra naťahuje z ampulky ruskú vakcínu Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania v nemocnici sv. Margity v Budapešti v stredu 14. apríla 2021. FOTO TASR/AP   


A shot of the Russian vaccine Sputnik V vaccine against the new coronavirus is prepared to be inoculated to a patient in Saint Margit Hospital in Budapest, Hungary, Wednesday, April 14, 2021. (Zoltan Balogh/MTI via AP)
Neprehliadnite

Vláda odobrila používanie vakcíny Sputnik V na Slovensku

 M. Kolíková sa dohodla s B. Kollárom

Hnutie Sme rodina a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa dohodli na podobe návrhu legislatívy upravujúcej lehotu kolúznej väzby. Líder hnutia Boris Kollár spolu s ministerkou informovali, že ide o kompromisný návrh. Vláda nasledovne skrátenie základnej dĺžky trvania kolúznej väzby schválila.

Ak nie je preukázané kolúzne správanie obvineného, väzba by mohla trvať najviac päť mesiacov. Zároveň v tomto prípade nemá byť možné ani jej ďalšie predĺženie. Návrh novely obsahuje aj výnimky, pre ktoré by mohla kolúzna väzba trvať dlhšie.

Ďalšou zmenou má byť zavedenie obligatórneho súdneho preskúmavania možnosti nahradiť väzbu inštitútmi náhrady väzby. Navrhovaná účinnosť právnej úpravy je od 1. augusta.

Na snímke zľava ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas mimoriadneho zasadnutia Národnej rady SR (NRSR) 10. mája 2021 v Bratislave. Parlament sa zaoberá návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery ministerke spravodslivosti SR Márii Kolíkovej. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kollár a Kolíková sa dohodli na legislatíve o kolúznej väzbe

Cena bitcoinu opäť prekonala 40-tisíc dolárov

Najznámejšia kryptomena bitcoin pokračuje v zotavovaní z minulotýždňového pádu. Jeho cena sa opäť dostala nad hranicu 40-tisíc dolárov. Cena bitcoinu minulý týždeň padla až o 30 percent, takmer na 30-tisíc dolárov.

Na vlne pozitívnych hodnôt sa pohybovali aj ďalšie kryptomeny. Ethereum si v priebehu 24 hodín polepšilo o 11,6 percenta na 2 852,04 dolára. Minulotýždňový výpredaj spustili obavy zo sprísnenia regulácie kryptomien v Číne a USA. Trh s virtuálnymi menami sa však opäť zotavuje.

Bitcoin
Neprehliadnite

Cena bitcoinu sa zotavuje a opäť sa dostala nad 40-tisíc dolárov

Prepustenie Jankovskej

Bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú prepustili z väzby po 441 dňoch. Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tak rozhodol v kauze prevodu baru Fatima. ,,ÚŠP v tejto súvislosti pripomína, že starostlivo a dôkladne posudzuje existenciu dôvodov väzby u každej jednej obvinenej osoby, ako aj zákonné možnosti jej nahradenia,“ informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

M. Jankovskú zadržali v rámci akcie Búrka, vo väzbe bola od marca minulého roka. Najvyšší súd ju po zaplatení peňažnej záruky na začiatku marca tohto roka prepustil na slobodu a nariadil jej kontrolu technickými zariadeniami. Okamžite po prepustení však bola zadržaná a väzobne stíhaná v rámci kauzy prevodu trenčianskeho baru Fatima. Pre zlý psychický stav bola hospitalizovaná vo väzenskej nemocnici v Trenčíne na psychiatrickom oddelení.

Obvinená Monika Jankovská požiadala o prepustenie z väzby, no Špecvializovaný trestný súd rozhodol, že jej nevyhovie.
Neprehliadnite

Prokurátor prepustil bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú z väzby

Rusko na strane Lukašenka

Bieloruský líder Alexander Lukašenko vyhlásil, že v nedeľu konal v súlade so zákonom, keď zariadil, aby komerčný let na linke z Atén do Vilniusu pristál v Minsku. Snažil sa podľa svojich slov ochrániť cestujúcich, keď bieloruské úrady dostali správu, že sa na palube nachádza bomba. Bieloruské úrady po pristátí lietadla zadržali opozičného novinára a jeho priateľku. Ako falošné správy vníma aj to, že na palube lietadla cestovali pracovníci bieloruských tajných služieb.

Na slová prezidenta reagovalo Rusko, ktoré nevidí dôvod neveriť vysvetleniu bieloruského lídra. „Nakoľko tomu rozumieme, (Bielorusko) neprikázalo pristátie lietadla zo svojej iniciatívy, ale riadilo sa pritom zodpovedajúcimi pravidlami v prípade hrozby,“ uviedol prezidentský hovorca Dmitrij Peskov.

Krok bieloruských úradov však dôrazne odsúdili západné krajiny. Lukašenko zasa Západ obvinil, že si incident nesprávne vykladá a varoval, že na prípadné sankcie a „provokáciu“ Bielorusko tvrdo odpovie.

WA 33 archív Moskva - Na archívnej snímke zo 17. decembra 2020 hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov reční na tlačovej konferencii v Moskve. Kremeľ vyjadril v piatok 5. februára 2021 poľutovanie
Neprehliadnite

Kremeľ uviedol, že dôveruje Lukašenkovej verzii o odklone lietadla do Minsku