Šéfka NAKA a dvaja viceprezidenti PZ skončia

Doterajšia riaditeľka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Eva Kurrayová vo funkcii končí k 15. októbru. Na jej miesto nastúpi Branislav Kišš. Koncom roka skončia aj viceprezidenti Policajného zboru Jana Maškarová a Róbert Bozalka. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval na tlačovej konferencii.

Pre zvýšenie dôveryhodnosti Policajného zboru sú podľa Š. Hamrana potrebné nielen systémové, ale aj personálne zmeny. Štvorica obvinených vyšetrovateľov z tímu Očistec bude pokračovať vo svojej práci. Š. Hamran nevidí dôvod na ich postavenie mimo služby. Vyšetrovatelia sa podľa šéfa polície chcú vrátiť do práce. „Sám som bol prekvapený, že majú väčšiu chuť pokračovať, ako mali predtým,“ poznamenal.

Konflikt záujmov nevidí, keďže nevyšetrujú vlastné skutky. Dodal, že ide o profesionálov, ktorých doterajšiu prácu možno hodnotiť v superlatívoch. Štvoricu vyšetrovateľov obvinili vyšetrovatelia Úradu inšpekčnej služby zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti.

TK dočasného policajného prezidnta Štefana Hamrana
Neprehliadnite

Hamranova personálna smršť: skončí šéfka NAKA a dvaja viceprezidenti PZ. Vyšetrovatelia zostanú

Podpora pre mladých nezamestnaných a jednorodičov

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spúšťa nové finančné príspevky na podporu zamestnávania zamerané najmä na mladých nezamestnaných, rodičov či začínajúcich živnostníkov. Malo by ísť o pomoc v hodnote 52 miliónov eur pre viac ako 14-tisíc ľudí.

„Špeciálne sme sa sústredili na pomoc pre rodičov s polovičným úväzkom, čiže matky, ktoré ešte sú na rodičovskej dovolenke, ale na pol úväzku by sa chceli zapojiť do pracovného procesu,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Okrem toho je pomoc zameraná na mladých ľudí, jednorodičov, ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) a ľudí starších ako 50 rokov. „Chceme pomôcť cielene tým, ktorí majú najväčšie problémy nájsť si prácu,“ doplnil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer.

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Rezort práce spúšťa príspevky na podporu zamestnávania, určené sú pre mladých aj jednorodičov

Koaliční Zelení chcú odstúpenie Kurza

Po výzvach rakúskej opozície na odstúpenie kancelára Sebastiana Kurza vyzvali na výmenu šéfa vlády aj koaliční Zelení. Pokračovanie súčasnej koalície je podľa šéfky poslaneckého klubu Zelených Sigrid Maurerovej možné len vtedy, ak dôjde k výmene kancelára, vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie S. Kurza pre podozrenia z korupcie.

„Je celkom jasné, že takáto osoba už nie je schopná zastávať úrad (kancelára),“ uviedla a vyzvala Kurzovu Rakúsku ľudovú stranu (ÖVP), aby na post šéfa vlády nominovala iného politika s bezúhonnou reputáciou. Zelení sa stretli s opozičnými stranami s cieľom nájsť riešenie aktuálnej vládnej krízy. Budúci utorok sa ohľadom vyšetrovania S. Kurza a jemu blízkych ľudí uskutoční mimoriadne zasadnutie rakúskeho parlamentu.

Protest proti rakúskemu kancelárovi Sebastianovi Kurzovi vo Viedni
Neprehliadnite

K rakúskej opozícii sa pridali aj koaliční Zelení, žiadajú výmenu kancelára Kurza

Výrobca polovodičov TSMC má rekordné tržby

Taiwanský výrobca polovodičov Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) dosiahol v 3. štvrťroku 2021 rekordné tržby. To ukazuje, ako najväčší zmluvný výrobca čipov na svete ťaží z ich pretrvávajúceho nedostatku. Kapacitné obmedzenia však bránia výrobcom čipov plne využiť tento boom. Musel tiež odkloniť zdroje na výrobu lacnejších čipov pre odvetvia, ako je výroba automobilov, kde je nedostatok ich dodávok najakútnejší.

TSMC oznámil, že jeho tržby sa za tri mesiace do konca septembra 2021 vyšplhali na 414,7 miliardy nových taiwanských dolárov (12,85 miliardy eur). Septembrové tržby pritom dosiahli 152,7 miliardy TWD, čo predstavuje nárast o 20 percent oproti predchádzajúcemu roku.

TSMC čip
Neprehliadnite

Čipy idú na dračku, taiwanský výrobca polovodičov TSMC dosiahol v 3. kvartáli rekordné tržby

Vývoz tovaru dosiahol 6,4 miliardy eur

Celkový vývoz tovaru zo Slovenska dosiahol v auguste podľa predbežných výsledkov hodnotu 6,4 miliardy eur pri medziročnom raste o 0,5 percenta. Napriek tomu prekročil o osem percent aj augustové hodnoty pred pandémiou.

Celkový dovoz tovaru sa zvýšil o 11,1 percenta na 6,5 mld. eur. V porovnaní s augustom 2019 bol import tovaru vyšší o 7 percent. „Rast vývozu tovaru sa v auguste značne spomalil na 0,5 percenta najmä v dôsledku nižšieho exportu automobilov,“ uviedol Štatistický úrad SR. Export v triede Stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz áut, zaznamenal prvýkrát od mája 2020 medziročný pokles, a to až o vyše 15 percent. Bol najnižší za posledných sedem mesiacov a do úrovne pred pandémiou mu chýbalo necelé percento.

Výroba modelu Defender v nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover Slovakia
Neprehliadnite

Medziročný rast vývozu tovaru sa v auguste spomalil na 0,5 percenta, môžu za to automobilky