Parlament vyhovel aj nevyhovel prezidentke

Úrad verejného zdravotníctva bude môcť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách. Poslanci Národnej rady SR v stredu prelomili veto prezidentky a schválili novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Novela tiež hovorí, že pokuta za nedodržanie izolácie a karantény po návrate na Slovensko z „červenej“ krajiny má byť do výšky 5-tisíc eur. Hlava štátu už avizovala, že v prípade prelomenia jej veta sa chce obrátiť na Ústavný súd.

Poslanci schválili aj novelu zákona o prokuratúre spolu s niekoľkými pripomienkami, ktoré navrhovala zapracovať prezidentka Zuzana Čaputová, keď zákon vrátila parlamentu. Generálny aj špeciálny prokurátor po uplynutí alebo zániku funkcie bude môcť ostať prokurátorom generálnej prokuratúry. Poslanci zároveň zo zákona vypustili vetu o možnosti navrhnúť odvolanie špeciálneho i generálneho prokurátora, ak funkciu prestal vykonávať riadne, čestne, nezávisle alebo nestranne.  Podľa opätovne schválenej novely sa o funkciu šéfa Generálnej prokuratúry môžu uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi.

Bonul prišiel o previerku na „prísne tajné“

Najväčšia súkromná bezpečnostná služba Bonul už nedisponuje previerkou na stupeň prísne tajné, tvrdí portál Aktuality. Dôvodom sú kontakty na závadové osoby. SBSka profituje predovšetkým zo stráženia rôznych objektov vrátane štátnych a prevozu hotovosti z bánk či iných inštitúcií.

Nitriansky Bonul dosahuje miliónové tržby predovšetkým od roku 2010. Firma Bödörovcov si výrazne polepšila aj po predčasných voľbách v roku 2012, kedy sa vrátila k moci strana Smer-SD. Najvýraznejší rast zaznamenala bezpečnostná služba v roku 2016, keď jej tržby podľa TREND Analyses presiahli 63 miliónov eur.

„Nespochybniteľný dôkaz" o Navaľného otrávení

Toxikologické testy v nemeckom vojenskom laboratóriu priniesli „nespochybniteľný dôkaz", že ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj bol otrávený látkou zo skupiny novičok, uviedol v stredu hovorca nemeckej spolkovej vlády Steffen Seiber.

Berlínska súkromná nemocnica Charité, v ktorej je hospitalizovaný ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, v stredu uviedla, že jeho stav zostáva naďalej vážny, hoci sa zlepšuje. Nemocnica vo vyhlásení ďalej uvádza, že Navaľného liečba bude dlhá a nie je možné vylúčiť dlhodobé následky otrávenia. Opozičný politik je naďalej v umelo vyvolanej kóme.

„Opäť sme veľmi jasne (Rusko) vyzvali na vyjasnenie okolností pri plnej transparentnosti," uviedol nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Berlín bude spolupracovať so svojimi partnermi na „adekvátnej reakcii, ktorá bude závisieť od krokov Ruska", píše agentúra TASS.

Tripartita sa zmení

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) predstavil zámer, ako by sa mohol zmeniť zákon o tripartite, ktorý by mal ísť do medzirezortného pripomienkového konania. Rovnaké zastúpenie v tripartite by mali mať zamestnávatelia aj zamestnanci.

„Ide o to, aby zamestnanci, ktorých je zhruba dva milióny, boli čo najširšie reprezentovaní, čo najširšou skupinou záujmových združení alebo odborových zväzov," zdôvodnil zámer po rokovaní vlády Krajniak.

„Zatiaľ čo na strane zamestnávateľov máme štyri zúčastnené organizácie, na druhej strane máme iba jedného reprezentanta. Je to stanovené tým, že máme pravidlo 100-tisíc členov. Jedna z alternatív je taká, že by sme zmenili zákon takým spôsobom, že na každej strane musia byť aspoň traja zástupcovia. A to na strane zamestnávateľov aj na strane zamestnancov," vysvetlil Krajniak. Podľa jeho slov cieľom zmeny je plynulý sociálny dialóg.

Boj s koronavírusom postúpil

Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že protizápalové steroidy sú účinné látky proti ťažkým stavom postihnutia nového koronavírusu. Pacientom vo vážnom stave by podľa prelomovej štúdie pomohli lacné steroidy znížiť mortalitu.

Švajčiarska firma Roche už v priebehu septembra dodá rýchlotesty na koronavírus. Výsledky testu by mali byť známe do 15 minút. V prvej fáze chce spoločnosť ponúknuť 40 miliónov rýchlotestov mesačne, pričom do konca tohto roka by sa výrobná kapacita mala zdvojnásobiť. Rýchlotest, ktorý bude možné vykonať v laboratórnom zariadení prostredníctvom výteru z nosa, má podľa vedenia spoločnosti Roche vysoký stupeň spoľahlivosti.