Spor o navýšenie rozpočtu pokračuje

Témou dňa vrámci vládnej koalície je konflikt medzi ministrom financií a šéfom OľaNO Igorom Matovičom a šéfom rezortu hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) ohľadom plánovaného navýšenia tohtoročného rozpočtu o 3,4 miliardy eur. Predseda SaS tvrdí, že zvýšenie deficitu podporuje, no chce vedieť, kde sa minula miliarda eur, ktorá bola určená ako pandemická rezerva.

My podporíme zvýšenie deficitu. Podporíme všetky položky, ktoré súvisia s pandémiou, a univerzálny odškodňovací zákon je toho súčasťou,“ povedal minister hospodárstva na tlačovej konferencii.

Minister financií zas tvrdí, že Richard Sulík od konca februára vie, že v rozpočte sa už minula miliarda eur vyčlenená na výdavky spojené s pandémiou, vzhľadom na vtedajšie rokovanie vlády. „Toto je tak explicitný dôkaz, že nemá absolútne šajnu, o čom rozpráva,“ vyhlásil I. Matovič na adresu šéfa rezortu hospodárstva.

Richard Sulík
Neprehliadnite

Sulík: Neviem, na čo sa minula miliarda eur rezervovaná na Covid-19

NAKA klopala na dvere M. Kvietikovi

Policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali v stredu osem osôb pre korupčnú trestnú činnosť súvisiacu so Slovenským pozemkovým fondom (SPF). Potvrdil to hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Akcia súvisí s preverovaní nezákonností pri reštitúciách.

Ide o policajné akcie s krycími názvami Latifundista a Feudál. Bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť,“ dodal hovorca. Podľa televízie Markíza by medzi zadržanými mal byť aj finančník Martin Kvietik.

NAKA
Neprehliadnite

NAKA zadržala viacero ľudí z prostredia Slovenského pozemkového fondu

I. Matovič popiera intervenciu za Ľ. Makoá

Bývalý predseda vlády SR a súčasný minister financií Igor Matovič odmietol, že by intervenoval za presun bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta Makoá do SIS. ,,Nemám s tým nič spoločné,“ uviedol pred novinármi pred stredajším rokovaním vlády.

Informácie sa spájajú s trestným oznámením, ktoré bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian mal vo februári podať na bývalého námestníka SIS, „kajúcnika“ Borisa Beňu. Podnet sa mal týkať práve výpovedí exnámestníka, podľa ktorých B. Zurian vynášal tajné informácie.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačového brífingu na tému Sputnik V,  dosť bolo klamstiev v Bratislave 15. apríla 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

So spojením Ľudovíta Makoá a SIS nemám nič spoločné, tvrdí Matovič

Pribudli prvé žlté okresy

Od budúceho pondelka ostávajú podľa Covid automatu dva okresy v bordovej fáze, červených bude 11, v ružovej fáze ich bude 44. V druhom stupni ostražitosti bude 13 okresov a v prvom stupni ostražitosti dva okresy. Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci Covid automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

Do prvého stupňa ostražitosti (žltá farba) sa tak od pondelka dostanú okresy Hlohovec a Topoľčany.

Na Slovensku sa uvoľnili ďalšie protipandemické opatrenia. Od pondelka 26. apríla sa otvorili pod podmienkou dodržiavania prísnych hygienických opatrení terasy reštauráci. Niektorí zákazníci napriek tomu uprednostnili konzumáciu mimo terás.
Neprehliadnite

Od pondelka ostanú bordové dva okresy

 

M. Žilinka začal disciplinárne konanie voči P. Kyselovi

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka podal návrh na disciplinárne konanie voči prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Petrovi Kyselovi pre porušenie povinností prokurátora.

Návrh sa týka prípadu exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka, keď P. Kyseľ vybavoval žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu príliš dlho – takmer dva mesiace. Generálny prokurátor to považuje za zjavné rezignovanie na zákonnú povinnosť vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene.

Na snímke prokurátor Úradu špeciálnej prokuratóry Peter Kysel počas brífingu Úradu špeciálnej prokuratóry k informáciám, ktoré je možné poskytnúť v aktuálnom štádiu prípravných konaní, k trestným veciam tzv. Božie mlyny, Očistec, Babylon a Judáš. V Pezinku 29. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Žilinka podal disciplinárny návrh na prokurátora ÚŠP P. Kysela