Sídlo hokejového zväzu navštívila finančná polícia

V bratislavskom sídle Slovenského zväzu ľadového hokeja zasahoval Kriminálny úrad Finančnej správy. Podľa medializovaných informácií boli dôvodom údajné fiktívne faktúry. Neskôr to potvrdil aj hovorca zväzu Peter Jánošík. „Potvrdzujeme kontrolu zo strany Kriminálneho úradu Finančnej správy, ktorá sa týka kontroly činností od roku 2017. Vedenie zväzu je plne súčinné v tomto smere a má za to, aby sa všetky podozrenia vyšetrili,“ povedal P. Jánošík.

Súčasné vedenie zväzu to podľa jeho slov považuje za súčasť procesu, ktorý začalo s cieľom očistiť hokejové hnutie od podozrení, krívd a falošných obvinení. „Vzhľadom na prebiehajúce úkony zatiaľ nemôžeme poskytnúť k zásahu bližšie informácie. Keď to bude možné, budeme včas informovať médiá aj verejnosť,“ reagovala hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská.

Na snímke prezident SZĽH Miroslav Šatan počas mimoriadneho brífingu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) s novinármi 24. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

V sídle SZĽH zasahuje kriminálny úrad finančnej správy

V kauze Mýtnik sa priznalo osem osôb

Celková suma, ktorá sa týka kauzy Mýtnik a nevýhodných zmlúv pri obstarávaní informačných systémov pre Finančnú správu (FS) SR, prevyšuje 65 miliónov eur. Na tlačovej konferencii to uviedol riaditeľ odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa. Prezident FS SR Jiří Žežulka na brífingu dodal, že jeho úrad sám verifikoval a podal trestné oznámenie v prípade ďalšieho podozrivého IT tendra pre FS v hodnote 52 miliónov eur.

O. Repa doplnil, že v kauze Mýtnik bolo doteraz obvinených 14 osôb, z toho osem svoju vinu priznáva buď v plnom rozsahu, alebo prevažujúcej miere. „Ich priznania korešpondujú s ďalšími dôkazmi, výpoveďami svedkov či inými listinnými dôkazmi,“ dodal.

V kauze Mýtnik II ide podľa jeho slov o legalizáciu príjmov. Do „prania“ peňazí malo byť zapojených viacero zahraničných firiem. Predmetom vyšetrovania je aj pomerne rozsiahla korupčná trestná činnosť.

Na snímke prezident Finančnej správy SR Jiří Žežulka počas brífingu Generálnej prokuratúry SR na Tému: Akcia, mediálne známa ako Mýtnik II. 24. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

V kauze Mýtnik sa nevýhodné zmluvy týkali sumy vyše 65 miliónov eur

Spúšťa sa očkovanie v ambulanciách

Slováci sa od júla budú môcť dať zaočkovať proti ochoreniu covid-19 aj u svojho ambulantného lekára. Potvrdil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Lekárov a pediatrov požiadal o pomoc pri zvýšení počtu zaočkovaných. Zdôraznil, že prípadné vážne nežiaduce účinky bude znášať štát. Do systému sa zatiaľ prihlásilo 64 lekárov.

Objednávanie vakcín a ich distribúcia budú zabezpečené v spolupráci s lekárňami. Očkovanie sa bude realizovať štandardným spôsobom, pričom ambulancie majú možnosť očkovať len svojich kapitovaných pacientov. Rozdiel oproti vakcinačnému centru bude podľa MZ SR v tom, že celý proces od objednania na očkovanie cez realizáciu až po záznam do systémov vykoná ambulancia. Používať sa bude vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Na snímke muž počas očkovania ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 v epidemiologickej ambulancii na ulici Sasinkova v Žiline 7. júna 2021. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Dospelí aj mladí Slováci sa budú môcť od júla zaočkovať u svojho lekára

SaS pripravila opatrenia na podporu ekonomiky

Koaličná strana SaS chce presadiť rovnú daň z príjmu pre fyzické aj právnické osoby vo výške 19 percent, určiť limity pre zdaňovanie niektorých pozemkov či liberalizovať odpisovanie majetku firiem. Uviedol to predseda strany Richard Sulík. Spolu SaS pripravila 12 pokrízových opatrení na podporu ekonomiky.

„Kríza sa pomaly končí, štát uvoľnil alebo zrušil všetky obmedzujúce nariadenia a je najvyšší čas, aby sme prešli k pokrízovým opatreniam,“ povedal R. Sulík. Koaličným partnerom chce šéf SaS návrhy na pomoc ekonomike predstaviť v pondelok 28. 6. na koaličnej rade. „Dúfame, že sa stotožnia s čím väčším počtom,“ povedal R. Sulík. Opatrenia sú podľa neho funkčné aj jednotlivo, no najväčší efekt by priniesli, keby boli prijaté všetky naraz.

Richard Sulík
Neprehliadnite

SaS chce rovnú daň z príjmu vo výške 19 percent či zmeny v zdaňovaní pozemkov

Merkelová žiada priamy kontakt s Putinom

Európska únia by sa mala usilovať o priame rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Členské štáty sa podľa nej musia spoločne postaviť proti provokáciám z Ruska. „Nestačí, aby americký prezident hovoril s ruským prezidentom,“ uviedla ďalej kancelárka a zdôraznila, že aj EÚ „musí navrhnúť rôzne formáty rozhovorov“.

Ruský prezident Vladimir Putin túto iniciatívu obnovenia summitov medzi Európskou úniou a Ruskom podporuje. „Iniciatívu hodnotíme pozitívne. Putin podporuje vytváranie mechanizmov pre dialóg a kontakty medzi Bruselom a Moskvou. Takýto dialóg je pre Brusel i Moskvu skutočne nevyhnutný,“ dodal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

JB 26 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová stojí pred jej prejavom na zasadnutí nemeckého parlamentu Bundestag pred summitom EÚ v Berlíne 24. júna 2021. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel stands in the plenary hall prior to her speech ahead of a EU summit at the German parliament Bundestag in Berlin, Germany, Thursday, June 24, 2021. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

EÚ sa musí snažiť o priamy kontakt s Putinom, tvrdí Merkelová