Andreja Holáka prepustili

Podpredseda predstavenstva štátnej spoločnosti MH Manažment Andrej Holák, zadržaný vo štvrtok (17. 6.) Národnou kriminálnou agentúrou, vo svojej funkcii skončil. Informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý sa v súvislosti s prípadom obvineného podpredsedu predstavenstva stretol s generálnym riaditeľom spoločnosti MH Manažment Ľubošom Lopatkom. „Výsledkom nášho stretnutia je, že som podpísal odvolací dekrét a dnešným dňom pána Holáka odvolávam z predstavenstva spoločnosti MH Manažment,“ povedal R. Sulík.

Minister hospodárstva zdôraznil, že sa s odvolaným manažérom osobne nepozná a ani sa s ním nikdy nestretol. Andreja Holáka vo štvrtok podvečer prepustili zo zadržania. „V poobedňajších hodinách bol vypočutý ako obvinený, kde sa veľmi podrobne a zrozumiteľne vyjadril ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu. Skutok ako taký poprel, zároveň voči uzneseniu podal sťažnosť. Momentálne uznesenie o vznesení obvinenia ešte nie je právoplatné,“ povedal jeho právny zástupca P. Erdős. Myslí si, že je pochybné, či to, čo sa jeho klientovi kladie za vinu, je aj trestný čin.

Štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Andrej Holák informuje o aktuálnom dianí na stavbe počas tlačovej konferencie k zrúteniu mosta pri Kurimanoch, okres Levoča,  v Poprade  3. novembra 2012. FOTO TASR – Oliver Ondráš
Neprehliadnite

R. Sulík odvolal obvineného A. Holáka z predstavenstva MH Manažmentu

O Sputnik majú záujem na Balkáne

O dávky vakcíny Sputnik V, ktoré Slovensko nevyužije, prejavili záujem krajiny západného Balkánu. Počas pracovného výjazdu na východe Slovenska, na ktorom sa hovorilo aj o téme očkovania, to potvrdil minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

„Dostali sme otázku na počet dávok, to, samozrejme, ešte presne nevieme, keďže registrácia na Sputnik sa končí 30. júna. Ale záujem tu je,“ uviedol minister. Avizoval, že na budúci týždeň chystá na rokovanie vlády uznesenie, na základe ktorého bude môcť Slovensko predať alebo darovať, prípadne kombináciou týchto foriem odovzdať nevyužité dávky vakcíny Sputnik V.

Slovensko má k dispozícii dávky pre 100-tisíc ľudí. Ako vyplýva z údajov Inštitútu zdravotných analýz, na Sputnik V aktuálne čaká 4 947 ľudí.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom na tému Aktuálne opatrenia v súvislosti s COVID-19, 7. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

O vakcíny Sputnik, ktoré Slovensko nevyužije, majú záujem na Balkáne, uviedol Lengvarský

Nezamestnanosť sa drží pod hranicou osem percent

Miera evidovanej nezamestnanosti v máji 2021 dosiahla úroveň 7,92 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 0,08 percentuálneho bodu. Informovala o tom Magdaléna Chaľová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Trh práce opäť ožíva, úrady práce, sociálnych vecí a rodiny majú v ponuke viac ako 70-tisíc voľných pracovných miest, čo je najviac od začiatku tohto roka.

Svoje uplatnenie si našlo celkom 13 354 uchádzačov o zamestnanie, čo je len o 282 osôb menej ako v roku 2019, keď na Slovensku neplatili žiadne pandemické opatrenia. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o nárast o 3 689 osôb. Pozitívny vývoj potvrdzuje podľa M. Chaľovej aj rast voľných pracovných miest, ktorých je najviac od začiatku tohto roka. Ich počet dosiahol 71 096. Najviac voľných miest eviduje Bratislavský kraj, a to 21 152 miest, najmenej pracovných príležitostí má Košický kraj, 3 463.

Nezamestnanosť na Slovensku opäť vzrástla.
Neprehliadnite

Nezamestnanosť na Slovensku klesla a drží sa pod hranicou osem pecent

GP zrušila obvinenie voči starostovi bratislavského Nového Mesta

Obvinenie voči starostovi bratislavského Nového Mesta Rudolfovi Kusému z prečinov a zločinov verejného činiteľa, ktoré sa mali týkať stavebného konania, zrušili. Rozhodol tak generálny prokurátor SR, o ktorého verdikte informovali šéf novomestskej samosprávy a jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková. „Rozhodnutím vyhovel nášmu návrhu na zrušenie vzneseného obvinenia, ktoré sa týkalo troch skutkov a bolo právne kvalifikované ako zneužívanie právomoci verejného činiteľa v prísnejšej sadzbe, a vzťahovalo sa to na vznik spôsobenej škody,“" uviedla E. Mišíková.

Rozhodnutie generálnej prokuratúry považuje v celom rozsahu za zákonné, spravodlivé a dôkladne odôvodnené. Poukázala na to, že generálna prokuratúra sa stotožnila s argumentáciou obhajoby. Bratislavská krajská kriminálna polícia zadržala starostu 1. októbra. Následne ho vyšetrovateľ obvinil z dvoch prečinov a dvoch zločinov zneužívania právomoci verejného činiteľa. Tých sa mal dopustiť v prípade troch developerských projektov, keď nevydal územné rozhodnutia. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozil trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Na snímke starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý počas tlačovej konferencie na tému - Stavebná uzávera na Železnej studničke 27. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Obvinenie voči starostovi bratislavského Nového Mesta R. Kusému zrušili

V Rusku pribúda pozitívnych, ľudia sa očkovať nechcú

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že dôvodom zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v Rusku je „totálny nihilizmus, nízka miera zaočkovanosti a zákernosť samotného vírusu“. Podľa neho Kremeľ súhlasí s tvrdením hlavnej hygieničky Anny Popovovej, ktorá prednedávnom vyhlásila, že za stúpajúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom v krajine môžu občania, ktorí nedodržiavajú hygienické opatrenia. D. Peskov tiež označil za „hlúposť“ tvrdenia o tom, že ruská vláda zlyhala a nezvládla pandémiu koronavírusu.

Prudký nárast počtu infikovaných novým koronavírusom v hlavnom meste Ruska podľa tamojšieho starostu Sergeja Sobianina spôsobili zrejme nové varianty tejto nákazy. V dôsledku stúpajúceho počtu nakazených, úrady v Moskve už v stredu nariadili množstvu podnikov, aby dali zaočkovať najmenej 60 percent svojich zamestnancov. Rusko patrilo medzi prvé krajiny na svete, ktoré začali podávať očkovaciu látku proti koronavírusu, ale miera zaočkovanosti tam zaostáva za mnohými inými krajinami. Do začiatku júna dostalo aspoň jednu dávku vakcíny iba 19 miliónov zo 146 miliónov obyvateľov.

WA 33 archív Moskva - Na archívnej snímke zo 17. decembra 2020 hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov reční na tlačovej konferencii v Moskve. Kremeľ vyjadril v piatok 5. februára 2021 poľutovanie
Neprehliadnite

Ruská vláda viní zo zlej epidemiologickej situácie občanov a nízku zaočkovanosť