Vláda sa bude venovať utečeneckej kríze

Slovensko je zapojené do procesu bezpečného prevozu občanov Slovenskej republiky, ako aj Afganistanu, povedal premiér Eduard Heger. O prípadnej utečeneckej kríze má podľa jeho slov rokovať koaličná rada na budúci týždeň. „Pre nás bolo teraz dôležité urobiť bezpečnostné kroky, čiže záchrana obyvateľstva a bezpečný presun. Tomu sme venovali všetko úsilie, to sa vlastne aj teraz deje,“ povedal.

Premiér ešte v pondelok (16. 8.) hovoril o tom, že vládny kabinet sa rozhodol poskytnúť azyl desiatim občanom Afganistanu. Na premiérovo rozhodnutie reagoval aj šéf koaličnej SaS Richard Sulík. „Čo sa týka ďalšej pomoci, očakávam, že v najbližšom čase vzniknú v okolitých krajinách utečenecké tábory, ktoré budú potrebovať rôzne veci na zabezpečenie svojho chodu. S týmto by Slovensko mohlo bez problémov pomôcť. V masívnom udeľovaní azylov však nevidím ani náznak riešenia,“ uviedol R. Sulík v stanovisku strany.

Hnutie Sme rodina si myslí, že prijať 10 spolupracujúcich Afgancov „bohato“ stačí, povedal Boris Kollár. Strana Za ľudí, naopak, vyhlásila, že presný počet Afgancov, ktorým pomôžeme udelením azylu, bude vedieť povedať až neskôr.

22. schôdza vlády
Neprehliadnite

Sulík súhlasí s prijatím desiatich Afgancov, masívne udeľovanie azylov nechce

Bidenova popularita je najnižšia od jeho nástupu

Popularita amerického prezidenta Joea Bidena klesla o sedem percentuálnych bodov. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky inštitútu Ipsos vyjadrilo prezidentovi dôveru 46 percent dospelých Američanov. Ide o najhorší výsledok od januára, keď sa stal šéfom Bieleho domu. Bidenova popularita klesla po tom, ako Taliban vstúpil do afganského hlavného mesta Kábul. Väčšina voličov však uviedla, že chaos v Afganistane je dôkazom toho, že USA sa mali stiahnuť z jeho územia už skôr.

Z prieskumu verejnej mienky vyplynulo aj to, že kroky amerického prezidenta sú v súčasnosti hodnotené menej pozitívne, než boli hodnotené kroky exprezidenta Georgea W. Busha. Zhruba 44 percent respondentov však uviedlo, že si myslí, že J. Biden odviedol v Afganistane „dobrú prácu".

KK50 Washington - Americký prezident Joe Biden počas stretnutia s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Bielom dome vo Washingtone 15. júla 2021. FOTO TASR/AP
President Joe Biden meets with German Chancellor Angela Merkel in the Oval Office of the White House, Thursday, July 15, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Bidenova popularita je najnižšia od jeho nástupu do funkcie

Zdraženie elektriny ÚRSO nedokáže ovplyvniť

Elektrina pre domácnosti v roku 2022 môže zdražieť až o 15 percent. Uviedol to Radoslav Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v reakcii na vyjadrenia predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica. Ten v utorok na brífingu uviedol, že vláda by mala predložiť plán, čo urobí s rastúcimi cenami energií pre budúci rok.

„Slovenskej verejnosti sme už vopred otvorene avizovali, že výrazné zdražovanie elektriny na svetových burzách bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny na rok 2022, nárast pre domácnosti môže byť na úrovni až asi 15 percent,“ spresnil R. Igaz. Podľa hovorcu platí, že ÚRSO v maximálne možnej miere využije všetky legislatívne a regulačné nástroje na ochranu záujmov slovenských domácností a zároveň na zabezpečenie spravodlivých a transparentných cien elektriny pre všetkých účastníkov.

Putujú z ruky do ruky a často ich považujú za prenášačov rozličných chorôb. Na peniaze si posvietil Frank Vriesekoop so svojim tímom z austrálskej univerzity v Ballarate. Aký bol záver výskumu? Bankovky i mince prichádzajú do styku s mnohými baktériámi, ale mikróby na nich dlho neprežijú. Austrálski vedci ich našli v takom malom množstve, že infekcia je skôr nepravdepodobná. Hoci na minciach ich je viac, môžete byť pokojní. Centy obsahujú meď, ktorá baktérie zabíja.
Neprehliadnite

Elektrina pre domácnosti v roku 2022 môže zdražieť až o 15 percent, pripúšťa ÚRSO

Spotrebiteľské ceny v júli medziročne vzrástli

V júli 2021 sa medziročná inflácia, porovnávajúca cenovú úroveň harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien, oproti júlu 2020, zvýšila na hodnotu 2,9 percenta. V júni 2021 bola jej hodnota 2,5 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Zvýšili sa ceny v odbore doprava, potraviny a nealkoholické nápoje, rekreácia a kultúra, nábytok, bytové vybavenie a bežná údržba domácnosti, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá. Taktiež sa zvýšili ceny v odbore reštaurácie a hotely, alkoholické nápoje a tabak aj zdravotníctvo. Naopak, ceny sa znížili v odbore odevy a obuv. Tento pokles cien znížil medzimesačnú infláciu.

WA 21 archív Drážďany - Na archívnej snímke zo 4. decembra 2018 žena si ráta eurové bankovky v peňaženke v Drážďanoch. Miera inflácie v Nemecku spomalila v apríli 2020 na najnižšiu úroveň od konca roka 2016. Uviedol to v stredu nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil predbežné údaje. Podľa Destatisu spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli medziročne o 0,8 %, zatiaľ čo v marci dosiahla inflácia 1,4 %. Aprílový údaj predstavuje najnižšiu mieru inflácie od novembra 2016, keď dosiahla rovna
Neprehliadnite

Inflácia stúpa. Spotrebiteľské ceny v júli medziročne vzrástli o takmer tri percentá

Bratislava má prvou dávkou zaočkovaných takmer 60 percent

V Bratislave je prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 zaočkovaných 59,4 percenta obyvateľov. Druhú dávku vakcíny dostalo už 56,5 percenta Bratislavčanov. Informoval o tom primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

„Zodpovednosť Bratislavčaniek a Bratislavčanov nášmu mestu veľmi pomohla. Celé naše mesto je v zelenej zóne covid automatu a obmedzenia sú tak minimálne. Je to vďaka tomu, že máme mieru zaočkovanosti osôb nad 50 rokov 71,3 percenta oboma dávkami a mieru zaočkovanosti všetkých osôb 59,4 percenta prvou dávkou,“ skonštatoval bratislavský primátor. Mesto Bratislava má šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu. Na dosiahnutie tohto cieľa je podľa magistrátu potrebné, aby bolo zaočkovaných aspoň 75 percent obyvateľov Bratislavy. Túto hranicu si určilo mesto po konzultácii s odborníkmi.

Súťaž o 60 ročných električeniek pre zaočkovaných
Neprehliadnite

Bratislava je „zelená“ a prvou dávkou vakcíny zaočkovali 59,4 percenta obyvateľov