Stavebná produkcia sa na Slovensku zvýšila

Podľa prvého odhadu Eurostatu sa stavebná produkcia, po očistení od sezónnych vplyvov, v auguste 2021 v porovnaní s júlom znížila o 1,3 percenta v eurozóne a o 1,8 percenta v Európskej únii (EÚ). V júli pritom ešte vzrástla produkcia v stavebníctve v eurozóne aj v EÚ medzimesačne zhodne o 0,1 percenta.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktoré dodali Eurostatu údaje za august október, najstrmší medzimesačný pokles výroby v stavebníctve bol zaznamenaný vo Švédsku (-10,5 percenta), Maďarsku (-5,9 percenta) a Nemecku (-3,1 percenta). Jej najväčší nárast nahlásili Portugalsko (2,4 percenta), Slovensko (1,9 percenta) a Poľsko (1,6 percenta).

Rozostavaný projekt rozšírenia nákupného centra Eurovea pod názvom
Neprehliadnite

Stavebná produkcia v eurozóne aj v EÚ v auguste klesla, ale na Slovensku sa zvýšila

Opel sa pokute za emisie nevyhne

Nemecká automobilka Opel nebude po zaplatení pokuty vo výške 64,8 milióna eur čeliť súdu v súvislosti s nepresnými údajmi o emisiách výfukových plynov jej dieselových vozidiel. Informovala o tom v utorok prokuratúra vo Frankfurte nad Mohanom.

Automobilka dostala pokutu za to, že emisie z niektorých modelov Opel obsahovali výrazne viac škodlivých látok, ako nahlásila nemeckému úradu pre licencovanie vozidiel.

Opel Zafira.
Neprehliadnite

Dohoda ja na stole. Opel zaplatí mastnú pokutu, a tak sa vyhne súdu za emisie

Rada Európy nesúhlasí s prístupom k interrupciám

Obavy z návrhu zákona, ktorý by ženám na Slovensku sťažil prístup k interrupciám, vyjadrila komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

V otvorenom liste, ktorý zaslala koncom minulého týždňa predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi a šéfom piatich parlamentných výborov, spresnila, že ochranu práv žien, vrátane ich sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv, považuje za prioritu.

Predstaviteľov NR SR požiadala, aby opätovne zaistili, že ani teraz nebudú prijaté pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré by boli v rozpore s európskymi a medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv a zdravia.

Dunja Mijatovičová
Neprehliadnite

Rada Európy je znepokojená slovenským návrhom sťažujúcim prístup k interrupciám

Prezident M. Zeman bude bez právomocí

Stála komisia Senátu pre Ústavu ČR a parlamentné procedúry sa v utorok jednomyseľne zhodla, že prezident Miloš Zeman má prísť o právomoci hlavy štátu podľa čl. 66 ústavy.

Na to, aby prezidentovi boli odobraté právomoci, je podľa českej ústavy nutný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov a senátorov. Odobratie právomocí hlave štátu však neznamená odvolanie prezidenta.

Miloša Zemana previezla do nemocnice sanitka mobilnej jednotky intenzívnej starostlivosti.
Neprehliadnite

Senát urobil prvý krok k tomu, aby prezident Zeman prišiel o právomoci

T. Taraba podľa prezidentky prekročil politické dno

Útok na politika cez jeho deti je politické dno. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po tom, ako poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Taraba zverejnil na sociálnej sieti fotografiu jej dcéry v úlohe modelky.

Polícia v súvislosti s prípadom upozornila na šikanu v online priestore. Ide podľa nich o ukážku toho, že bezcitné správanie na internete môže dosiahnuť taký rozmer šikany, ktorý môže viesť k tej najväčšej ľudskej tragédii.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Neprehliadnite

Prezidentka odkazuje Tarabovi, že útok na politika cez jeho deti je politické dno