Sputnikom by sa mohlo očkovať už čoskoro

Ruská vakcína Sputnik V by sa zrejme mohla na Slovensku používať od júna. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predpokladá, že ju budú môcť zaradiť do vakcinačného programu. „Máme s ruskou stranou definitívne podpísané stanovisko – súhlas na jej používanie. Zaplatením patričnej sumy sa vakcíny stanú naším majetkom. Predpokladám, že začiatkom júna ich takisto zaradíme do vakcinačného programu,“ povedal minister.

Minister tiež potvrdil, že po novom sa vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna budú očkovať ľudia od 35 rokov. V budúcnosti pripustil kombinovanie vakcín, zatiaľ však k nemu Slovensko nepristúpi. Ľudia, ktorí mali termín na vakcínu od AstraZenecy pred jej pozastavením, sa podľa neho nemusia obávať posunutia termínu. Zaočkovaní budú vakcínou Pfizer/BioNTech.

WA 7 Belehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučič pózuje s ampulkou ruskej vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 počas návštevy virologického inštitútu Torlak v Belehrade vo štvrtok 15. apríla 2021. Moskva v stredu oznámila začiatok výroby ruskej vakcíny proti covidu Sputnik V v Srbsku. Srbsko sa tým stalo prvou európskou krajinou okrem Ruska a Bieloruska, kde túto očkovaciu látku budú vyrábať. Srbský prezident vo štvrtok navštívil virologický inštitút Torlak v Belehrade, kde budú Sputnik V
Neprehliadnite

Sputnik V by sa mohol na Slovensku zrejme používať od júna

Štát dá peniaze rodinám v núdzi

Koalícia predstavila návrh pomoci rodinám. Premiér Eduard Heger vyhlásil, že rodiny v núdzi dostanú 333 eur na jedno dieťa. Vyzdvihol, že pomoc, na ktorej sa dohodla koalícia, je adresná. Štát chce totiž pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár vyzdvihol, že koaličný návrh pomoci je adresnejší, a na ilustráciu uviedol, že keby sa prijal opozičný návrh pomoci v podobe 300 eur na každé dieťa, on sám by dostal vyše 3-tisíc eur, čo nepotrebuje, pretože má dobrý plat a podniká. „Preto sme to nastavili tak, aby to dostali tí najpostihnutejší, tí najchudobnejší alebo tí najnúdznejší," vysvetlil B. Kollár.

Ako vyčíslil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, suma 333 eur bude do leta vyplatená 45 693 deťom, ktoré sa nachádzajú v rodinách v hmotnej núdzi. Bude to podľa jeho slov rýchle, pretože na to stačí nariadenie vlády.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Rodiny v núdzi dostanú 333 eur na dieťa, dohodla sa na tom koalícia

Prezidentka zatiaľ nevyhlási referendum

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia NR SR obráti s otázkami na Ústavný súd SR. „Úlohou prezidentky je urobiť rozhodnutie, ktoré zabezpečí ústavnosť referenda a ktoré nebude sprevádzané žiadnymi ústavnými pochybnosťami. Považujem preto za správne všetky sporné otázky vyriešiť ešte pred vyhlásením referenda, aby neskôr nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani jeho výsledok,“ deklarovala hlava štátu. Zároveň skonštatovala, že formálne náležitosti, podmienka 350-tisíc podpisov, splnené boli.

Petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách podpísalo vyše 585-tisíc ľudí. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky v pondelok 3. mája v Prezidentskom paláci. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa aj SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie.

Zmluva o nákupe vakcíny Sputnik V by mala byť zverejnená. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to vyhlásila vo štvrtok po preštudovaní zmluvy a listu, v ktorom Rusko požiadalo o vrátenie vakcín. Doplnila, že dôvodom požiadavky na vrátenie nebolo, že dal Štátny ústav pre kontrolu liečiv testovať vakcínu necertifikovanému laboratóriu. Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia pre médiá 15. apríla 2021 v Prezidentskom paláci v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prezidentka zatiaľ nevyhlási referendum o predčasných voľbách

Od pondelka sa vrátia do škôl všetci žiaci

Od pondelka 17. mája sa vrátia do škôl všetci žiaci na úrovni regionálneho školstva, teda žiaci v materských, základných a stredných školách. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Vysoké školy sa budú otvárať podľa školského Covid automatu. Okrem toho budú môcť byť otvorené podľa ministra školstva aj základné umelecké školy či centrá voľného času a školské kluby detí. Minister poznamenal, že od septembra počíta s tým, že sa bude fungovať na základe školského semafora. Ako dodal, prípadov, keď rodičia nechcú posielať deti do škôl, sa vyskytuje minimálne.

Od budúceho pondelka platí na Slovensku nové rozdelenie okresov. Situácia sa ďalej zlepšuje, podľa Covid automatu nebude ani jeden okres v čiernej fáze. V bordovej fáze budú dva okresy, červených bude 23, v ružovej fáze ich bude 50.

Od budúceho pondelka (19. 4.) sa majú na Slovensku otvoriť ôsme a deviate ročníky základných škôl (ZŠ) okrem tých, ktoré sú v tzv. čiernych okresoch. Na  snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačovej konferenciie v Bratislave v pondelok 12. apríla 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Od pondelka 17. mája sa vrátia do škôl všetci žiaci, tvrdí Gröhling

Ekonomika EÚ vzrastie o 4,2 percenta

Hrubý domáci produkt Európskej únie tento rok aj v budúcom roku predovšetkým vďaka rýchlejšiemu uvoľňovaniu protipandemických obmedzení porastie rýchlejšie, než sa pôvodne čakalo. Vo svojej jarnej makroekonomickej prognóze to uviedla Európska komisia (EK), ktorá tak zlepšila tohtoročný výhľad rastu HDP na 4,2 percenta. Budúci rok by mala ekonomika EÚ, ktorá vlani pre pandémiu zažila rekordný prepad, vykázať rast o 4,4 percenta.

Predchádzajúci odhad komisie pritom vo februári počítal s tohtoročným rastom o 3,7 percenta a budúci rok o 3,9 percenta. Únijná exekutíva vidí dôvod k optimistickejšej predpovedi najmä v rýchlejšom tempe očkovania, ktoré dovoľuje radu štátov svižnejší návrat k bežnej prevádzke, než sa čakalo v zime. Komisia predpokladá, že k zotaveniu ekonomík pomôže mimoriadny fond obnovy, z ktorého by mali začať peniaze do členských krajín prúdiť v druhej polovici roka. Slovensko by podľa tejto jarnej prognózy EK malo v roku 2021 dosiahnuť rast HDP na úrovni 4,8 percent a rast v roku 2022 by mal byť 5,2-percentný. Podľa uvedených čísel Slovensko zaznamená tento rok siedmy najrýchlejší rast v EÚ a na budúci rok by sme sa mali ocitnúť na ôsmej najlepšej priečke spomedzi krajín 27-člennej Únie.

EBE 2 Frankfurt nad Mohanom - Muž s ochranným rúškom na tvári stojí pred starou budovou Európskej centrálnej banky (ECB) v nemeckom Frankfurte nad Mohanom  5. mája 2020. Nemecký ústavný súd v utorok rozhodol, že Európska centrálna banka (ECB) musí objasniť, či je jej kľúčová schéma nákupu dlhopisov na podporu hospodárstva eurozóny „primeraná“, inak sa na nej nemecká centrálna banka Bundesbank už nemusí zúčastňovať. FOTO TASR/AP
A man walks by the Euro sculpture in front of the old the European C
Neprehliadnite

EK zlepšila odhad tohtoročného rastu ekonomiky EÚ na 4,2 percenta