Pravidlá návratu zo zahraničia sa menia

Nová vyhláška k režimu na hraniciach má platiť od pondelka 19. júla. Upraví sa ňou návrat ľudí, ktorí boli zaočkovaní zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu covid-19. Už v prvý deň po návrate by mali mať možnosť dať sa otestovať PCR testom a pri negatívnom výsledku ukončiť karanténu. Prechodné ustanovenia majú platiť dva týždne.

„Následne sa prejde na štandardný režim, keď na hraniciach budú dve kategórie – chránení a nechránení," povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že zaočkovaní jednou dávkou budú považovaní za nezaočkovaných. Plne zaočkované osoby po príchode na Slovensko do karantény nejdú. Pri nezaočkovaných osobách sa predpokladá, že idú do karantény, ktorú môžu ukončiť na piaty deň po negatívnom výsledku PCR testu.

Na diaľničnom hraničnom priechode Čunovo – Rajka sa v piatok ráno tvorili rozsiahle kolóny. Dôvodom bol protest pendlerov a Slovákov žijúcich v Rajke a okolí, ktorí priechod zablokovali. Bratislava, 9. júla 2021. FOTO TASR - Polícia SR
Neprehliadnite

Od pondelka by mali na hraniciach platiť nové pravidlá

Dôvody mojej väzby pominuli, tvrdí Kováčik

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva vo väzbe. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu nevyhovela jeho žiadosti o prepustenie. Nepristúpila ani k nahradeniu väzby. D. Kováčik tvrdil, že kolúzne a preventívne dôvody väzby v jeho prípade pominuli. Navrhol ju nahradiť elektronickým monitorovacím zariadením či dostupnými nástrojmi. Ponúkol peňažnú záruku vo výške 70-tisíc eur.

Sudkyňa Pamela Záleská poukázala na to, že súd počas hlavného pojednávania „zistil, že sa potvrdzuje dôvodnosť podanej obžaloby“. Sudkyňa skonštatovala, že existuje obava z možného ovplyvňovania svedkov zo strany obžalovaného, pričom netvrdí, že je istota takéhoto správania. „Súd odmieta čakať do okamihu, keby obžalovaný takúto obavu naplnil,“ podotkla.

Na snímke je bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ktorý je obžalovaný zo zločinu založenia,zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Neprehliadnite

Dušan Kováčik zostáva vo väzbe, sudkyňa nevyhovela jeho žiadosti

Podľa EK Maďarsko a Poľsko porušili legislatívu

Európska komisia spustila právne konanie voči Maďarsku a Poľsku v reakcii na opatrenia tamojších konzervatívnych vlád, ktoré exekutíva EÚ považuje za diskrimináciu občanov z komunity LGBTI. Eurokomisia pristúpila k tomuto kroku, pretože obe krajiny porušili legislatívu Európskej únie. Cieľom je prinútiť maďarskú vládu vedenú Viktorom Orbánom, aby pozmenila zákon, ktorý Európska komisia považuje za homofóbny a diskriminačný.

Oznámenie o zaslaní formálnej výzvy Maďarsku a Poľsku je súčasťou širšieho balíčka právnych postupov Európskej komisie voči krajinám, ktoré nedodržiavajú európske normy. Je to prvý krok v rámci právneho konania. Budapešť aj Varšava majú k dispozícii dva mesiace, aby odpovedali na obavy Bruselu. V opačnom prípade môže EK rozhodnúť, že im pošle odôvodnené stanovisko a v ďalšom kroku vec postúpi Súdnemu dvoru Európskej únie, čo môže viesť až k finančným sankciám.

KK16 Brusel - Na archívnej snímke z 2. októbra 2020 maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na summit EÚ v Bruseli. Ustanovenia novely maďarského zákona o vysokoškolskom vzdelávaní z roku 2017, na základe ktorých bola Stredoeurópska univerzita (CEU) založená americkým finančníkom Georgeom Sorosom nútená opustiť Maďarsko, nie sú v súlade s právom Európskej únie a musia byť zrušené, rozhodol v utorok 6. októbra 2020 Súdny dvor Európskej únie (EÚ) so sídlom Luxemburgu. Informáciu uverejnil spravoda
Neprehliadnite

Eurokomisia spustila právne konanie voči Maďarsku a Poľsku

Investori nenaplnili očakávania v hotelovom segmente

Investori vlani v hotelovom segmente na vybraných trhoch krajín strednej a východnej Európy, ako je Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko, investovali len 370 miliónov eur. Pôvodné očakávania trhu pritom boli na úrovni 1,8 miliardy eur. Obchody pozastavila, či dokonca úplne stopla pandémia. Vyplýva to z analýzy Cushman & Wakefield a medzinárodnej advokátskej kancelárie CMS.

Hotelový sektor v regióne strednej a východnej Európy zaznamenal pokles investícií až o 74,2 percenta, a to z rekordných 1,4 miliardy eur v roku 2019. Analýza však poukazuje na to, že objem investície bol vlani podstatne vyšší ako počas posledného svetového hospodárskeho poklesu v roku 2009. Vtedy dosiahli investície do hotelov v regióne strednej a východnej Európy len 209 miliónov eur.

Apartmány v hotely v Slovinsku vyjdú turistov na viac ako 1000 eur za noc pre dve osoby. V cene máte len raňajky.
Neprehliadnite

Investície do hotelov vlani rekordne padli, obchody pozastavila pandémia, ukazuje analýza

Putin a Lukašenko plánujú odvetu za sankcie

Ruský a bieloruský prezident Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko poverili vlády svojich krajín vypracovaním spoločného plánu odvetných krokov voči Západu. Uviedol to hovorca Kremľa Dimitrij Peskov. V. Putin a A. Lukašenko sa stretli v utorok v Petrohrade. „Otázka podpory Bieloruska v súvislosti so sankciami, ktoré krajinu dusia, bola naozaj na programe rokovania," potvrdil D. Peskov.

Rusko a Bielorusko majú dohodu o takzvanom zväzovom štáte, ktorá počíta s úzkymi politickými, ekonomickými a vojenskými vzťahmi, avšak nemá ísť o úplné zlúčenie. Rusko už teraz pumpuje miliardy dolárov do bieloruskej ekonomiky - poskytuje jej lacnú energiu a pôžičky.

Putin a Lukašenko počas schôdzky v Soči
Neprehliadnite

Rusko a Bielorusko pripravujú odvetné kroky voči sankciám Západu