Slovensko sa zatiaľ spravodlivosti pre Kočnera nedočkalo

Vo štvrtok vrcholil azda najsledovanejší súdny proces v histórii samostatného Slovenska. Verdikt Špecializovaného trestného znel jasne: Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nevinní.

Sudkyňa v rozsudku odôvodnila, že nebolo dokázané, že skutok, za ktorý boli obžalovaní, spáchali. Súd odsúdil Mariana K. len za nedovolené ozbrojovanie, a to na peňažný trest 5000 eur alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov. Senát zložený z predsedníčky sudkyne Ruženy Sabovej a sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku doposiaľ odpojednával 22 dní.

Verdikt prekvapil nielen Slovensko, ale aj zahraničie. Nemecký Die Welt označil Slovensko po verdikte súdu za mafiánsky štát a české médiá píšu o nespravodlivosti pre Slovensko. Proces sa prenesie na Najvyšší súd SR.

Zsuzsová si na slobode dlho nepobudla

Alenu Zsuzsovú obžalovanú v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice prepustili po štvrtkovom oslobodzujúcom rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody a Ústavu na výkon väzby v Leopoldove. Dlho po vyhlásení rozsudku však na slobode nepobudla. Vzápätí ju opäť zadržali policajti.

Ako obvinená a obžalovaná totiž figuruje aj v prípadoch ďalších vrážd, ako sprostredkovateľka obžalovaná v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Exprimátora zavraždili 9. júla 2010 pred jeho domom.

Okrem toho je obvinená aj z príprav vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. Rozsudok nie je právoplatný, odvolali sa poškodení aj prokurátor, bude tak rozhodovať Najvyšší súd SR.

Nemecko sa s Ruskom hádajú o otrávení Navaľného

Kremeľ nevidí dôvod v obviňovaní Ruska v súvislosti s tým, čo sa stalo s ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným. Reagoval tak na vyhlásenia Nemecka, že Navaľnyj mohol byť otrávený nervovoparalytickou látkou typu novičok, ktorú mu prisypali na letisku do čaju.

Vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Navaľnom podľa hovorcu Kremľa Peskova môže naznačovať, že špecialisti z Nemecka majú nejaké dôležité výsledky vyšetrení Navaľného. Rusko však takéto informácie z Nemecka zatiaľ nemá, a ani nemecká strana ho o výsledkoch oficiálne neinformuje. Hovorca vyjadril nádej, že sa podarí zistiť príčiny toho, čo sa s Navaľným stalo. „Máme na tom záujem, chceme to (vedieť) a na to potrebujeme informácie z Nemecka," spresnil Peskov.

Pripomenul, že ruská generálna prokuratúra zaslala do Nemecka žiadosť o právnu súčinnosť. Berlín ju podľa Peskova „dostal, stále však neodpovedal". Poznamenal, že ruskému veľvyslancovi v Berlíne tiež neboli poskytnuté konkrétne informácie o výsledkoch vyšetrení, ktoré Navaľnému robili nemeckí špecialisti a ktoré ich doviedli k záveru, že opozičný politik bol otrávený.

Podnikatelia sa snažia obchádzať systém eKasa

V auguste tohto roka finančná správa vykonala 930 kontrol elektronických registračných pokladníc  u podnikateľov v rámci akcie Turista. Ukázalo sa, že 52 percent podnikateľov bolo poctivých a bloky nahadzovali do systému eKasa, naopak, 48 percent z nich tento systém obchádzalo.

Finančná správa pre vysoký podiel porušení zákona o eKase spustila od 1. augusta tohto roka akciu Turista, zameranú najmä na kontroly kúpalísk, stánkov, bufetov, či turistických centier. Ukázalo sa, že 52 percent je poctivých podnikateľov, ktorí prevádzkujú registračné pokladnice. Z tohto nálezu vidíme, že 48 percent podnikateľov je nepoctivých a zadržiava daň z pridanej hodnoty, alebo daň z tržieb, ktoré by za normálnych okolností museli odviesť.

Poctiví sa tak dostávajú do veľkej konkurenčnej nevýhody voči tým nepoctivým, zhodnotil minister financií Eduard Heger. Podľa neho však finančná správa jasne ukázala, že takýto stav tolerovať nebude.

Negatívom tiež je, že nepoctiví podnikatelia, ktorí systém obchádzali, žiadali aj o pomoc štátu v čase koronakrízy. Zo 447 podnikateľov, teda zo 48 percent, ktorí si neplnili svoje povinnosti voči štátu, bolo až 177 subjektov takých, ktorí zároveň počas obdobia koronakrízy požiadali štát o finančnú pomoc.„Na jednej strane peniaze štátu neodvádzali, na druhej strane vytasili ruku, aby im štát peniaze dal,“ skonštatovala prezidentka finančnej správy Daniela Klučková.

Celkovo v rámci pomoci títo podnikatelia dostali viac ako 444-tisíc eur. Podľa ministra bude potrebné nastaviť nejaký mechanizmus a aj právny rámec na to, akým spôsobom bude zohľadnené takéto porušenie pri čerpaní pomoci. Či to bude nejaká diskvalifikácia, alebo bude nejaká sankcia, vyjadril sa E. Heger.

Slovensko tlačí na Belgicko ohľadom vyšetrenia smrti Slováka

Národná rada (NR) SR v stredu prijala uznesenie k úmrtiu slovenského občana v Belgicku a udalostiam okolo kontroverzného zásahu na letisku Charleroi vo februári 2018, keď tam bol zadržaný a následne po neadekvátnom policajnom zásahu usmrtený.

Predseda parlamentu Boris Kollár opakovane vyzýval belgické vyšetrovacie orgány, aby vo veci konali.  Minister zahraničných vecí Ivan Korčok zdôraznil, že slovenská diplomacia koná od začiatku vypuknutia kauzy. „Tlačíme, intervenujeme, ale konať musia belgické orgány,“ podčiarkol. Myslí si, že i samotné vyšetrovanie naberie úplne inú razanciu.

Aj slovenskí europoslanci vyzvali belgické úrady, aby vyšetrili smrť Jozefa Chovanca. Pod spoločnú výzvu sa podpísali Michal Wiezik a Vladimír Bilčík (SPOLU-OD), Miriam Lexmann (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), Michal Šimečka (PS), Monika Beňová a Róbert Hajšel (Smer-SD) a Peter Pollák (OľaNO).