Inšpektori rezortu vnútra na návšteve NAKA

Pracovníci inšpekcie mali v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) zaistiť niekoľko živých vyšetrovacích spisov, týkajúcich sa vyšetrovania špeciálneho tímu Očistec. Medzi zaistenými spismi má byť aj spis týkajúci sa exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Na margo konania pracovníkov inšpekcie priemiér Eduard Heger (OĽaNO) vyhlásil, že polícia a prokuratúra majú rozviazané ruky. „Pre mňa je dôležité, aby všetky zložky v štáte dodržiavali svoje kompetencie a konali v zmysle zákona,“ poznamenal.

Udalosti posledných dní veľmi citlivo vníma generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý uložil krajskému prokurátorovi v Bratislave dôsledne preskúmať zákonnosť a opodstatnenosť vykonaných úkonov Úradu inšpekčnej služby v Národnej kriminálnej agentúre.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Polícia a prokuratúra majú rozviazané ruky, musia však konať zákonne, vyhlásil Heger

Nultý obchvat finišuje

Práce na nultom obchvate mesta Bratislavy, diaľnici D4 a rýchlostnej ceste R7, sa blížia ku koncu, oznámil hlavný zhotoviteľ stavby D4R7 Construction s tým, že jednotlivé úseky sú z technického hľadiska takmer hotové a pripravené na odovzdanie do užívania vodičom.

„Obyvateľom hlavného mesta a okolitých obcí sa čoskoro rozšíria možnosti dochádzania do Bratislavy a, samozrejme, aj na návrat do ich domovov. Časť dopravy smerujúcej do Rakúska bude môcť mesto celkom obísť," povedal generálny riaditeľ D4R7 Construction Michael Heerdt.

Diaľnica D4 a rýchlostná cesta R7 budú mať celkovú dĺžku viac ako 59 kilometrov vrátane 14 križovatiek a 122 mostných konštrukcií. Medzi nimi je aj nový Lužný most cez Dunaj, ktorý je súčasťou takzvaného dunajského súmostia merajúceho tri kilometre, ako aj viadukt na úrovni Slovnaftu. V prevádzke je už križovatka v Rači.

Nultý obchvat Bratislavy je takmer dokončený.  Jednotlivý úseky diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 sú takmer hotové a sú pripravené na odovzdanie do užívania vodičom. Na snímke z dronu pohľad na križovatku Rusovce ako súčasť diaľnice D4 v pozadí nájazd na Lužný most. V Bratislave 10. júna 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Stavebné práce na bratislavskom nultom obchvate sa blížia ku koncu

Dovozové ceny potravín vzrastú na nový rekord

Globálne ceny dovozov potravín tento rok vzrastú o 12 percent na nový rekord, očakáva Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Celkovo by svetový účet za import potravín vrátane nákladov na dopravu mal dosiahnuť 1,715 bilióna dolárov.

FAO upozornila, že nárast obchodu s poľnohospodárskymi produktami počas pandémie ukázal, že zvyšovanie cien od konca roka 2020 predstavuje riziko pre chudobnejšie krajiny závislé od dovozu. Mesačný index cien potravín FAO sa v máji dostal na 10-ročné maximum.

Podľa FAO separátny index cien importu potravín vrátane nákladov na dopravu takisto prudko stúpol. V marci dosiahol nový rekord, ktorý prekonal úrovne z období výrazného rastu cien potravín v rokoch 2006 až 2008 a v 2010 až 2012.

Štíhlosť sa rodí v potravinách.
Neprehliadnite

Globálne ceny dovozu potravín tento rok vzrastú o 12 percent na nový rekord

Peugeot obvinili z emisného podvodu

Po automobilke Renault obvinili vo Francúzsku z podvodu pri emisných testoch aj Peugeot. Spoločnosť je obvinená z podvodu na spotrebiteľoch. Súd v Paríži jej zároveň nariadil zložiť záruku v hodnote 30 miliónov eur pre prípadné kompenzácie.

Vyšetrovanie Peugeotu sa zameriava na staršie naftové vozidlá predané vo Francúzsku v rokoch 2009 až 2015. Vychádza pritom z rozsiahlejšieho vyšetrovania francúzskych úradov, ktoré spustili v roku 2017 v reakcii na škandál nemeckej automobilky Volkswagen.

Peugeot je tak tento týždeň už druhou firmou obvinenou v súvislosti s emisnou kauzou, kedy bola v rovnakom prípade obvinená aj automobilka Renault. Francúzska prokuratúra tvrdí, že vyšetrovania z roku 2019 ukázali, že pri niektorých autách boli vysoko prekročené limity na emisie oxidov dusíka. Počas reálnej premávky mali emisie prekračovať limity viac než 10-násobne.

Peugeot 308.
Neprehliadnite

Po Renaulte obvinili z emisného podvodu vo Francúzsku aj Peugeot

Salvádor dopomohol polepšeniu bitcoinu

Bitcoin sa prudko posilnil po tom, čo ho Salvádor v stredu schválil za oficiálne platidlo. Neskôr prišiel o časť ziskov a vo štvrtok sa podľa CoinMarketCap predával s plusom 8,35 percenta po 36 768,79 dolárov.

Salvádor je prvou krajinou, kde sa bitcoin stane oficiálnym platidlom. Ceny v krajine sa teraz môžu zobrazovať v bitcoinoch a dane sa môžu platiť touto virtuálnou menou. Krajina uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Strike, ktorá ponúka digitálne peňaženky, aby vybudovala modernú finančnú infraštruktúru za použitia bitcoinovej technológie.

Cena najznámejšej kryptomeny od začiatku roka prudko kolíše. V apríli sa dostala na nový rekord takmer 65-tisíc dolárov. V polovici mája sa dostala pod veľký tlak a padla takmer na 30-tisíc dolárov.

Bitcoin buttons are displayed on a table at the Inside Bitcoins conference in Berlin on Wednesday, Feb. 12, 2014. The conference brought together entrepreneurs and enthusiasts of the virtual currency to discuss business opportunities and recent developments. (AP Photo/Frank Jordans)
Neprehliadnite

Bitcoin sa prudko posilnil po tom, čo ho Salvádor schválil za legálne platidlo