Špeciál z Afganistanu priletel na Slovensko

Na Slovensko sa vo štvtok z Afganistanu podarilo dopraviť celkovo 24 ľudí. Vojenský špeciál Ozbrojených síl SR dopravil 20 osôb a štyri osoby vzal český špeciál. Z Českej republiky na Slovensko tieto osoby priviezlo naše lietadlo. Medzi 24 osobami je 16 občanov SR a osem občanov Afganistanu, ktorí spolupracovali s našimi vojakmi. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok .

Premiér Eduard Heger priblížil, že najmladší cestujúci na palube bolo desaťmesačné dieťa.

Pri evakuácii ľudí museli použiť aj zbrane na ich ochranu. Slovensko je podľa premiéra pripravené vyslať aj ďalší špeciál, ak to bude potrebné. Závisí to podľa neho od koordinácie s partnermi.

Na snímke zľava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS)
Neprehliadnite

Z Afganistanu na Slovensko dopravili 24 ľudí, pri evakuácii museli použiť aj zbrane

Kaliňák vypovedal na NAKA ako svedok

Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák vypovedal vo štvrtok v bratislavskom sídle Národnej kriminálnej agentúry. Po skončení pre novinárov potvrdil, že bol vypovedať ako svedok v súvislosti s kauzou Očistec.

„Úrad špeciálnej prokuratúry môže potvrdiť, že vami spomínaná osoba dnes vypovedala v rámci prípadu mediálne známeho ako Očistec, a to v procesnom postavení svedka,“ uviedol hovorca Špeciálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Údajné niekdajšie pôsobenie zločineckej skupiny na Ministerstve vnútra SR považuje Kaliňák za nezmysel.

„Ak sú podozrenia z izolovaných trestných činov, ktoré sú tam vedené, tie treba prešetriť,“ podotkol s tým, že pôsobenie zločineckej skupiny na rezorte vnútra nemá byť podporené ani uznesením o vznesení obvinenia.

Tvrdí, že ak by mala údajná skupina aj politickú motiváciu, tak nie je možné, „že boli zastavené trestné stíhania daňového typu Andreja Kisku alebo Igora Matoviča alebo trestné stíhania Daniela Lipšica či napríklad Ľubomíra Galka za odpočúvanie opozície“.

Kaliňák podľa vlastných slov nevedel, na čo sa ho budú na výsluchu pýtať.
Neprehliadnite

Kaliňák na NAKA vypovedal ku kauze Očistec, hovorí o politickej objednávke

Prokurátor obžaloval Moniku Jankovskú

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v stredu obžalobu v kauze baru Fatima na bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú a ďalšie dve osoby pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti. Informáciu zverejnili vo štvrtok.

Monika Jankovská, ktorá údajne za úplatok odsúdila Ondreja J., je obvinená v kauze prevodu baru Fatima od jesene 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka a následne ju minulý rok obvinili aj v rámci akcie Víchrica.

Spor medzi ňou a podnikateľom Ondrejom Janíčkom trvá približne 20 rokov. Podnikateľ, ktorý o bar prišiel, keď ho o neho pripravila skupina okolo zavraždeného bossa sýkorovcov Petra Čongrádyho, dosiahol minulý rok v októbri obnovu konania na Okresnom súde Trenčín.

Ako oznámil advokát Moniky Jankovskej Peter Erdős, jeho klientka momentálne nie je spôsobilá pre psychické problémy zúčastňovať sa akýkoľvek právnych úkonov.

JANKOVSKÁ A KOVÁČIK Bývalú sudkyňu a štátnu tajomníčku  i špeciálneho prokurátora zavreli do väzby.
Neprehliadnite

Prokurátor obžaloval bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú

ÚVO dal pokutu Štátnym hmotným rezervám

Úrad pre verejné obstarávanie uložil Správe štátnych hmotných rezerv SR pokuty vo výške 70-tisíc eur v súvislosti s nákupom zdravotníckych pomôcok počas pandémie nového koronavírusu.

Úrad pri nákupe konštatuje viacnásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní, informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Nákupy sú ešte z čias bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv , ktorý je v súčasnosti väzobne stíhaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

„SŠHR nedodržala základné princípy, ktoré musia byť dodržané pri nákupe za verejné financie, predovšetkým princíp transparentnosti a princíp rovnakého zaobchádzania, ako aj princíp hospodárnosti a efektívnosti, čo mohlo mať vplyv na výsledok jednotlivých verejných obstarávaní,“ skonštatoval predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

ÚVO udelil SŠHR pokuty za nákup zdravotných pomôcok
Neprehliadnite

Štátne hmotné rezervy nakupovali za Kičuru bez súťaže. ÚVO im potvrdilo vysoké pokuty

Zaočkovanosť detí od 12 do 17 rokov dosiahla 20 percent

Zaočkovanosť detí vo veku nad 12 rokov do 17 rokov proti ochoreniu COVID-19 je v rámci Slovenska aktuálne na úrovni 20 percent. V meste Košice predstavuje v tejto vekovej kategórii 24 percent, informoval o tom vo štvrtok na návšteve Košíc minister školstva Branislav Gröhling .

„Ale, bohužiaľ, napríklad Gelnica sa hýbe stále na tých nižších číslach, a to je osem percent, Sobrance 12 percent, Spišská Nová Ves 12 percent, Trebišov 11 percent, Michalovce tiež 11 percent,“ uviedol ďalej minister.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je práve na východnom Slovensku najnižšia zaočkovanosť v rámci celkovej populácie.

Zaočkovanosť učiteľov a zamestnancov škôl predstavuje celkovo na Slovensku 66 percent, v meste Košice je na úrovni 68 percent, v Gelnici 55 percent.

Stále pritom nejde podľa ministra o dostatočnú mieru na vytvorenie bezpečného prostredia v školách. „Všetci chceme, aby sa žiaci vzdelávali v školách, a vieme, že je to pre nich to najlepšie prostredie. Preto by som chcel vyzvať všetkých, ktorí váhajú, aby dôverovali odborníkom, epidemiológom či vedcom a využili očkovanie, tak ako už 2,3 milióna Slovákov,“ dodal.

Minister školstva Gröhling a predseda KSK Trnka.
Neprehliadnite

Zaočkovanosť detí od 12 do 17 rokov dosiahla 20 percent, povedal Gröhling