Nemecko nasadilo do boja proti živlom aj vojakov

Na najmenej 103 stúpol v piatok počet obetí ničivých záplav v Nemecku. Len v spolkovej krajine Porýnie-Falcko zaznamenali už 60 mŕtvych, uviedla krajinská premiérka Malu Dreyerová na mimoriadnom zasadnutí kabinetu v meste Mainz. Do postihnutých oblastí západného Nemecka odcestujú aj nemecký minister vnútra Horst Seehofer a prezident Frank-Walter Steinmeier.

Nemecký rezort obrany vyhlásil na západe krajiny vojenský poplach v dôsledku katastrofy. Rozhodla o tom ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. V nasadení je viac než 850 vojakov, ich počet sa zvyšuje.

Najmladší človek vo vesmíre? Už čoskoro...

Spoločnosť Blue Origin patriaca americkému miliardárovi Jeffovi Bezosovi vo štvrtok oznámila, že na budúci utorok, 20. júla, bude medzi pasažiermi jej prvého suborbitálneho letu do vesmíru aj 18-ročný Oliver Daemen. Má sa stať vôbec najmladším človekom vo vesmíre, informuje agentúra AFP.

Daemen vlani ukončil strednú školu a je držiteľom pilotného preukazu. Je synom Joesa Daemena, zakladateľa investičnej skupiny Somerset Capital Partners. Bude vôbec prvým platiacim zákazníkom Blue Originu, ktorý poletí do vesmíru.

KK10 - Na nedatovane snímke vydanej v júli 2021 Oliver Daeman. Spoločnosť Blue Origin patriaca americkému miliardárovi Jeffovi Bezosovi vo štvrtok 15. júla 2021 oznámila, že na budúci utorok 20. júla 2021 bude medzi pasažiermi jej prvého posádkového letu do vesmíru aj 18-ročný Oliver Daemen. Má sa stať vôbec najmladším človekom vo vesmíre, informuje agentúra AFP. FOTO TASR/AP
This undated photo provided by his family in July 2021 shows Oliver Daemen. The 18-year-old from the Netherlands is about
Neprehliadnite

S Bezosom má letieť 18-ročný mladík a stať sa tak najmladším človekom vo vesmíre

Fico žiada NAKA, aby riešila nákup testov

Smer-SD podal verejné trestné oznámenie na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Týkať sa má nákupu antigénových testov na ochorenie Covid-19 od trnavskej firmy. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii. Zároveň vyzval premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby „nebol len pajácom“, ale konal. Opätovne ho vyzval aj na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) pre medializované podozrenia z brania úplatku.

„Podávame verejné trestné oznámenie a žiadame NAKA, keď je taká aktívna pri vykopávaní dverí, keď je taká aktívna pri krivom obviňovaní ľudí, nech sa tomuto lupu Matoviča, Sulíka a Krajčoviča (riaditeľ trnavskej firmy Eurolab Lambda Peter Krajčovič, pozn. TASR) venujú. Pretože vo všetkých prípadoch predtým, keď sa kupovali testy, to mohli urobiť napriamo od juhokórejskej firmy Biosenzor, ale neurobili to, lebo potrebovali zarobiť,“ uviedol Fico.

EÚ zdieľa vakcíny, Slovensko ich posiela na Taiwan

Európska komisia (EK) doteraz podporila zdieľanie viac ako troch miliónov vakcín proti ochoreniu Covid-19 s krajinami mimo Európskej únie. Zdieľanie vakcín, na ktorom sa podieľa aj Slovensko, sa uskutočnilo prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany, uviedla EK vo vyhlásení.

V súčasnosti prebiehajú dodávky do ôsmich krajín sveta. Počty dodaných vakcín do jednotlivých krajín sú medzi 30-tisíc a 600-tisíc. Vakcíny dostanú v tejto fáze z Dánska, Lotyšska, Chorvátska, Rumunska a zo Slovenska. V prípade Slovenska ide konkrétne o 10-tisíc vakcín dodaných Taiwanu. Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí za ne vyjadrilo v reakcii vďaku.

Biden a Merkelová neobišli citlivú tému Nord Stream 2

Americký prezident Joe Biden a dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok v Bielom dome zaviazali, že budú spolupracovať pri obrane proti ruskej agresii a postavia sa aj proti nedemokratickým krokom Číny. Po ich spoločnej tlačovej konferencii o tom informovala agentúra Reuters.

Biden zopakoval svoje obavy ohľadne výstavby plynovodu Nord Stream 2, cez ktorý bude prúdiť ruský plyn po dne Baltského mora do Nemecka, pričom obíde Ukrajinu. Spoločne s Merkelovou sa napriek rozdielnemu názoru na tento projekt podľa jeho slov zhodli na tom, že Rusku nesmie byť umožnené používať energetiku ako zbraň.

JB 26 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová stojí pred jej prejavom na zasadnutí nemeckého parlamentu Bundestag pred summitom EÚ v Berlíne 24. júna 2021. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel stands in the plenary hall prior to her speech ahead of a EU summit at the German parliament Bundestag in Berlin, Germany, Thursday, June 24, 2021. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecká kancelárka A. Merkelová dúfa v pokračovanie tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu