Sme rodina zablokovalo novelu k využívaniu Covid preukazov

Koaličné hnutie Sme rodina zablokovalo vládnu novely, ktorá hovorí o očkovaní a testovaní ako podmienkach pre prípadný vstup do reštaurácií či iných podnikov. Očakávalo sa jej zaradenie do programu aktuálnej schôdze parlamentu, no šéf strany Boris Kollár hovorí o jej preložení na neskôr. Odmieta, že hnutie novelu zablokovalo pre politický výtlak, aj označenie svojej strany ako antivaxerov. Deklaroval, že to robia pre ľudí, aby ešte viac nepolarizovali spoločnosť.

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík ale nerozumie, prečo šéf parlamentu návrh nezaradil do programu aktuálnej schôdze. Návrh chcela SaS prijať v jednom balíčku s očkovacou prémiou a sprostredkovateľským bonusom. Sme rodina s návrhom podľa Sulíka súhlasila, ale na poslednú chvíľu „otočila“ a návrh zablokovala. Tým sa jeho schvaľovanie posunulo o mesiac. Šéf SaS to považuje za nekorektný postoj.

...
Neprehliadnite

Hnutie Sme rodina zablokovalo novelu k využívaniu Covid preukazov

NAKA obvinila osoby z podvodov s daňovými vratkami

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila 14 osôb z podvodov s daňovými vratkami. Škoda presahuje 18 miliónov eur. Medzi obvinenými sú aj bývalí čelní predstavitelia Finančnej správy SR či zamestnanci daňového úradu na rôznych stupňoch riadenia. Skupina mala pôsobiť na západnom Slovensku. Obvinenia padli po akcii Daniari, do ktorej sa zapojilo viac ako 50 policajtov.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vyhovel podnetu vyšetrovateľa a podal dnes v ranných hodinách návrh na väzbu piatich osôb," spresnila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Doplnila, že obvinenia voči 14 osobám boli vznesené za trestný čin daňového podvodu, zneužívania právomoci verejného činiteľa, prijímania úplatku i založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

NAKA
Neprehliadnite

NAKA obvinila 14 osôb z podvodov s daňovými vratkami

Cestovkám bude poskytnutá pomoc

Cestovným kanceláriám štát poskytne návratnú finančná výpomoc na vrátenie zálohových platieb klientom, pre ktorých sa nepodarilo zrealizovať náhradné zájazdy. Zároveň sa zavedie očkovacia prémia a sprostredkovateľský bonus ako nástroje na motiváciu k očkovaniu. Počíta s tým návrh zákona o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti s ochorením Covid-19 z dielne rezortu financií. Právnu normu, o ktorej parlament rokoval v zrýchlenom režime, schválilo plénum národnej rady. Za návrh zákona hlasovalo 77 zo 78 prítomných poslancov.

Návrhom zákona sa rieši nové opatrenie finančnej pomoci pre cestovné kancelárie. Návratné finančné výpomoci im majú umožniť preklenúť časové obdobie aktuálneho nedostatku likvidity potrebnej na vrátenie záloh klientom za stornované zájazdy.

Rezort financií súčasne bude môcť poskytovať finančnú odmenu tým, ktorí sprostredkujú očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Výška sprostredkovateľského bonusu sa líši v závislosti od veku očkovanej osoby od do 30 do 90 eur.

WA 10 Lisabon - Muž s ochranným rúškom kráča okolo zatvorenej cestovnej kancelárie v Lisabone v stredu 27. januára 2021. Za uplynulý týždeň v Portugalsku zaznamenali najväčší denný prírastok prípadov nákazy aj úmrtí na 100.000 obyvateľov na svete, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. FOTO TASR/AP


A ma wearing a face mask walks by a closed travel agency in Lisbon, Wednesday, Jan. 27, 2021. Portugal has had the world's worst rate of new daily cases and deaths per 100,000 popula
Neprehliadnite

Cestovkám bude poskytnutá pomoc, zavedú sa nástroje motivácie k očkovaniu

Čína rozširuje jadrové kapacity

Čína začala stavať v púšti neďaleko mesta Jü-men na severozápade krajiny viac ako 100 nových síl určených pre medzikontinentálne balistické rakety. Informovala o tom americká televízia CNN s odvolaním sa na zistenia expertov, ktorí porovnávali satelitné snímky. Intenzívna výstavba môže podľa odborníkov signalizovať výrazné rozšírenie jadrových kapacít Pekingu.

Satelitné snímky porovnávali výskumní pracovníci z kalifornskej univerzity v Monterey. Je na nich vidieť prebiehajúce stavebné práce v púšti v čínskej provincii Kan-su. Ide o 119 takmer identických objektov, ktoré sa podobajú na už postavené odpaľovacie zariadenia určené pre jadrové balistické rakety. „Je to skutočne zarážajúce tempo výstavby," povedal americký expert na čínsky jadrový arzenál Jeffrey Lewis s tým, že prekvapivý je aj jej rozsah. „Tých síl je veľa," povedal J. Lewis, „oveľa viac, ako sme očakávali".

EBE 33 Peking - Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching reční na zhromaždení vo Veľkej sieni ľudu pri príležitosti 70. výročia vyslania čínskych vojakov na Kórejský polostrov, aby vo vojne v rokoch 1950-53 pomohli Severnej Kórei bojovať proti silám OSN vedeným Spojenými štátmi a proti juhokórejskej armáde v Pekingu 23. októbra 2020. Si Ťin-pching vyhlásil, že Čína nikdy nedovolí, aby boli jej záujmy v oblasti suverenity, bezpečnosti a rozvoja podkopávané, a že s čínskym ľudom sa nikto nebude za
Neprehliadnite

Čína buduje rozsiahlu sieť raketových síl, informuje CNN

Vakcína od J&J je účinná aj voči variantom covidu

Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) oznámila, že jej jednodávková vakcína vykázala silnú a dlhodobú účinnosť voči variantu delta a ďalším rozšíreným variantom koronavírusu. Dáta firmy ukazujú, že imúnny systém ľudí očkovaných jej vakcínou bol odolný voči vírusu po dobu najmenej osem mesiacov.

„Súčasné dáta za doteraz preskúmaných osem mesiacov ukazujú, že jednodávková vakcína J&J produkuje silnú odpoveď protilátok, ktorá neslabne, naopak s pribúdajúcim časom pozorujeme zlepšenie," uviedol vedúci oddelenia výskumu a vývoja v sekcii liečiv J&J Mathai Mammen. Vakcína vyvoláva ešte vyššiu aktivitu protilátok proti variantu delta, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii, než proti variantu beta, ktorý sa prvýkrát identifikoval v Juhoafrickej republike, uviedla spoločnosť.

KK33 Essen - Zdravotník drží v ruke ampulku s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od firmy Johnson & Johnson 7. mája 2021 v Essene. Nemecko zrušilo vekové obmedzenia pre použitie vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Johnson & Johnson (J&J). Znamená to, že po konzultácii s lekárom sa budú môcť touto očkovacou látkou dať zaočkovať všetci záujemcovia. FOTO TASR/DPA
07.05.2021, Nordrhein-Westfalen, Essen: Eine Ärztin hält eine Ampulle des Covid-19-Impfstoffs von Janssen (Johnson & Johns
Neprehliadnite

Vakcína J&J je dlhodobo účinná voči variante delta, uviedla firma