Plán je schválený

Európska komisia (EK) prijala pozitívne posúdenie slovenského plánu obnovy a odolnosti. Ide o dôležitú etapu v procese vyplácania grantov Európskej únie vo výške 6,3 miliardy eur v rámci mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Komisia posudzovala najmä to, či investície a reformy v slovenskom pláne obnovy podporujú zelenú a digitálnu transformáciu.

Komisia dodala, že slovenský plán predstavuje komplexnú a adekvátne vyváženú reakciu na hospodársku a sociálnu situáciu Slovenska, čím náležite prispieva k všetkým pilierom nariadenia o mechanizme podpory. Podľa predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej plán predstavuje úsilie Slovenska riešiť výzvy. „Obsahuje veľké množstvo reforiem, ako aj mnohé investície súvisiace s klímou, a posilní proces digitalizácie,“ zhodnotila Leyenová.

Ursula von der Leyenová
Neprehliadnite

Plán obnovy Slovenska uspel, predstavitelia EK vidia viaceré pozitíva

Podmienky cestovania sa zmenia 

Delta variant nového koronavírusu je podľa odborníka na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho novou situáciou. Cestovanie sa však zatiaľ neobmedzí. Od istej doby sa ale pravidlá pre cestovateľov zmeniť predsa len majú. Vstupenkou na cestovanie bude podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského očkovanie, eHranica a negatívny PCR test. Minister tiež pripustil, že taktiež počet otvorených hraničných priechodov sa môže znížiť.

V. Lengvarský preto vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Ostatní sa budú musieť povinne registrovať v eHranici. Podľa V. Lengvarského bude príležitostí na očkovanie ešte dosť. Minister navyše avizoval, že rezort spustil registráciu na očkovanie vakcínou Johnson&Johnson. O ďalších možnostiach motivácie sa podľa jeho slov ešte len bude diskutovať.

Minister zdravotníctva  Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Cestovanie sa zatiaľ neobmedzuje, informuje Lengvarský

Dočkali sa sankcií

Členské krajiny Európskej únieschválili rozsiahle sankcie voči Bielorusku. Sankcie postihnú celé sektory tamojšej ekonomiky a oficiálne by mali byť prijaté v priebehu nasledujúcich dní, a to na summite EÚ. Ministri EÚ okrem toho odsúhlasili uvalenie ďalších sankcií na dovedna 86 osôb a inštitúcií napojených na Lukašenkov režim. Sedem z novosankcionovaných osôb má priamy súvis s májovým odklon lietadla spoločnosti RyanAir.

Sankcie sa zameriavajú predovšetkým na hlavné zdroje príjmov režimu bieloruského autoritatívneho lídra Alexandra Lukašenka, ku ktorým patrí vývoz potašových hnojív z Bieloruska. Sankcie však postihujú aj tamojší tabakový priemysel, ropné produkty či finančný sektor.

Alexandr Lukašenko demonštruje svoju silu, pravdou však je, že režim nemá podporu ľudí.
Neprehliadnite

EÚ schválila rozsiahle ekonomické sankcie voči Bielorusku

Opäť nová mutácia

Vo viacerých indických štátoch zaznamenali prípady nakazenia novým variantom koronavírusu, ktorý v Indii vyvolal druhú vlnu pandémie. Nový variant agresívnejšej mutácie vírusu je pomenovaný delta plus. Zatiaľ bol detegovaný asi v 20 prípadoch. Nový variant má byť momentálne predmetom sekvenovania.

Dr. Randíp Guleria, člen štátnej pracovnej skupiny pre epidémiu, upozornil, že zmutovaná verzia agresívnejšieho kmeňa prechádza v tzv. hrotovej bielkovine (spike protein) ďalšou mutáciou. A tá by sa, „ak sa nepodchytí včas“, mohla stať variantom vyvolávajúcim obavy. Dr. Guleria predpokladá, že India opäť zaznamená nárast počtu infikovaných.

WA 19 Naí Dillií - Dvaja bratia vykonali posledné obrady na pamiatku svojej matky, ktorá zomrela na ochorenie COVID-19 v krematóriu v indickom hlavnom meste Naí Dill v pondelok 24. mája 2021.  Počet úmrtí spojených s novým koronavírusom prekročil v pondelok v Indii 300.000. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom informovala agentúra AFP. Po Spojených štátoch a Brazílii sa tak India stala treťou krajinou na svete, ktorá dosiahla tento smutný míľnik. FOTO TASR/AP

Two brothers perform last rites f
Neprehliadnite

V Indii detegovali variant koronavírusu, označili ho ako delta plus

Peking proti kryptomenám

Čína opäť zasahuje proti odvetviu digitálnych mien. Čínska centrálna banka vyzvala domáce finančné inštitúty, aby sprísnili opatrenia proti kryptomenám. Centrálna banka požaduje, aby zavreli platobné kanály pre takéto obchody. Navyše nesmú poskytovať žiadne finančné služby spojené s kryptomenami. Viaceré čínske provincie už ťažbu virtuálnych mien v poslednom čase zakázali.

Bitcoin, podobne ako ďalšie kryptomeny, pokračuje na začiatku nového týždňa v oslabovaní. Cena najväčšej a najznámejšej virtuálnej meny klesla pod hranicu 33-tisíc dolárov prvýkrát od 8. júna. Bitcoin tak už stratil približne polovicu svojej hodnoty v porovnaní s rekordom 64 895,22 dolárov zo 14. apríla. Taktiež cena etherea klesla pod dvetisíc dolárov prvýkrát od 23. mája.

WA 22 archív Sandy - Na archívnej snímke z 3. apríla 2013 je digitálna mena bitcoin. Digitálna mena bitcoin v utorok 28. novembra 2017 dosiahla nový míľnik - prekonala magickú hranicu 10.000 USD. FOTO TASR /AP 

FILE - This April 3, 2013file  photo shows bitcoin tokens at 35-year-old software engineer Mike Caldwell's shop in Sandy, Utah. The price of bitcoin, the most widely used virtual currency, rose above US$ 10,000 on Wednesday for the first time, breaking a symbolic threshold in what has be
Neprehliadnite

Peking požaduje od bánk, aby tvrdšie zasiahli proti obchodovaniu s kryptomenami