Núdzový stav a lockdown

Na Slovensku bude platiť na dva týždne tzv. lockdown. Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní, informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík.

Budú zatvorené všetky reštaurácie aj predajne, okrem tých esenciálnych. ,,Všetci si želáme a dúfame, že sa situácia dovtedy zlepší. O desať dní budeme znovu vyhodnocovať," povedal Sulík. Dodal, že strana SaS bude tlačiť na to, aby sa začali uplatňovať výhody pre očkovaných.

Od polnoci na štvrtok bude platiť na 90 dní núdzový stav. Schválený je aj dvojtýždňový zákaz vychádzania.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnym otázkam v Bratislave 5. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lockdown na Slovensku definitívne bude: Vláda schválila opatrenia aj pre školy

Vstup na pracovisko v režime OTP

Na pracovisko bude od začiatku budúceho týždňa možný vstup iba zaočkovaným a zamestnancom, ktorí ochorenie covid-19 v posledných 180 dňoch prekonali.

Ostatní pracovníci sa budú musieť raz za sedem dní povinne na pracovisku otestovať. Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister hospodárstva Richard Sulík. Tento režim by mal platiť do konca roka.

Antigénový test
Neprehliadnite

Vstup na pracovisko len v režime OTP. Štát pre tento účel nakúpi milióny antigénových testov

Štát zvýši pandemickú pomoc

Vláda schválila návrh ministra práce Milana Krajniaka na zvýšenie pandemickej pomoci za november a december na úroveň schémy Prvá pomoc+. Príspevky z jednotlivých opatrení uvedenej schémy tak budú za tieto dva mesiace na úrovni vlaňajšieho záveru roka.

„Vzhľadom na zhoršujúci sa vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku v súvislosti s výskytom ochorenia covid-19 považujeme za dôležité pokračovať naďalej v poskytovaní finančnej kompenzácie zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) zasiahnutým mimoriadnou situáciou,“ napísal rezort práce v materiáli.

Podporí sa tým stabilizácia úrovne zamestnanosti, ako aj podnikateľského prostredia, ktoré významne ovplyvňujú negatívne faktory, ako zníženie odbytu v dôsledku šírenia nákazy.

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činní dostanú viac peňazí

Zásah NAKA v rámci akcie Vata

Národná kriminálna agentúra zasahovala v spoločnosti Rempo v rámci akcie Vata. Firmu spájajú s verejnými obstarávaniami na ministerstve vnútra ešte za minulej vlády. Informoval o tom spravodajský web TA3. Vo veci ešte nebol nikto obvinený, tvrdí advokát konateľa spoločnosti Ondrej Urban. Zároveň dodal, že zásah NAKA nebol namierený proti spoločnosti.

Ako spravodajský web dodáva, Finančná správa iniciovala vznik interného tímu sekcie Inšpekcie a vnútornej kontroly s krycím názvom Vata. ,,Jeho cieľom bolo preveriť verejné obstarávania IT zákaziek v utajenom režime," uviedla hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská ešte v júni.

NAKA
Neprehliadnite

NAKA zasahovala v rámci akcie Vata, prípad súvisí s obstarávaniami na ministerstve vnútra

Euro pokračuje v poklese 

Spoločná európska mena pokračuje v poklese a jej kurz voči doláru je najslabší za takmer 1,5 roka.

V stredu mala negatívny vplyv na euro správa o vývoji podnikateľskej nálady v Nemecku, ktorá sa v novembri zhoršila piaty mesiac po sebe. Kurz padol o 0,3 percenta na 1,1205 dolára/EUR, čo bolo najmenej od začiatku júla 2020.

euro bankovky
Neprehliadnite

Euro pokračuje v poklese a je najslabšie od začiatku júla 2020