Tretia vlna sa dotkne najmä neočkovaných

Na Slovensku sa podľa ministerstva zdravotníctva začala tretia vlna pandémie Covid-19. „Reprodukčné číslo je na Slovensku už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou 1. Otvorene teda môžeme skonštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna. Táto epidemická vlna je charakterizovaná novým variantom delta, ktorý bol prvýkrát detekovaný v Indii a ktorý je infekčnejší než predošlé varianty. Do stretu s ním sa dostane každá jedna osoba,“ uviedol epidemiológ Martin Pavelka z Inštitútu zdravotníckych analýz MZ SR.

Z pozitívne testovaných ľudí za posledné dva týždne bolo 76 percent nezaočkovaných. Uvedený fakt podľa rezortu zdravotníctva naznačuje, že tretia vlna epidémie sa sústredí na nezaočkovaných. Aspoň prvú dávku očkovacej látky má podľa regiónov od 26 do 59 percent ľudí na Slovensku, plne zaočkovaných oboma dávkami vakcíny je v našej krajine z pohľadu regiónov od 23 do 54 percent osôb.

Na Slovensku sa uvoľnili ďalšie protipandemické opatrenia. Od pondelka 26. apríla sa otvorili pod podmienkou dodržiavania prísnych hygienických opatrení terasy reštauráci. Na ilustračnej snímke zákazníci sedia na terase prevádzky na nábreží Dunaja.
Neprehliadnite

Na Slovensku začala tretia vlna epidémie. Situácia sa však z hľadiska farby regiónov nemení

Ministerstvo práce vyplatí mimoriadne odmeny

Zamestnancom zariadení sociálnych služieb, centier pre deti a rodiny, ale i zamestnancom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vyplatí Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR mimoriadnu finančnú odmenu za ich výnimočné nasadenie počas druhej vlny pandémie nového koronavírusu. Odmeny budú v dvoch výškach podľa úväzku, rezort ich zafinancuje z programu REACT-EÚ.

Ako vyčíslil minister, odmeny dostane celkovo 46 463 zamestnancov, dokopy to bude približne 31,5 milióna eur. Zamestnanci, ktorí počas druhej vlny pandémie pracovali na polovičný či vyšší úväzok, dostanú 500 eur v hrubom, teda 422 eur v čistom. Tí, ktorí v tomto období pracovali na nižší než polovičný úväzok, dostanú mimoriadnu odmenu 250 eur v hrubom, teda 216 eur v čistom.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie o vyplácaní mimoriadnej odmeny pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, Centier pre deti a rodiny ako aj zamestnancov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately za ich výnimočné pracovné nasadenie počas druhej vlny pandémie 28. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Zamestnanci sociálnych služieb dostanú mimoriadnu finančnú odmenu 500 alebo 250 eur

A. Babiš chce pre očkovaných dva dni voľna

Dva dni voľna pre zaočkovaných českých štátnych zamestnancov mieni vláde navrhnúť premiér Andrej Babiš. Aj týmto spôsobom chce propagovať vakcináciu proti koronavírusu. „Je pravda, že niektorí z nich majú silnejšiu reakciu. Aj preto v piatok predložím vláde návrh na dva dni plateného pracovného voľna všetkým zamestnancom pod štátnou službou, ktorí sa naočkovali od 1. januára 2021,“ napísal na sociálnej sieti A. Babiš.

Podľa neho by pre uplatnenie nároku na voľno malo stačiť preukázať sa očkovacím certifikátom prípadne aplikáciou. A. Babiš odporučil podobný krok aj súkromným firmám.

Na snímke český premiér Andrej Babiš  počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov V4 + Slovinsko v Ľubľane 9. júla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Babiš propaguje vakcináciu. Očkovaným štátnym zamestnancom sľubuje dva dni voľna

V Sydney predĺžili lockdown o štyri týždne

V austrálskom meste Sydney predĺžili lockdown o ďalšie štyri týždne, a to v dôsledku šírenia koronavírusu. K predĺženiu obmedzení došlo po tom, čo predchádzajúci dlhotrvajúci lockdown nepriniesol úspech v potlačení ohniska nákazy. Miestne úrady varovali aj pred prísnejšími kontrolami v prípade nedodržiavania opatrení.

Obyvatelia budú musieť dodržiavať prísne opatrenia vrátane vychádzania z domovov len v nevyhnutnom prípade do 28. augusta. Austrálsky štát Nový Južný Wales zaznamenal v pondelok 172 nových prípadov a v utorok 177. Ide o najvyšší počet prípadov infekcie od vypuknutia ohniska, ktoré mal podľa úradov spôsobiť nezaočkovaný vodič letiska pohybujúci sa bez rúška.

WA 34 Nelson Bay - Žena počas testovania na ochorenie COVID-19 v Nelson Bay v Austrálii v pondelok 28. júna 2021. V Austrálii v pondelok sprísnili protipandemické oparenia vo viacerých mestách pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu a rozširujúci sa delta variant koronavírusu, informovala agentúra AFP. Delta variant zaznamenali v mestách Sydney, Brisbane, Perth a Darwin. Situácia je najhoršia v Sydney, kde evidujú takmer 130 nakazených delta variantom. Toto nové ohnisko nákazlivejšieho varian
Neprehliadnite

Situácia v Sydney sa nezlepšuje, úrady predĺžili lockdown o ďalšie štyri týždne

Diskriminovaní dôchodcovia dostanú kompenzácie

Sociálna poisťovňa (SP) doteraz priznala kompenzácie viac než 45-tisíc poistencom, ktorí boli diskriminovaní v súvislosti s neskorším odchodom do dôchodku.  „SP za posledný mesiac spracovala kompenzácie približne 37 350 poistencom, ktorým bol priznaný starobný a predčasný starobný dôchodok do konca roka 2020. Spolu s priebežne priznávanými kompenzáciami ďalšej skupiny 7 850 poistencov, ktorí si o starobný dôchodok žiadali až tento rok, tak spolu odstránila už viac ako 45 200 diskriminácií,“ vyčíslila hovorkyňa SP Zuzana Dvoráková. Išlo predovšetkým o ženy od roku narodenia 1957. Vyzdvihla, že SP vypláca kompenzáciu automaticky, netreba o ňu žiadať.

Kompenzáciu vyplatí SP ako jednorazový doplatok rovnako, ako vypláca samotný dôchodok. Za júl ide o skupinu približne 28 350 poberateľov starobných dôchodkov z celkového počtu 30-tisíc.


pôvodný súbor:SOCIALNA POISTOVNA-1.jpg
Neprehliadnite

Sociálna poisťovňa priznala kompenzácie viac než 45-tisíc diskriminovaným dôchodcom