Slovensko reaguje na situáciu v Česku

Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov, územie SR musia opustiť do týždňa. Slovensko podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) potvrdzuje svoj záujem o budovanie vzťahov s Ruskom, ktoré musia byť založené na vzájomnom rešpekte.

Premiér Českej republike opätovne vyjadril solidaritu a plnú podporu. Rozhodnutiu o vyhostení diplomatov podľa neho predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií slovenských spravodajských služieb.

Moskva reagovala, že je sklamaná nepriateľským konaním vlády Slovenska. Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že „odpoveď na seba nenechá dlho čakať".

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie Ministerstva životného prostredia SR pri príležitosti Dňa Zeme 22. apríla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov, informoval Heger

Žaloba na AstraZenecu kvôli dodávkam vakcín

Európska komisia pripravuje žalobu proti AstraZenece za oneskorenie dodávok vakcín proti Covidu-19. Cieľom je zabezpečiť, aby spoločnosť v druhom štvrťroku dodala sľúbený objem. Komisia žalobu prerokovala na stretnutí veľvyslancov, kde väčšina krajín EÚ vyjadrila k tomuto kroku podporu.

AstraZeneca v januári nepríjemne zaskočila EÚ, keď priznala, že nebude schopná dodať sľúbené objemy vakcín. Do konca prvého štvrťroka dodala 30 miliónov dávok namiesto 120 miliónov. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton uviedol, že spoločnosť aktuálne predpokladá, že za druhý štvrťrok dodá zhruba 70 miliónov dávok, hoci si EÚ objednala 180 miliónov dávok.

KK18 Ebersberg - Na archívnej snímke z 22. marca 2021 zdravotník ukazuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca vo vakcinačnom centre v Ebersbergu. Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) rozhodol, že ľuďom mladším ako 30 rokov budú v Británii pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako látka od firmy AstraZeneca, ak to bude možné. Predstavitelia MHRA to oznámili v stredu 7. apríla 2021 na tlačovej konferencii, informovala sp
Neprehliadnite

EÚ chce podľa médií žalovať AstraZenecu za oneskorenie dodávok vakcíny

Rusko ukončí vojenské cvičenia pri Ukrajine

Rusko začne s odsunom vojakov z manévrov prebiehajúcich neďaleko hraníc s Ukrajinou. „Považujem ciele týchto previerok pripravenosti za splnené,“ uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu. Jednotkám nariadil, aby začali s návratom z Krymu a zo západnej hranice Ruska.

Vojenské cvičenie, ktoré vystupňovalo napätie medzi Moskvou a západom, je považované za najväčšie od roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov. Manévre sa tiež konali v období čoraz častejšieho porušovania prímeria na východe Ukrajiny a masívneho zhromažďovania ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach, ktoré znepokojilo západné štáty.

Krym
Neprehliadnite

Rusko v piatok ukončí vojenské cvičenia pri Ukrajine

Vládne deficity a dlhy v eurozóne prudko stúpli

Vládne deficity a verejné dlhy v Európskej únii v minulom roku prudko narástli. V eurozóne sa vládny schodok v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) podľa Eurostatu dostal na 7,2 percenta z 0,6 percenta v predchádzajúcom roku. V celej EÚ vládny deficit vzrástol na 6,9 percenta HDP z 0,5 percenta HDP. Verejný dlh v eurozóne dosiahol na konci vlaňajšieho roka 98 percent HDP po 83,9 percenta na konci roka 2019 a v EÚ sa zvýšil na 90,7 percenta HDP zo 77,5 percenta HDP.

Najvyšší deficit spomedzi členských štátov EÚ v minulom roku zaznamenalo Španielsko s mínus 11 percentami. Deficit Slovenska dosiahol 6,2 percenta HDP. Schodok všetkých krajín okrem Dánska, ktorý predstavoval -1,1 percenta, bol vyšší než 3 percentá HDP.

Na konci roka 2020 malo najnižší verejný dlh v pomere k HDP Estónsko, s hodnotou 18,2 percenta. Dlh väčšiny krajín EÚ sa na konci vlaňajška nachádzal nad 60 percentami HDP, najvyšší dosiahlo Grécko s 205,6 percentami.

Euro
Neprehliadnite

Vládne deficity a dlhy v eurozóne a EÚ minulý rok prudko stúpli

V ohrození je takmer 350-tisíc pracovných miest

Na Slovensku bude v horizonte rokov 2021 – 2035 ohrozených takmer 350-tisíc pracovných miest, uvádza inštitút stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica. Za úbytkom pracovných miest vidia odborníci štrukturálne zmeny ekonomiky, ktoré v sebe zahŕňajú procesy automatizácie a robotizácie, taktiež zmenu orientácie od produkcie tovarov k poskytovaniu služieb.

Strata miest by podľa inštitútu znamenala výpadok sociálnych odvodov na úrovni 3,1 miliardy eur ročne, zdravotných odvodov v objeme 1,2 miliardy ročne a výberu dane z príjmov fyzických osôb vo výške 264,7 milióna eur ročne.

Podľa odborníkov je mimoriadne dôležité, aby boli zdroje v rozsahu zhruba 4,75 miliardy eur z verejných financií využité efektívne a cielene. Podľa inštitútu kľúčovými zdrojmi investícií sú Fond obnovy, štandardné európske programy a štátny rozpočet.

Eurosvit, Nove Zamky
Neprehliadnite

Do roku 2035 je v SR ohrozených takmer 350-tisíc pracovných miest