Na Slovensku sa bude očkovať aj Sputnikom

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Z košického letiska, kde priviezli prvú dodávku, o tom informoval premiér Igor Matovič. „Je mimoriadne správne nakúpiť ruskú vakcínu,“ komentoval premiér. I. Matovič verí, že ruská strana dodrží termíny aj množstvá. V priebehu nasledujúceho mesiaca by malo na Slovensko prísť milión kusov, v máji a júni ďalší milión.

Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udelil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ten potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. S očkovaním by sa malo začať najskôr o dva týždne. Podľa M. Krajčího budú dovtedy vakcíny uskladnené v Imune v Šarišských Michaľanoch. Za dve dávky ruskej vakcíny podľa premiéra zaplatíme ruskému výrobcovi 19,95 dolára, čo je zhruba 17 eur. Ide o štandardnú cenu.

Slovensko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V
Neprehliadnite

Slovensko nakúpi dva milióny kusov vakcíny Sputnik V. Podľa Matoviča je to správne rozhodnutie

Kontrolovať sa bude prísnejšie

Od stredy 3. marca Slovensko sprísňuje opatrenia. Polícia avizovala vynaloženie všetkých dostupných síl a prostriedkov na kontrolu dodržiavania protiepidemických opatrení. Okrem policajtov v služobnej rovnošate budú v teréne po novom už aj príslušníci Policajného zboru (PZ) v civilnom odeve. 

Kontroly budú zamerané najmä na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb, napríklad lyžiarske strediská, nákupné strediská, železničné stanice, nástupištia, potraviny, drogérie, zásielkovne či odberné miesta. Zákaz vychádzania budú kontrolovať hliadky aj na hlavných cestných ťahoch či na hraniciach okresov. Pri kontrolách sa majú policajti zamerať najmä na opodstatnenosť pohybu osôb, teda účel cesty.

Do služieb s policajtmi budú naďalej nasadzovaní aj príslušníci Ozbrojených síl SR. Tí momentálne s policajným zborom dohliadajú na dodržiavanie opatrení na hraničných priechodoch. V prípade potreby pomáhajú aj so zabezpečovaním dohľadu nad karantenizovanými oblasťami.

Na snímke ľudia na neupravenom svahu počas lockdownu v lyžiarskom stredisku na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. Štrbské Pleso, 5. februára 2021. FOTO TASR - Milan Kapusta
Neprehliadnite

Polícia od stredy posilní kontroly, nasadí aj policajtov v civile

Sčítaných je už viac ako dva milióny ľudí

Sčítanie obyvateľov sa začalo v pondelok 15. februára 2021. Prvýkrát vo svojej histórii je založené na kombinácii už existujúcich údajov s údajmi od obyvateľov a navyše je plne elektronické. Elektronické sčítanie samovyplnením formulára potrvá do 31. marca. „Stav v sčítaní obyvateľov v rámci regiónov je zatiaľ veľmi vyrovnaný a veríme, že prírastky budú pokračovať v nastavenom tempe,“ tvrdí generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie Ľudmila Ivančíková.

Dotazník vyplnilo už 2 640 000 ľudí, teda 47 percent obyvateľov Slovenska. V rámci krajov vedie Bratislavský kraj, kde dotazník vyplnilo viac ako 51 percent obyvateľov.  Na druhom mieste je Žilinský kraj, kde si povinnosť sčítať sa, splnilo takmer 50 percent obyvateľov.

Pri porovnaní krajských miest je však najviac sčítaných v Trnave s vyše 51 percentami sčítaných. 51 percent sčítaných je v Trenčíne, takmer 51 percent majú Bratislava a Banská Bystrica. V prípade krajských miest je zatiaľ najnižšia aktivita v Košiciach.

Na snímke žena vypĺňa formulár počas celoštátneho Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021, ktoré sa uskutočňuje od 15. februára do 31. marca 2021 na webovej stránke www.scitanie.sk. Bratislava, 17. februára 2021. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Po dvoch týždňoch je sčítaných takmer 50 percent obyvateľov

Trump novú stranu nezaloží

Bývalý americký prezident Donald Trump vo svojom prvom vystúpení po odchode z Bieleho domu avizoval, že novú stranu nezakladá. „Máme republikánsku stranu. Bude jednotnejšia a silnejšia ako kedykoľvek predtým,“ vyhlásil D. Trump na každoročnej politickej konferencii CPAC, na ktorej sa zúčastňujú konzervatívni aktivisti. Drvivá väčšina zúčastnených nemala napriek pandémii koronavírusu rúška.

Trump naznačil, že o štyri roky by mohol znova kandidovať v prezidentských voľbách. Kontroverzný exprezident, ktorý má zakázaný prístup na Twitter a ďalšie sociálne siete, sa stále teší veľkej podpore veľkej časti Republikánskej strany i jej voličov.

Bývalý šéf Bieleho domu opakovane kritizoval a útočil na svojho nástupcu Joea Bidena, ktorý má podľa neho za sebou „najkatastrofálnejší prvý mesiac“ vo funkcii zo všetkých prezidentov v moderných dejinách USA.Znova zopakoval nepodložené tvrdenie, že J. Biden zvíťazil vďaka volebným podvodom.

Donald Trump
Neprehliadnite

Nezakladám novú stranu, USA bojujú o svoju budúcnosť, vyhlásil Trump

K súdnej mape majú pripomienky

Sudcovia a zamestnanci súdov v obvode Krajského súdu (KS) v Bratislave podali na Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR verejnú hromadnú pripomienku k novej súdnej mape navrhovanej ministerkou Máriou Kolíkovou. Pripomienku s 52 podpripomienkami podpísalo vyše 800 sudcov, zamestnancov súdov a aj viac ako 100 osôb z mimojustičného prostredia. 

Podľa sudkyne KS v Bratislave a členky Súdnej rady SR Marcely Kosovej v prípade hromadnej pripomienky podpísanej minimálne 500 podporovateľmi je ministerka spravodlivosti SR povinná pristúpiť k rozporovému konaniu, kým pripomienkam nevyhovie. MS SR avizovalo, že sa ako so všetkými pripomienkami riadne vyrovná v rámci vyhodnocovania procesu medzirezortného pripomienkového konania.

Pripomienka poukazuje na nedodržanie zásad legislatívneho procesu a tiež spornosť doložky zlučiteľnosti návrhu zákona s právom EÚ. Signatári zásadne nesúhlasia so zrušením okresných súdov (OS) v Bratislave, zriadením mestského súdu, so zrušením KS v Bratislave ako odvolacieho súdu, s pričlenením obvodu OS Malacky pod obvod OS Senica a obvodu OS Pezinok pod obvod OS Trnava.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas tlačovej konferencie k opakovanému predĺženiu núdzového stavu počas 24. schôdze Národnej rady SR v Bratislave v stredu 24. februára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pripomienku k súdnej mape podpísalo vyše 800 sudcov a zamestnancov súdov